Kto bol Móric Beňovský? Dobrodruh, ktorý ušiel z basy pod sukňou manželky

Móric Beňovský

Móric Beňovský (Zdroj: Instagram/jose.miguel.syg)

#Móric Beňovský bol stelesnením slova dobrodruh. Jeho život bol presným opakom nudy. Bol typickým predstaviteľom osvietenstva – podporoval rozvoj obchodu a dopravy a objavoval nové územia. Patria mu tiež mnohé prvenstv. Vydal ako prvý Slovák medzinárodný bestseller, stal sa prvým Európanom, ktorý sa plavil v severnom Tichom oceáne a tu zoznam iba začína. Poďte s nami po stopách kráľa Madagaskaru.

Kto teda bol Móric Beňovský? Tieto fakty o ňom ťa v škole určite nenaučili. Ak ťa nudia seriózne výklady z kníh a chceš spoznať dôležité mená histórie cez odľahčenú optiku, čítaj ďalej.

Vizitka:

Celé meno: Matúš Móric František Serafín August Beňovský
Narodenie: 20. september 1746, Vrbové, Uhorsko
Charakteristika: dobrodruh, spisovateľ, kráľ Madagaskaru, kolonizátor,…
Významné činy: 1. Slovák, ktorý navštívil 4 kontinenty, 1. výskumník ostrovu sv. Vavrinca, významný objaviteľ a prvý kráľ zjednoteného Madagaskaru,..
Úmrtie: 23. máj 1786, Mauritania, Madagaskar

Mal problém s autoritami

Keď v 16 osirel, tak sa spolu so súrodencami takmer ocitol na ulici. Jeho puto ku koreňom slablo, a preto si radšej obul túlavé topánky. Tak začal jeho neuveriteľný cestovateľský príbeh. Okrem svojej dobrodružnosti ho preslávila aj jeho výbušnosť a neprispôsobivosť. Neraz sa stalo, že musel utekať pred spravodlivosťou. Kvôli svojim názorom na náboženstvo a problémom s autoritami, musel opustiť rakúsku monahrchiu. Keďže už nemohol dlhšie ostať v Uhorsku, tak sa pobral do susedného Poľska a to mu bolo osudným, lebo si tam našiel životnú lásku a aj sa oženil.

Ani to však neskortilo jeho povahu a provokoval osud ďalej. Okúsil niekoľko väzníc. Zo zajatia na Ľubovnianskom hradu ho oslobodila jeho manželka. Opila stráže a prepašovala ho pod sukňou. Niet nad to, keď si vyberieš pre seba tú pravú. Aj napriek jej odvahe o nej nevieme takmer nič.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zituš Ka (@zituskaevfev)

Zorganizoval revolúciu na Kamčatke

Doma nikdy neobsedel. Pokojný život veľmi pravdepodobne nebol práve tým, po čom túžil, keďže sa pravidelne zapájal do bojov. V Poľsku sa pridal k hnutiu proti ruskej intervencii na ich území. Nedopadlo to pre neho práve šťastne, keďže padol do zajatia. Poslali ho na studenú Sibír, konkrétne na Kamčatku. Cez Sibír putoval presne rok, ale ani to ho nezlomilo, práve naopak. Ani tam sa dlho “neohrial” a zorganizoval tam vzburu väzňov. Podarilo sa mu ukradnúť ruskú loď a cez severný Tichý oceán sa doplavili do čínskeho mesta, ktoré bolo v tom čase portugalskou kolóniou. Vďaka tomuto sa chtiac-nechtiac stal prvým Európanom, ktorý sa plavil po Pacifiku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tricia van Kush (@storytellingbartender)


Kto bol Milan Rastislav Štefánik? Mal slabé nervy a drobnú výšku, napriek tomu lámal ženské srdcia


Poznal sa aj s Casanovom

Kontakty mal uplne všade. Bol si blízky s Benjaminom Franklinom, ktorý sa stal aj rodinným priateľom jeho dcér. Uznanie si získal aj od vládcov ako Ľudovít XVI. a Mária Terézia (odpustila mu aj hriechy z minulosti). Práve Ľudovít XVI. ho poveril obchodnou cestou na ďaleký Madagaskar, ktorá mu nakoniec zmenila život. Na loď sa chcel dostať aj Casanova, ktorý sa údajne s Moricom poznal, ale nepodarilo sa mu to.

Keď na Madagaskar napokon prišli, tak ich nečakali práve dobré podmienky, navyše tam prekvital aj obchod s otrokmi. Práve jemu sa snažil Beňovský zabrániť dohodami, keďže s ním nesúhlasil. Dúfal, že ho aspoň obmedzí, lebo bolo jasné, že mu úplne nezabráni. Namiesto otrokov ponúkal otrokárom suroviny a tovar. Vďaka tomu sa zblížil s náčelníkmi kmeňov, a tí ho vyhlásili za svojho kráľa.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tricia van Kush (@storytellingbartender)

Šiel aj proti vlastným

Keď sa v ten rok vrátil späť do Francúzska, tak ho kráľ nadšene privítal. Povýšili ho na generála, bol mu udelený rád Svätého Ľudovíta a k tomu všetkému si vyslúžil aj doživotný dôchodok. Namiesto toho, aby bol vďačný, tak mu stále niečo chýbalo-Madagaskar. Túžil sa tam vrátiť. Keď sa mu to podarilo, vybudoval tam osadu Mauritánia. Naďalej bojoval proti otroctvu, čo sa nepáčilo Francúzom. Na Madagaskar bolo poslané vojsko, ktoré malo potlačiť vzburu. Boje priniesli mnoho obetí a medzi nimi bol aj samotný Móric.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame