Kto bol Miroslav Žbirka? Legenda slovenskej popovej hudby, jeho piesne poznáš tiež

kto bolmiroslav žbirka

Vieš, kto bol Miroslav Žbirka? (Zdroj: Wikimedia commons/Bratislavská župa)

#Megastar Miro Žbirka – aj takto jednoducho by sa dala jeho osobnosť charakterizovať. Meky, ako ho väčšina ľudí familiárne nazývala, nebol len obyčajným skladateľom a spevákom. Bol umelcom, ktorý do posledného dychu žil hudbou. Jeho hudba sa za totality valila z rádií zo všetkých strán a ani v dnešnej dobe tomu nie je inak. Jeho postojmi, večne dobrou náladou, typickým dôvtipom, charakteristickým prízvukom a neskutočným talentom píšuc nezabudnuteľné texty piesní ovplyvňoval ľudí všetkých generácií. Svojich nedožitých 70 rokov by určite oslávil vo veľkom štýle tak, ako to u neho bolo vždy zvykom.

VIZITKA:

Celé meno: Miroslav Žbirka
Prezývka: Meky
Dátum a miesto narodenia: 21. október 1952, Bratislava
Charakteristika: spevák a skladateľ
Známe skladby: Atlantída, Úsmev, 22 dní, Zažni, Biely kvet
Dátum a miesto úmrtia: 10. november 2021, Praha

Od mala miloval anglickú hudbu

Miroslav Žbirka sa narodil v Bratislave, jeho matka bola Angličanka a otec z malej obce Trnavá Hora. Miro už od mala tvoril pod vplyvom zahraničnej hudby, keďže často zvykol počúvať rôzne, najmä anglické songy z gramofónových platní od starších bratov. Jeho matka ho v jeho záujmoch silno podporovala a učila ho po anglicky.

Časom, ako Meky vyrastal, začal aj on hrať pesničky svojich obľúbených interpretov. V jeho repertoári nechýbali piesne od The Beatles, The Rolling Stones či Elvisa Presleyho. Jeho talent neostal nepovšimnutý a keď mal šestnásť rokov, začal hrávať s rôznymi kapelami po kluboch. V sedemdesiatych rokoch dokonca pôsobil vo viacerých orchestrálnych zloženiach.

Balada o prvom Zlatom slávikovi

Zakrátko sa Meky stal súčasťou viacerých legendárnych zoskupení, ktoré staršie ročníky jednoducho zbožňovali. Jednou z nich bola aj skupina Modus, kde pôsobil s Marikou Gombitovou či Jankom Lehotským. Za skladbu Úsmev dostala táto skupina Bratislavskú zlatú lýru. Bol aj členom skupiny Limit, kde hral s Lacom Lučeničom. Žbirka má jedno z najvýznamnejších prvenstiev v rámci slovenskej hudby – stal sa prvým slovenským Zlatým slávikom. Na hudobnej scéne aktívne pôsobil od konca 60-tych rokov minulého storočia.

S kapelou Modus svojho času udávali trendy, no v 80-tych rokoch sa vydal na sólovú dráhu. Žiariť však aj napriek tomu neprestal. V roku 1981 si s Marikou Gombitovou zahral v kultovom slovenskom muzikáli – Neberte nám princeznú. Jeho albumy v tom čase dosahovali niekoľkotisícové náklady, svoj prvý album vydal už v roku 1980. Na konte má mnoho klasických albumov, LP platní a desiatky rôznych iných bočných alebo kompilačných hudobných projektov.

Zozbieral všetky ocenenia

Za zlom v jeho kariére sa považuje aj vydanie dvojjazyčného albumu Miro (2015), ktorý nahrával na Abbey Road – v štúdiu, kde nahrávali aj The Beatles. Od Beatles čerpal inšpiráciu po celý život, v podstate ho nazývali aj slovenský Paul McCartney. Medzi jeho najlegendárnejšie skladby patrí napríklad Atlantída, Biely kvet, 22 dní, Balada o poľných vtákoch, Len s ňou, Múr našich lások, Zažni, Čo bolí, to prebolí a iné. Získal množstvo ocenení, napríklad viacerých Zlatých slávikov, ceny OTO, český Anděl, Pribinov kríž 1. triedy, Krištáľové krídlo a podobne, taktiež absolvoval nespočetne veľa koncertov na Slovensku aj v zahraničí, dokonca aj turné s orchestrom. Taktiež vyhral na medzinárodnom festivale v rakúskom meste Villach s pesničkou Love Song, kde získal aj cenu Radia Ö3.

Darilo sa mu aj v osobnom živote. Dvakrát sa oženil, z oboch manželstiev má aj deti. Minulý rok o ňom vyšiel dokument s názvom Meky, ktorý podrobne popisuje jeho život. Ten je spísaný aj do encyklopédie s názvom Zblízka. Spolupracoval aj s viacerými zahraničnými umelcami, napríklad s Robom Cassom, Peteom Brownom, Mílou Fürstovou či inými. Dokonca sa stretol aj s britskou kráľovnou Alžbetou či samotným Paulom McCartneym, ktorý mu naživo zahral jednu zo svojich pesničiek.

Jeho hudba je večná

Miro Žbirka mal podľa jeho manažéra množstvo plánov, ktoré však bohužiaľ nestihol uskutočniť. Zomrel na komplikovaný zápal pľúc v Prahe a jeho náhla smrť zasiahla takmer každého. Zdravotné problémy mal dlhodobo, dokonca na svoje sociálne siete pridával fotky z nemocnice. V srdciach jeho fanúšikov bude Meky žiť večne, pretože legendy, ku ktorým nespochybniteľne patrí, nikdy nezomierajú. Pripomenúť si ho stále môžeš nejakou z jeho ikonických skladieb aj ty.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame