Kto bol Milan Lasica? Človek, ktorý rozosmieval celé generácie a získal si srdcia davov

Kto bol Milan Lasica?

Kto bol Milan Lasica? Človek, ktorý dokázal rozosmiať davy (Zdroj: Instagram/ divadlo_studio_ls)

#Milan Lasica bol človek, ktorý svojím humorom a životným postojom zaujal všetkých naokolo. Jeho neustály optimizmus a pozitívna nálada boli tým, čo sa dostalo pod kožu naozaj každému. Spoločne s Júliusom Satinským tvorili nerozlučnú dvojicu, ktorá aj v ťažkých časoch dokázala baviť svojou improvizáciou. Okrem toho nahral Milan Lasica aj niekoľko skvelých hitov, ako napríklad Do batôžka, Za dedinou, Skôr než odídeš a Ja som Optimista. Práve posledná menovaná skladba zaznela z jeho úst ako posledná počas výročného koncertu Bratislava Hot Saranaders v Divadle L+S.

Rodený talent

Milan Lasica je rodákom zo Zvolena, no skoro celý svoj život prežil v Bratislave. Po absolvovaní základnej školskej dochádzky a štúdia na gymnáziu smerovali jeho ďalšie kroky na VŠMU, kde začal študovať dramaturgiu. Už v tom čase pútal pozornosť okolia svojím talentom rozosmiať masy ľudí.

Keď do jeho života vstúpil Július Satinský, vytvorila sa nerozlučná dvojica, ktorá sa ľudsky, ale aj herecky dokonale dopĺňala. Od roku 1959 dokonca spolu vystupovali aj pre divákov, a to ako komediálno-kabaretné duo, ktoré často predvádzalo autorské dialógy. Tie sa často dotýkali politiky a života ako takého.

Bol pod drobnohľadom

Doba, v ktorej Milan Lasica chcel baviť davy ľudí, veľmi tomuto druhu umenia nepriala. Humoristi, ktorí sa ironicky dotýkali politiky boli často pod prísnym drobnohľadom režimu a v niektorých prípadoch im dokonca bolo zakázané vystupovať. Podobný osud postihol aj dvojicu Lasica a Satinský, ktorá musela po zatvorení Divadla na korze odísť do neďalekého Brna.

Po dvoch rokoch sa však obaja vrátili späť na Slovensko a prijali ponuku byť súčasťou operety divadla na Novej scéne. Aj tam však bola ich tvorba často pod drobnohľadom štátnych orgánov. Napriek tomu sa mu podarilo napísať niekoľko skvelých autorských dialógov, zinscenovať stovky predstavení a napísať mnoho skvelých piesní.

Ja som optimista

Optimisticky pohľad na život bol tým, čo Milana Lasicu zdobilo ako osobnosť. Svoj postoj prenášal nielen na divadelné pódiá, ale aj do desiatok skladieb, ktoré napísal či už pre seba, ale pre iných. Vyše dvadsať rokov spolupracoval s orchestrom Bratislava Hot Saranaders, s ktorým vydali tri spoločné albumy. Okrem desiatok odohraných koncertov sa pred rokom zúčastnil aj jedného z najväčších slovenských festivalov. Na Pohode si najväčšie hity zaspieval so speváčkou Dorotou Nvotovou. Aj to hovorí o fakte, že ho veľmi pozitívne vnímala aj mladá generácia.

Bavil všetky generácie

Legendárny humorista sa do úzadia nestiahol ani napriek vysokému veku. Aj keď mal už po 80-tke, naďalej sa okrem divadla ukazoval aj v rôznych televíznych programoch. V posledných mesiacov si mohol vidieť aj ty, a to napríklad v reláciách Sedem alebo Zlaté časy. Svojím humorom bavil aj divákov 2na1 alebo Trochu inak s Adelou. Milan Lasica bol všade tam, kde oňho bol záujem. A tam kde bol, rozdával humor a pozitívnu energiu na každú stranu. Nikdy nepohŕdal médiami a vždy poskytol každému rozhovor, aj keď si už mohol užívať dôchodok.

Slovensko prišlo nielen o skvelého komika, hudobníka a herca, ale aj o úžasného človeka. Jeho cesta sa skončila tam, kde prežil celý život, na divadelnom pódiu. Jeho tvorba, hlášky a humor tu však pretrvajú ešte desaťročia.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame