Kto bol Chadwick Boseman? Pred Black Pantherom vyštudoval réžiu a bol učiteľom v New Yorku

Chadwick Boseman

Chadwick Boseman vo filme Black Panther (Zdroj: Marvel)

#Herec, dramatik a režisér – takého si mnohí pamätajú talentovaného Chadwicka Bosemana. Kde však vyrastal, čo ho doviedlo k herectvu, ako sa dostal k úlohe legendárneho Čierneho Pantera a prečo náhle opustil tento svet? Nahliadni do života oceňovaného herca, ktorý už, žiaľ, okúsil aj svoju filmovú derniéru.

VIZITKA
Celé meno: Chadwick Aaron Boseman
Dátum a miesto narodenia: 29. novembra 1976 v meste Anderson, štát Južná Karolína, USA
Dátum a miesto úmrtia: 28. augusta 2020 v Los Angeles, štát Kalifornia, USA (vo veku 43 rokov)
Profesia: bývalý profesionálny herec a dramatik
Známe filmy: Čierny Panter, 42, Marshall, Ma Rainey’s Black Bottom
Ocenenia: 1 nominácia na Oscara, 1 nominácia na cenu BAFTA, 1 Zlatý Glóbus, 58 ďalších ocenení a 94 nominácií

Chcel byť architekt, napokon začal písať

Chadwick sa narodil v stredne veľkom mestečku Anderson v štáte Južná Karolína do rodiny Carolyn a Leroya Bosemanovcov. Obaja boli hrdými Afroameričanmi, matka pracovala ako sestrička a otec bol zamestnaný vo fabrike ako skladateľ domáceho nábytku. Podľa DNA testov neskôr Chadwick zistil, že jeho predkovia sčasti pochádzajú z etnickej skupiny Jola a sčasti z Nigérie.

Už v ranom veku našiel Chadwick záľubu v zmiešaných bojových umeniach, v čom pokračoval aj ako dospelý. Netajil sa tým, že odmalička chcel byť architektom. Študoval v rodnom meste na strednej škole T. L. Hanna, kde hrával aj za basketbalový tím. Vo voľnom čase sa však rozhodol písať a už tu dokončil svoju prvú hru s názvom Crossroads (Križovatky). Svoje prvé vystúpenie odohral na škole krátko po tom, čo bol zastrelený jeho spolužiak.

Univerzita a mimoškolské aktivity

Keď v roku 1995 úspešne dokončil strednú školu, dostal ponuku hrať začiatočnícky basketbal, no odmietol. Miesto toho nastúpil na Howardovu univerzitu vo Washingtone. Popri nej si v hlavnom meste privyrábal v kníhkupectve pre Afroameričanov. Venoval sa aj písaniu svojich ďalších hier.

Jednými z jeho učiteľov a mentorov boli aj Al Freeman a Phylicia Rashad, ktorí boli dobrými priateľmi slávneho Denzela Washingtona. Získali od neho finančné prostriedky na účasť v programe British American Drama Academy v Británii. Boseman tu okrem písania nadobudol aj značné skúsenosti v herectve. Na škole promoval v roku 2000 a získal titul z réžie.

Rozbeh kariéry

Po univerzite sa Chadwick presťahoval do Brooklynu, kde zas a znova študoval – tentokrát na Digitálnej filmovej akadémii na Manhattane. Zároveň sa živil ako učiteľ herectva v Schomburgovom centre v Harleme. Jeho žiakmi boli, pochopiteľne, najmä žiaci tmavšej pleti.

Popri všetkom učení pracoval aj v divadle s New York City’s National Shahespeare Company, kde písal, režíroval a hral. Jeho najznámejšími projektmi sú Hieroglyfické grafiti z roku 2001 a Deep Azure z roku 2005. Druhé menované napísal pre divadelnú spoločnosť Kongo Square z Chicaga.

Počas prvých rokov v New Yorku sa Boseman objavil aj v televízii – najprv v policajnom seriáli Third Watch, telenovele All My Children (jeho úlohu po ňom prevzal Michael B. Jordan) či v známych Law & OrderCSI. Úloha v detektívkach sa mu vždy páčila. Prvú filmovú úlohu získal v trileri The Kill Hole, kde stvárnil hneď hlavnú postavu.

Prelomový film a prvé ocenenia

Skutočným prelomom bol až jeho druhý film. Má názov 42 a odkazuje na číslo baseballovej legendy Jackieho Robinsona, ktorý sa po druhej svetovej vojne dostal ako prvý Afroameričan do čisto bieleho tímu v najvyššej lige. Šport bol, žiaľ, vtedy plný rasizmu, a preto aj vo filme nájdeš mnohé odkazy na povojnové obdobie a boj za práva pre všetkých.

Boseman si zahral po boku Harrisona Forda a krásnej Nicole Beharie. Chadwick dostal svoju rolu vďaka tomu, že spomedzi ďalších 25 uchádzačov zvládol na skúškach najlepšie zahrať zúrivú scénu, v ktorej rozbije pálku. V ten istý rok prišiel do kín aj jeho ďalší film Get on Up, zahral si v ňom speváka Jamesa Browna.

Za tieto dva filmy získal Boseman aj zopár prvých ocenení. Konkrétne za športovú drámu 42 bol nominovaný na Black Reel Awards aj Chicago Critics Awards (v oboch prípadoch ako nežijúci herec), za Get on Up získal cenu na festivale v Santa Barbara a ansámbel ocenili kritici z AAFCA. Bosemanovi sa črtala sľubná kariéra.

Príchod do Marvelu

V roku 2015 začal Chadwick chodiť so speváčkou Taylor Simone Ladward. Vo vzťahu boli štyri roky, potom v 2019 údajne Boseman požiadal Taylor o ruku a spoločne sa vzali na tajnej svadbe. Sám tvrdil, že ak mal hrať nejakého superhrdinu, bol by to Black Panter, ktorý bojoval za svoj ľud v Afrike.

Sen sa mu napokon splnil. O rolu sa síce neuchádzal, ale oslovili ho samotní producenti z Marvelu. Jeho prvým filmom v tejto úlohe bola tretia časť snímky Captain America v roku 2016. Po úspechu s ním Marvel podpísal novú zmluvu, ktorá zahŕňala päť ďalších filmov (spoločných tímoviek aj sóloviek). Wakandský prízvuk, ktorý používal Boseman počas celého pôsobenia v tejto role, si sám vymyslel.

Ešte v tom istom roku Bosemanovi doktori diagnostikovali rakovinu hrubého čreva v treťom štádiu. O svojej chorobe nechcel verejne hovoriť a ani niektorí členovia jeho rodiny o tom sprvu nemali mať vedomosť. Napriek ochoreniu pokračoval vo svojej práci, ktorá ho bavila a chcel ju robiť až do konca.

Boj s chorobou

Choroba sa však zhoršovala. Liečby zahŕňali viacero operácií, chemoterapií a všakovaké rehabilitácie. Popri nej však aktívne pracoval aj na ďalších filmoch, a to nielen z produkcie Marvelu. V roku 2017 prišla do kín snímka o Thungoodovi Marshallovi a jeho kariére prvého afroamerického sudcu najvyššieho súdu. Boseman si takéto úlohy vždy zahral rád.

Začiatkom roka 2018 zažiaril ako Black Panther opäť, a to vo vlastnej sólovke. Napokon získala viac ako 100 ocenení vrátane troch Oscarov a zarobila viac 1,3 miliardy dolárov. Pred pandémiou sa objavil v dvoch tímkovkách Avengers, nakrútil kriminálny triler 21 mostov a na Netflixe sa predstavil ako mariňák vo filme Bratstvo piatich.

To už sa však písal rok 2020, keď sa jeho zdravotný stav výrazne zhoršil. Od pandémie sa pred kamerou už neukázal. Lekári znova diagnostikovali jeho stav a zistili, že chemoterapie nezabrali a rakovina je už vo štvrtom štádiu. Čakali ho posledné mesiace života.

Posledná rozlúčka

Bolestivá správa o úmrtí Chadwicka Bosemana obletela svet 28. augusta 2020. Filmový svet si svojho hrdinu uctil na sociálnych sieťach a súcit prejavili rodine aj jeho priatelia pred kamerou aj za ňou. Neverejný pohreb len s úzkou rodinou mal na cintoríne vo Beltone v Južnej Karolíne aj napriek tomu, že zomrel v Los Angeles.

Jeho posledným filmom bol oceňovaný kúsok Ma Rainey’s Black Bottom, v ktorom si spoločne s Violou Davis zahrali muzikantov v 30. rokoch 20. storočia. Za tento film jeho priateľka Taylor prevzala Zlatý Glóbus za najlepšieho herca na Chadwickovu počesť. Získal tiež britskú cenu BAFTA a jedinú oscarovú nomináciu.

Za svoju pomerne krátku kariéru toho stihol veľa. Získal si srdcia kolegov aj producentov, no najmä priateľov a divákov, ktorí oplakávali jeho odchod. Jeho hlas naposledy zaznel v seriáli What If…? z produkcie Marvelu v roku 2021, za ktorú mu ocenenie udelila aj poroty Emmy.

Koncom roka 2022 sa do kín dostalo pokračovanie Black Panthera, ktoré muselo kvôli smrti hlavného hrdinu zmeniť príbeh. Rihanna si Bosemana uctila aj originálnou piesňou Lift Me Up. Bosemana však v úlohe Panthera nikto nenahradil, štafetu prevzala v trochu inej podobe herečka Letitia Wright.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, britannica.com, IMDb
Odporúčame