Čaká nás kryptorevolúcia? Kryptomeny môžu byť novým platobným systémom

Kryptomeny (zdroj foto: Getty Images)

#Súčasný platobný systém je pomerne jasný. Doba kešu už pomaly končí, čoraz viac ľudí svoje peniaze digitalizuje a platí kartami, mobilom, alebo hodinkami. Dokedy to bude však vyzerať takto? Viac expertov sa zhoduje, že kryptomeny môžu pre ľudstvo znamenať počiatok nového platobného systému, bez prítomnosti veľkých bánk alebo spoločností ako Visa a Mastercard.

To všetko hlavne vďaka databáze s názvom Blockchain. Je to databáza, ktorá prináša do sveta financií najmä transparentnosť. A to kvôli tomu, že nemá žiadne centrum, nachádza sa v miliónoch rôznych počítačov po celom svete.

Presadzuje pseudoanonymný, šifrovaný a transparentný prístup k financiám, ktorého vývoj je ešte stále v plienkach. Aby sme tu nerozprávali iba ťažkopádne technické nezmysly, predstav si jednoduchý príklad, ako by mohli kryptomeny a blockchain zmeniť doterajší platobný systém.

Prehľad vo verejnej správe

V súčasnosti to znie takmer nereálne, ale Blockchain a kryptomeny môžu byť využívané napríklad vo verejnom sektore. Vďaka Blockchainu by mohol každý občan Slovenskej republiky vypátrať všetky finančné operácie, ktoré v nej prebehli.

Blockchain vo verejnej správe by znamenal, že každý z nás by mal prístup k všetkým štátnym transakciám a mohol by ich nepriamo kontrolovať, zistiť odkiaľ, kam, ako a prečo jednotlivé prevody peňazí prebehli.

Sci-fi, že? Ľudia by dostali do rúk silný nástroj, na základe ktorého by mohli kontrolovať všetky štátne výdavky. A to by mohlo prakticky znamenať koniec nekonečného rozkrádania peňazí nás všetkých.


Nakupovať a držať kryptomeny môžeš aj ty, napríklad prostredníctvom slovenskej spoločnosti Fumbi.


Kedy začne kryptorevolúcia?

Ťažko povedať. V štátoch s vysokou mierou inflácie ako napríklad Venezuela, Zimbabwe, Turecko alebo India, ľudia čoraz častejšie používajú bitcoin na klasické platby v obchodoch a kaviarňach. Jeho občasný výkyv pre nich totiž znamená to isté, ako miera inflácie počas 5 rokov držania peňazí na účte v bankách.

Vlády týchto krajín neustále kladú prekážky rozvoju kryptomien. Treba si však uvedomiť, že tento vývoj možno spomaľovať, ale nie úplne zastaviť.

Väčšina populácie si nevie predstaviť, že v kaviarni zaplatí za kávu a drink bitcoinom a nebude za tým žiadna banka, ani iná veľká centrálna inštitúcia. Ale vedeli si ľudia v 60. rokoch minulého storočia predstaviť bezkontaktnú platbu kartou?

Asi nie. Rovnako ako si dnes nevieme predstaviť, že budeme používať napríklad bitcoin ako hlavné platidlo pri bežných transakciách. 

Chceš investovať do kryptomien? Vyskúšaj to s Fumbi!


Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Fumbi.

Odporúčame