Čo je to vlastne kryptomena a prečo sa do nej oplatí investovať? Tu je základný sprievodca pre začiatočníkov

#Člen amerického senátu za štát Delaware Tom Carper povedal: „Virtuálne meny, predovšetkým bitcoin, zachytili predstavivosť niektorých, vystrašili ostatných a zmiatli všetkých.“ Kryptomeny a ich technológie sú pre bežných laikov vzdialené a ťažko pochopiteľné.

Preto je tu náš sprievodca svetom kryptomien pre začiatočníkov. Na úvod kladieme jednoduchú otázku: Čo je to kryptomena?

Existuje jednoduchá odpoveď?

Predstav si akúkoľvek klasickú menu, napríklad euro. Je hmatateľná, pozostáva z mincí a bankoviek, ktorými zaplatíš v akomkoľvek obchode, kaviarni alebo reštaurácii. Jej objem a vydávanie nových bankoviek kontroluje ústredný orgán, v tomto prípade Európska centrálna banka.

Kryptomena je presný opak. Ide o internetovú, digitálnu menu. Nachádza sa vo virtuálnom priestore, je nehmatateľná a nič také ako päťbitcoinovú bankovku alebo mincu nenájdeš.

Jej objem je zvyčajne vopred určený. Napríklad množstvo bitcoinu bolo určené na presne 21 miliónov, ani o jeden bitcoin viac. Jej obeh nie je kontrolovaný žiadnou vyššou autoritou ako v prípade klasických mien. To znamená, že je decentralizovaná a na jej kontrole sa podieľajú samotní používatelia. Tí riadia dopyt a ponuku. Kontroly správnosti transakcií prebiehajú v sieti, ktorá sa volá blockchain.


Uvažuješ o kúpe kryptomien? Zisti, koľko peňazí potrebuješ a čo odporúčajú experti


Čo je to Blockchain?

Opäť zapoj svoju predstavivosť. Existujú klasické databázy, napríklad databázy kontaktov vo veľkej firme. Tie sú uložené zvyčajne na jednom mieste, na zabezpečenom serveri. Je pomerne jednoduché sa k tomuto serveru dostať a zničiť ho.

Blockchain je šifrovaná a zabezpečená databáza, ale distribuovaná po celom svete. To znamená, že je riadený matematikou a zdrojovým kódom a žiadna autorita nad ním nemá kontrolu. Takisto sa nenachádza na žiadnom konkrétnom mieste, kde by ho niekto mohol zničiť. Nachádza sa na miliónoch počítačoch a tie sú rozmiestnené po celom svete.

Predstav si ho ako verejne dostupnú knihu transakcií, ktorú udržiavajú a aktualizujú samotní použivatelia. Tieto transakcie sú pseudoanonymné a verejne dostupné. Pseudoanonymné su preto, lebo používatelia vystupujú v sieti len pod takzvanou verejnou adresou, čo je unikátny reťazec čísiel a písmen, a nie pod svojou reálnou identitou.

Tým sa dostávame k základnej myšlienke kryptomien.


Nakupovať a držať kryptomeny môžete aj vy, napríklad prostredníctvom slovenskej spoločnosti Fumbi.


Čo je cieľom kryptomien?

Cieľom je vytvárať decentralizovaný digitálny platobný systém dostupný pre širokú verejnosť bez kontroly ústredným orgánom alebo bankovými inštitúciami. Myšlienkou je vytvoriť virtuálnu a akceptovanú menu ktorá bude stopercentne v rukách jej užívateľov.

Skutočnosť, že transakcie kryptomien prebiehajú v transparentnej a pseudoanonymnej sieti blockchain, môže pomôcť k sprehľadneniu a väčšej transparentnosti verejných financií.

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Fumbi.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame