KRIMI PRÍPADY Vražda šesťročnej modelky dodnes šokuje: Prečo boli medzi podozrivými aj jej vlastní rodičia?

Dievčatko s hračkami

Prípad vraždy šesťročného dievčatka dodnes nedá spávať vyšetrovateľom (Zdroj: Unsplash/Jelleke Vanooteghem)

#Fotografia krásneho malého dievčatka menom JonBenét Ramsey obletela celý svet. A všetci by boli radšej, ak by to bolo kvôli súťažiam krásy, ktorých sa nádherná JonBenét zúčastňovala. Malú modelku však našli mŕtvu v pivnici domu 26. decembra 1996.

Mimoriadne zvláštny prípad vraždy naberal na obrátkach, natočili o ňom viacero dokumentov a meno vraha dodnes nepoznáme. Avšak, podozriví sú viacerí. Prečo prípad vraždy JonBenét Ramsey pobláznil svet a koho ľudia s vraždou spájajú?

Žiadosť o výkupné

Všetko sa to začalo ohlásením zmiznutia malej JonBenét, ktorú rodičia nenašli v jej posteli. V tom čase malo dievčatko 6 rokov. Keď Patsy zmizla, jej matka našla trojstranový odkaz, v ktorom ktosi požadoval 118-tisíc za bezpečný návrat ich dcéry. Začalo sa tak hľadanie malej JonBenét, zatiaľ všetci v dome ničili potenciálne dôkazy, či už vedome alebo nevedome.

Bezvládne telíčko našiel otec John v pivnici domu a naskytol sa mu skutočne hororový pohľad. Jeho dcéra mala ústa prelepené páskou, zápästie aj krk omotaný šnúrou a telo bolo zakryté bielou prikrývkou. Zomrela na uškrtenie a zlomeninu lebky. Dôjsť malo aj k sexuálnemu napadnutiu. Tam sa však celá záhada ešte len začala.

Bol vrahom vlastný brat?

Pitva malej JonBenét ukázala, že v žalúdku mala ananás. Rodičia si však nepamätali, že by jedli ananás predtým, ako JonBenét zmizla. V kuchyni následne vyšetrovatelia našli misku s ananásom, ktorá na sebe mala odtlačky jej 9-ročného brata menom Burke. To však veľa neznamenalo, keďže čas, kedy odtlačky vznikli, vyšetrovalia neručili. Rodičia navyše tvrdili, že Burke celú noc spal vo svojej izbe. A to nevyvrátili žiadne fyzické dôkazy.

V dokumentárnej sérii The Case of: JonBenét Ramsey z roku 2016 sa však objavila teória, že Burke udrel sestru niečím ťažkým (napríklad baterkou) po tom, ako mu z misky ukradla ananás, ale nechcel ju zabiť. V programe tiež tvrdili, že list bol len zásterkou, no právny zástupca Burkea podal žalobu za ohováranie voči stanici CBS, ktorá za programom stála.

Rodičia pod drobnohľadom verejnosti

Najrozšírenejšou teóriou však je, že malú JonBenét zavraždil niektorý z rodičov, a to aj napriek tomu, že nikdy neboli oficiálne menovaní ako podozriví. V dome neboli žiadne známky násilného vniknutia, čo podporilo myšlienky o tom, že čin spáchal niekto, kto sa zdržiaval vnútri.

Najväčšie podozrenie vzbudil práve ručne písaný odkaz, v ktorom údajný vrah pýtal peniaze za návrat dievčatka. Polícia si vyžiadala grafologické posudky všetkých členov domácnosti, na základe ktorých boli John aj Burke vylúčení, no matka Patsy nie.

Navyše, čiastka, ktorú si človek v odkaze pýtal, bola takmer totožná so sumou, ktorú John dostal ešte pred touto udalosťou počas roka. Na dôveryhodnosti rodičov JonBenét nepridalo ani to, že boli podľa mnohých veľmi nesúčinní pri vyšetrovaní.

Jedna z teórií hovorila o tom, že Patsy udrela malú JonBenét do hlavy v návale hnevu. Keď si mylne myslela, že dievčatko je už mŕtve, uškrtila ju, aby zakryla stopy svojho činu. Burke však neskôr povedal, že rodičia jeho ani jeho sestru nebili, nikdy na nich nezdvihli ruku, nieto ešte, aby zabili svoju dcéru.

https://www.instagram.com/p/ChUnVC4sDn5/

Muž sa priznal, no pravdepodobne klamal

Najviac fyzických dôkazov ukazovalo na neznámeho páchateľa. Vedľa telíčka sa našiel odtlačok topánky, ktorá nemohla patriť nikomu z domácnosti, okno v pivnici bolo rozbité a na bielizni malého dievčatka sa našli stopy krvi, ktoré podľa testu DNA patrili neznámemu mužovi. Navyše, v dome Ramseyovcov boli všade hrubé koberce, ktoré páchateľovi umožňovali uniesť malú JonBenét bez toho, aby zobudil rodinu.

Najznámejším podozrivým bol John Karr, ktorý sa v roku 2006 dokonca priznal k vražde dievčatka. Tvrdil, že JonBenét nadrogoval, znásilnil a omylom zabil. Ale polícia ho neskôr zo zoznamu podozrivých vyradila, keďže nájdené DNA sa nezhodovalo so vzorkou na mieste činu. V tele JonBenét sa takisto nenašli žiadne drogy a Karr sa v tom čase možno ani nenachádzal v meste.

https://www.instagram.com/p/Cgz9uPGPECl/

Vraha nepoznáme

V roku 2006 sa prípadu ujala okresná prokurátorka mesta Boulder Mary Lacy. Vo vyhlásení sa priklonila k teórii, že išlo o cudzieho páchateľa a neskôr zbavila podozrenia aj rodinu Ramseyovcov. V roku 2010 však vyšetrovanie prípadu obnovili, pričom sa zameriavali hlavne na DNA vzorky.

V roku 2016 boli vzorky DNA odoslané úradu Colorado Bureau of Investigation na testovanie pomocou modernejších metód, aby získali detailnejší profil vraha. Prípad vraždy JonBenét je tak stále otvorený a do dnešného dňa nevyriešený.

Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org, crimemuseum.org, foxnews.com
Odporúčame