Zdravotník roky zabíjal pacientov, možné sú stovky obetí: Kto je Charles Cullen z filmu Dobrá sestra?

Charles Cullen vrah

Zdravotník Charless Cullen má na krku desiatky obetí (Zdroj: Netflix)

#Zaiste si zaregistroval film Dobrá sestra na Netflixe. Jessica Chastain v ňom stvárňuje zdravotnú sestru Amy Loughren, ktorá polícii pomáha usvedčiť svojho kolegu Charlieho (Eddie Redmayne) z mnohonásobných vrážd. Ak si film videl, alebo sa zaujímaš o true crime, tak vieš, že ide o skutočný príbeh. Zdravotník Charles Cullen bol odsúdený za vraždy dvadsiatich deviatich pacientov, pričom niektoré odhady hovoria až o stovkách obetí.

Roky unikal spravodlivosti

Polícia Cullena zadržala 12. decembra v roku 2003. Obvinený bol z vraždy a pokusu o ďalšiu vraždu, ku ktorým malo dôjsť v nemocnici Somerset Medical Center. Po dvoch dňoch výsluchu sa priznal nielen k týmto zločinom, ale aj k tridsiatim až štyridsiatim vraždám, ktoré údajne počas svojej šestnásťročnej kariéry spáchal.

Zarážajúce na celom prípade je to, ako dlho Cullenovi vraždy prechádzali. Často striedal pracoviská, kde za zvláštnych okolností zomierali pacienti a niekoľkokrát bol dokonca terčom vnútorného vyšetrovania. V tej dobe však neplatili prísne zákony týkajúce sa preverovania zamestnancov v zdravotníctve. Podozrivé konanie sa tiež ešte nenahlasovalo tak, ako sa to dialo neskôr.

Nemocnice sa navyše chceli za každú cenu vyhnúť negatívnej publicite a prípadným žalobám. Cullena
teda nechávali s neutrálnymi referenciami odísť. Po jeho zadržaní došlo k viacerým zmenám v amerických zákonoch, ktoré mali zabrániť tomu, aby sa podobné prípady opakovali.

Pokus o samovraždu už v deviatich rokoch

Charles Edmund Cullen sa narodil ako najmladší z ôsmich súrodencov vo februári 1960. Už ako  sedemmesačný prišiel o otca a počas života trpel psychickými problémami. Odmalička bol šikanovaný a keď sa prvýkrát pokúsil o samovraždu, mal iba deväť rokov.

Šikanovanie neprestalo ani na strednej škole. Práve tu sa Charles rozhodol pre pomstu. Na jednom večierku pridal do nápojov jed na potkany, čo sa ale našťastie obišlo bez obetí. Keď bol Cullen v poslednom ročníku, jeho matka zomrela pri autonehode. Udalosť ho hlboko poznačila. Krátko po nej zo školy odišiel a nastúpil do námornej armády.

Ani tu však nezapadal. Opäť bol šikanovaný a pre zhoršujúce sa psychické problémy bol po šiestich rokoch prepustený. Cullen následne nastúpil do školy pre zdravotné sestry v Montclair v New Jersey. Školu úspešne ukončil a zamestnal sa na oddelení popálenín v Saint Barnabas Medical Center. V rovnakom období sa oženil s programátorkou Adrienne Baum (podľa niektorých zdrojov Taub), s ktorou mal neskôr dve dcéry.

charles cullen
(Zdroj: wikimedia.commons.org/حمد المالك)

Násilie voči zvieratám

Ako sa ukázalo, Cullen začal vraždiť už v Saint Barnabas Medical Center. Jeho prvou obeťou bol sedemdesiatdvaročný sudca John Yengo, ktorému Cullen podal smrtiacu dávku látky lidokain. Vzhľadom na pribúdajúce podozrivé úmrtia začala nemocnica vnútorné vyšetrovanie, ktoré sa čoskoro zameralo práve na Cullena.

Keďže vo vyšetrovaní chýbali dôkazy, Cullen bol prepustený bez toho, aby to ovplyvnilo jeho ďalšiu kariéru. Neprešiel ani mesiac, keď si našiel novú, dokonca lepšie platenú prácu vo Warren Hospital.

Jeho manželstvo medzitým upadalo. Cullenovu ženu Adrienne čoraz viac znepokojovalo manželovo správanie a v roku 1993 podala žiadosť o rozvod. Uviedla, že Cullen zanedbával starostlivosť o ich deti a bol extrémne násilný voči domácim zvieratám.

Cullen svoj záujem veľmi rýchlo preorientoval na inú ženu, kolegyňu z Warren Hospital. Záujem však rýchlo prerástol v posadnutosť a kolegyňu začal prenasledovať, dokonca sa vlámal do jej bytu. K tomu sa aj priznal a dostal ročnú podmienku. Deň po tom, čo ho za vlámanie zadržala polícia, sa pokúsil o samovraždu. Istý čas sa tiež liečil na psychiatrii.

Po pár mesiacoch sa ale vrátil do práce vo Warren Hospital, kde pomocou digoxínu zabil tri staršie ženy. Jednou z nich bola 91-ročná Helen Dean. Tá nahlásila, že Cullen jej prišiel dať injekciu, hoci nebola jeho priradenou pacientkou. Hneď na druhý deň zomrela a hoci jej syn bol presvedčený, že nešlo o prirodzenú smrť, Cullen opäť ostal nepotrestaný.

Vraždil vo viacerých nemocniciach

Nasledujúci rok opäť zmenil prácu a začal pracovať na jednotke intenzívnej starostlivosti v Hunterdon Medical Center. Zotrval tu tri roky. Polícii tvrdil, že počas prvých dvoch rokov nevraždil. Keďže sa však nezachovali záznamy pacientov z tohto obdobia, jeho tvrdenie nie je možné potvrdiť, ale ani vyvrátiť. Priznal sa však k piatim vraždám, ku ktorým malo dôjsť medzi januárom a septembrom v roku 1996.

Počas najbližších štyroch rokov vystriedal Cullen ďalšie štyri nemocnice v New Jersey, kde pokračoval vo vraždení. Zároveň bojoval s vlastným duševným zdravím, kvôli ktorému bol niekoľkokrát hospitalizovaný.

V roku 1999 začal pracovať v nemocnici St. Luke’s Hospital, kde o život pripravil najmenej päť pacientov. Jedna zo sestier začala Cullena podozrievať, dokonca kontaktovala aj políciu. Vyšetrovateľom poskytla zoznam 69 mien, o ktorých si myslela, že ich Cullen zavraždil. Ten však nebol ani len vypočutý a deväťmesačné vyšetrovanie skončilo bez výsledkov.

Cullen z Warren Hospital odišiel, no dlho bez práce neostal. V septembri 2002 začal pracovať na jednotke intenzívnej starostlivosti v Somerset Medical Center.

Cullena sa podarilo usvedčiť aj vďaka jego kolegyni zo Somerset Medical Center (Zdroj: commons.wikimedia.org/Ekem)

Zatknutý aj vďaka kolegyni

Cullenovi stačil rok na to, aby o život pripravil ďalších najmenej 13 ľudí. Nárast počtu podozrivých úmrtí spôsobil, že aj v Somerset Medical Center začalo prebiehať vnútorné vyšetrovanie. To ukázalo, že Cullen do počítačového systému, ktorý otváral zásuvky s liekmi, často zadával požiadavky na látky, ktoré jeho pacientom predpísané neboli. Svoje konanie sa síce snažil zakryť tým, že požiadavku v počítači do pár minút zrušil, no lieky v zásuvkách aj tak chýbali.

Hoci všetko poukazovalo na to, že Cullen koná nekalo, trvalo ešte niekoľko mesiacov, kým nemocnica kontaktovala políciu. Za ten čas bolo zavraždených minimálne päť ďalších pacientov. Na konci októbra 2003 Cullena prepustili, oficiálnym dôvodom boli nezrovnalosti v jeho žiadosti o zamestnanie. Hoci sa mohlo zdať, že Cullen opäť vyviazne bez trestu, tentoraz to bolo inak.

Veľkú zásluhu na jeho zatknutí mala jeho kolegyňa, zdravotná sestra Amy Loughren. Tá polícii pomohla Cullena usvedčiť aj napriek tomu, že bol jej blízkym priateľom. Keď totiž videla výpisy liekov, ktoré vyberal, bolo jej jasné, že za tým neboli dobré úmysly.

Kľúčová scéna z filmu

Kľúčový moment vyšetrovania bol zobrazený aj vo filme Dobrá sestra. Amy, ktorá mala na sebe odpočúvacie zariadenie, sa s Cullenom stretla a pokúsila sa získať jeho priznanie. Hoci sa Cullen priamo nepriznal, jeho reakcia stačila k tomu, aby ho polícia zadržala. Amy s ním neskôr hovorila aj na policajnej stanici a napokon ho presvedčila, aby sa k svojim skutkom priznal.

Spolupracovať na Cullenovom usvedčení nebolo pre Amy jednoduché. Aj napriek všetkému jej bol totiž dlho oporou a hovorí o ňom, že jej zachránil život a že si boli veľmi blízki. Keď si však uvedomila, že chladnokrvne zabíja ľudí, ktorým mal pomáhať, rozhodla sa konať.

„Keď som si bola stopercentne istá, že nezabíja z milosti, ale že je chladnokrvným vrahom, musela som prekonať vlastný strach a obavy z toho, že by sa mohol pokúsiť zabiť mňa alebo moje deti,“ povedala Amy.

Podobne ako vo filme, ani v skutočnosti nie je známy Cullenov motív. Polícii síce tvrdil, že vraždami chcel pacientov zbaviť bolesti, no jeho obeťami neboli vždy trpiaci pacienti vo vážnom stave. Vo viacerých prípadoch išlo o pacientov, ktorí sa zotavovali a čoskoro mali ísť z nemocnice domov. Cullen takisto nie vždy podával nebezpečné látky priamo konkrétnym pacientom. Mnohokrát ich aplikoval do infúzií ešte predtým, ako boli niekomu vôbec pridelené.

Odsúdený na 17 doživotí

Cullen vraždil tak, že pacientom podával vysoké dávky liečiv. Najčastejšie išlo o digoxín, inzulín a lidokain, no v priebehu rokov siahol aj po ďalších látkach. Zabíjal rovnako oba pohlavia a žiadnu úlohu nezohrával ani ich vek. Medzi jeho najmladšími obeťami bol 21-ročný Michael Strenko, no jeho rukou zomrela takisto 91-ročná Helen Dean.

Cullen bol napokon odsúdený na 11 doživotí za vraždy v štáte New Jersey a na 6 doživotí za vraždy v Pensylvánii. Svoj trest si dnes už 62-ročný bývalý zdravotník odpykáva v štátnej väznici v New Jersey.

Amy trpela vážnymi zdravotnými problémami, ako ukazuje aj snímka z Netflixu. Podstúpila však potrebnú operáciu srdca a svoju prácu zdravotnej sestry vymenila za spirituálnejšiu oblasť. Venuje sa hypnoterapii, práci s energiou či forme japonskej alternatívnej medicíny s názvom reiki. Momentálne žije s rodinou na Floride a spolu s hlavnými predstaviteľmi sa venovala aj propagácii filmu Dobrá sestra. Ak by si sa o prípade rád dozvedel viac, na Netflixe si okrem hraného filmu môžeš pozrieť aj dokument s názvom Capturing the Killer Nurse.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame