Najhorší vrah a nekrofil, akého Slovensko zažilo: Bezbranné ženy vraždil brutálnym spôsobom v spánku

Ondrej Rigo bol za svoje brutálne činy odsúdený na doživotie (Zdroj: GettyImages)

#V júni 2022 obletela svet správa, že zomrel najhorší sériový vrah, akého Slovensko poznalo. Ondrej Rigo, ktorý sa zameriaval najmä na ženy v Bratislave, zomrel vo väzení vo veku 66 rokov. Odpykával si doživotný trest za brutálnu vraždu deviatich ľudí a jeden pokus o vraždu, z ktorého sa napadnutá žena ešte dlho spamätávala. Z krutých činov nekrofila, ktorému diagnostikovali schizoidnú poruchu osobnosti a antisociálnu poruchu osobnosti, mrazí dodnes.


Zvrátený jehovista zabíjal z chamtivosti aj pomsty: Hrôza, obete mal hádzať prasatám!


Rodičov mal rád, oženil sa dva razy

V jednom z rozhovorov mal Rigo tvrdiť, že si spomína len na jediný plač vo svojom živote. Malo to byť v roku 2000, keď sa dozvedel o smrti svojej matky, ktorú zrazilo auto. Vrah tvrdil, že oboch rodičov mal rád a že ho nebili, hoci spolu so súrodencami boli v štrnástich, po otcovom zatknutí, premiestnení do reedukačného centra a neskôr do sirotinca. Rigov otec zomrel pri vlámačke.

Napriek tomu, že ide o najhoršieho sériového vraha v histórii našej krajiny, oženil sa dvakrát. Prvú svadbu stihol počas povinnej vojenskej služby, ktorú absolvoval na východnom Slovensku. Sám potom tvrdil, že po návrate do Bratislavy začala byť jeho manželka žiarlivá, a tak sa ako východniarka vrátila naspäť do Popradu, odkiaľ pochádzala. Rigo tvrdil, že sa s ňou bol rozlúčiť na stanici. O druhom manželstve sa toho veľa nevie. Rigo má mať jedno dieťa.

Ani s prácou nemal problém. Živil sa ako hasič v budove novín Pravda a pracoval aj v dvoch nemocniciach v Bratislave, neskôr zložil plynárske skúšky a pôsobil aj v prestížnom hoteli Carlton na Hviezdoslavovom námestí.

Kriminálnikom od detstva

Ondrej Rigo bol kriminálnikom už od detstva. Ešte pred prvou vraždou bol jedenásťkrát zatknutý za iné zločiny, najmä za krádeže a vlámania. Po prepustení z väzenia za jeden zo zločinov, tri týždne po začatí nežnej revolúcie, cestoval Rigo bez akýchkoľvek dokladov do Viedne, kde sfalšoval pas s menom Nedo Ikic. S týmto pasom následne cestoval do západného Nemecka za bratom, no nemecké úrady ho odhalili a za falšovanie odsúdili. Po odpykaní si trestu Rigo odcestoval do Mníchova, kde začal svoje vražedné besnenie. Celkovo v Nemecku spáchal dve vraždy.

Prvé vraždy v zahraničí

Prvou Rigovou obeťou bola 40-ročná Helena, ktorú ubil v spánku železnou tyčou v jej byte na prízemí. S mŕtvym telom ženy potom súložil, no z bytu nič neukradol a vražedný nástroj odhodil pod okno bytu. Druhou obeťou bola 28-ročná Ilke, ktorú taktiež zabil v jej byte na prízemí železnou tyčou. Následne však obeti vrazil skrutkovač do krku a s mŕtvym telom opäť súložil. Následne z bytu ukradol peniaze a zlato, no tyč tentokrát nechal na mieste činu. Okrem toho sa v byte našla aj ponožka. Vyšetrovatelia sa domnievali, že páchateľ ju použil, aby nezanechal odtlačky prstov, čo sa napokon potvrdilo.

Po dvoch vraždách v Nemecku odcestoval Rigo do Amsterdamu, aby navštívil svoju sestru Helenu. Aj v Holandsku bol však odhodlaný vraždiť. Obeťou sa tentokrát stala 56-ročná Maria. Podobne, ako pri predchádzajúcom vraždenom besnení, sa Rigo vlámal do jej bytu na prízemí a Mariu zabil viac než 5,5 kilogramov vážiacou dlažobnou kockou. Ani tentokrát sa neštítil nekrofílie a z bytu ukradol niekoľko predmetov, vrátane ženských hodiniek, pokladničiek s mincami a fotoaparátu. Po tomto čine sa vrátil späť na Slovensko. Opäť s cieľom vraždiť.

Strach v Bratislave

Rigovou prvou obeťou na Slovensku bola 88-ročná Terézia Reveszová, ktorú zabil v domove dôchodcov. Aj tam Rigo kradol a navyše polícia pod balkónom našla holandské mince a cigaretové ohorky, na ktorých bola Rigova DNA. Stopy tak hovorili jasnou rečou.

Ráno 3. januára 1991 boli nájdené telá 40-ročnej Anny a jej syna Juraja, ktorý mal údajne okolo 16 rokov. Postup vraždy bol rovnaký – Rigo sa vlámal do bytu na ubytovni na prízemí a zabil Annu aj jej syna, ktorý spal vedľa. Hoci Anna sa snažila svojho syna chrániť, besneniu Ondreja Riga sa nedalo zabrániť. Smutné je to, že Anna údajne emigrovala do Švajčiarska a na Slovensku bola so synom len na pár dní na Nový rok.

Ďalšia obeť, Helena Nováková, zomrela Rigovou rukou 25. apríla 1991 vo veku 79 rokov.

Rozosievanie strachu medzi bratislavskými ženami pokračovalo. V júli v roku 1991 zavraždil Rigo 22-ročnú Henrietu Odlerovú. Podobne ako pri predchádzajúcich vraždách, aj tentokrát sa vlámal do domu cez okno. Henrieta hrala na gitare, no Rigo ju udrel do hlavy, znásilnil a okradol. Hoci vo vedľajšej miestnosti bola Henrietina babička, útok nepočula, pretože bola takmer úplne hluchá. Henrieta síce brutálny útok prežila, no na následky zranení zomrela o 18 dní v nemocnici.

Jeho poslednou obeťou bola 67-ročná Matilda Urbancová, ktorú Rigo zavraždil na Obchodnej ulici v Bratislave. Nechutné detaily vraždy popisujú, že hoci bol s partnerkou v kine, nečakane cestou domov oznámil, že musí niečo vybaviť, a až do nasledujúceho rána sa nevrátil. V tom čase zavraždil bezbrannú Matildu.

Okrem toho pripisujú Rigovi aj ďalšiu, nemenovanú obeť – ženu, ktorá bola zavraždená nožom. Ukradnuté predmety tejto ženy Rigo vrátil jej dcére.

Jediná preživšia

Jedinou preživšou brutálneho besnenia tohto sériového vraha bola umelkyňa Jana B., ktorá sa roky venovala karate a parašutizmu. Pokus o vraždu Jany sa odohral 9. januára 1991, len sedem dní po vražde matky Anny a syna Juraja. Život jej zachránilo aj spráchnivené porisko motyky, ktorou ju začal Rigo v noci, po vniknutí do bytu mlátiť. Keď sa rozlomilo, mohla sa ním brániť. Navyše Jana v jednom z rozhovorov prezradila, že má zvyk si často presúvať nábytok. Keďže ho usporiadala tak, že do izby dopadal dostatok svetla, dokázala útoky šialenca lepšie odraziť.

Celý boj trval podľa jej slov len niekoľko sekúnd a to aj napriek tomu, že Rigo pravdepodobne nerátal s tým, že sa mu obeť postaví na odpor. Hoci najprv z bytu odišiel, rozhodol sa vrátiť a Jana musela bojovať ďalej. Po Rigovi hodila stoličku, on ju pritlačil o plynové kachle, kvôli čomu jej ohoreli končatiny, a snažil sa jej vytlačiť oko, no stihla ho schmatnúť za genitálie. Rigo z bytu utiekol a Jana si privolala pomoc.

Traumatický zážitok v Janinom živote neskôr vyústil do mreží na okne aj psíka ako spoločníka a strážcu. Roky však v čase, keď sa útok odohral, nedokázala spať a mala zasvietené svetlo v druhej izbe. Napokon bola aj ona jednou z tých, ktorí Riga pred súdom usvedčili. Život si ním však otráviť nenechala a vo svojej kariére umelkyne je úspešná.

Doživotie vo väzení

Riga zadržali v hoteli Carlton, kde pracoval ako šatniar. Stále na sebe nemal ponožky, ktoré použil na zakrytie odtlačkov prstov pri vražde Matildy, ktorú spáchal v tom čase len pred niekoľkými hodinami. Šialený vrah mal na všetko výhovorku – cigaretové ohorky pod balkónmi obetí sa našli, lebo si tam odskočil na potrebu, ukradnuté šperky mal pri sebe údajne preto, že mu ženy často dávali darčeky. Na prípade pracovali aj nemeckí a holandskí policajti a po jeho zatknutí začali spolupracovať.

Rigo si napokon vypočul rozsudok – doživotie vo väzbe s najvyšším stupňom stráženia. K vine sa nikdy nepriznal a nikdy neveril, že by vinný bol. Podľa vypracovaného psychologického profilu bol Rigo psychopat, málokedy hovoril a mal nízke IQ.

Pri odhaľovaní vrážd ho usvedčilo aj takzvané modus operandi – neustále opakujúce sa znaky rovnaké pri všetkých vraždách. Medzi tie patrilo vnikanie do bytov na prízemí cez okná, vraždenie v noci alebo nadránom, ponožky na rukách či zanechávanie cigaretových ohorkov na miestach činu. A tiež to, že po vražde telo zakryl prikrývkou a následne s mŕtvolou súložil.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org, kriminalistika.eu, pluska.sk
Odporúčame