Dokument Králi videa musí vidieť každý milovník filmu! Ako vyzeral utajovaný nástup svetovej kinematografie v Československu?

Záber z dokumentu Králi videa

Králi videa sú dokumentom, ktorý musíš vidieť (Zdroj: Continental Film)

#Prídeš domov, pohodlne sa usadíš na gauči, zapneš Netflix/HBO GO/YouTube a za malý poplatok máš na výber tisíce rôznych filmov s titulkami či dabingom. To, čo je dnes úplným štandardom, bolo v minulosti iba neuveriteľným snom fanúšikov kinematografie. Boli tak nútení vynájsť sa po svojom.


Emma Stone je šialená a zákerná Cruella: Film ti ukáže minulosť záporáčky z legendárnych 101 dalmatíncov


Dokument Králi videa podrobne mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom Československu a okrajovo aj v Poľsku a Maďarsku. V dobách, keď bolo nemožné zohnať filmy západnej produkcie do oficiálnej distribúcie, jestvovali skupiny ľudí, ktoré dovážali, amatérsky dabovali a distribuovali medzi ľudí nahrávky týchto filmov na VHS páskach.

Tí najlepší z najlepších

V dokumente vystupuje množstvo známych mien vtedajšej videoscény, z ktorých sa neskôr stali publicisti, režiséri, speváci, prekladatelia či majitelia videopožičovní. Okrem rozhovorov dokument ponúka aj množstvo hraných retro scén, aby si ľudia, ktorí túto dobu nezažili, vedeli predstaviť, ako to všetko fungovalo.


Dojemný príbeh o psovi, ktorý naučil ľudí žiť: Bolek Polívka zahviezdi v novom filme Gump


Hneď na začiatok musím povedať, že s Kráľmi videa sme veľmi dlhú dobu hrali hru na mačku a myš. Pandémia sa totiž postarala o sústavné presúvanie slovenskej premiéry, inokedy to zase boli školské a pracovné povinnosti. Našťastie sa však dokument dostal do virtuálnej kinosály na Edisonline, kde ho môžeš za drobný poplatok vidieť aj ty.

Záber z dokumentu Králi videa
Kráľov videa si teraz môžeš pozrieť aj online (Zdroj: Continental Film)

Rýchlodabing náš každodenný

Králi videa ťa prevedú unikátnym svetom rýchlodabingu, pri ktorom by si sa dnes pravdepodobne už len zasmial. Přisprostlé tancování (Dirty Dancing) či Ukončovatel (Terminator) sú toho jasným dôkazom. Komunita, pre ktorú bol cudzí jazyk často len španielskou dedinou, na seba prevzala dôležitú úlohu a distribuovala do obývačiek po celom Československu filmové zážitky, o ktorých ľudia ani nesnívali.

Dokument prináša množstvo zábavných ukážok, zároveň ti však priblíži, ako celá táto mašinéria fungovala v praxi. Nechýbajú vyjadrenia tvorcov, ale aj vyšetrovateľov, ktorí pracovali na ich odhalení. S nástupom demokracie po Nežnej revolúcii sa totiž čoraz viac začalo skloňovať slovné spojenie, ktoré predtým takmer nikto neriešil – autorské práva.

Záber z dokumentu Králi videa
Vďaka rýchlodabingu vzniklo množstvo originálnych prekladov slávnych filmov (Zdroj: Continental Film)

Dokument, ktorý spája generácie

Aby som bol ale úprimný a nesypal zo seba iba slová chvály, dokument niekedy chytá mierne amatérsky nádych (konkrétne ide o niektoré obrazové a zvukové nedostatky), no vzhľadom na tému by niekto mohol povedať, že to len dotvára výslednú atmosféru. Strihu Petra Pavlíka či skvelej hudbe od Jakea Starka sa napriek tomu nedá vytknúť vôbec nič.


Do kín prídu Králi videa, ktorý musí vidieť každý fanúšik filmu: Diváci ho milujú, z festivalu si odniesol cennú sošku


Je úplne jedno, či si vyrastal v období, ktoré Králi videa opisujú, alebo ti je svet rýchlodabingu a pirátskych VHS-iek úplne cudzí. Pokiaľ si milovníkom kinematografie, tento dokument je jednoducho povinnosťou, o čom svedčia nielen mnohé pozitívne recenzie od odbornej i laickej verejnosti, ale napríklad aj Cena divákov z Medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk, Continental film,
Odporúčame