#Priznajme si to, kofeín je pre mnohých z nás legálna droga. Ráno bez kávy by možno aj pre teba bol vyslovene hororový film. Kofeín ťa prebudí, nakopne, a niekedy aj zachráni pred tým, aby si nezaspal na poradách alebo pred monitorom. Ale koľko kofeínu je vlastne ešte v poriadku a kedy už telo začne protestovať? Prečítaj si viac!
Zlatá stredná cesta
Podľa odborníkov, a teda aj vedeckých štúdií, sa odporúča pre zdravého dospelého človeka maximálne 400 mg kofeínu denne. To je približne 4 až 5 šálok klasickej filtrovanej kávy, ak sa bavíme o strednej sile. Ak si ale fanúšikom espressa, tam je dávka menšia, pričom jedno espresso má približne 60 až 80 mg kofeínu.
Pre porovnanie, (malá) plechovka energetického nápoja má okolo 80 mg, čierny čaj zhruba 40 mg, zelený o niečo menej. A áno – aj v čokoláde je trochu kofeínu (hlavne v horkej), takže aj keď nezapíjaš kávu kávou, možno do seba kofeín dostávaš aj mimo jeho klasickej podoby.

Nie každý znesie to isté
Je tu ale jedna vec, ktorú treba zdôrazniť. Tou vecou je, že tolerancia je u každého z nás individuálna. Niekomu stačí pol šálky a cíti sa, akoby vypil raketové palivo, iný si dá štyri kávy a ide spať ako bábätko. Záleží od veku, váhy, ale aj genetiky a zvyku.
Ak ti po káve búši srdce, trasú sa ruky, alebo máš problém zaspať, možno by si mal ubrať. A najmä neskoro večer nie je kofeín zrovna ten najlepší nápad, ak chceš v noci poriadne spať a nie rátať ovečky do tretej ráno. Pri dlhodobom prekračovaní 400 mg denne môžu prísť aj menej zábavné dôsledky, ako sú podráždenosť, úzkosť, nespavosť, žalúdočné ťažkosti alebo aj vysoký tlak.
A tehotné ženy by si mali dať extra pozor, pretože kofeín môže ovplyvniť vývoj plodu. V takýchto prípadoch môžeš za náhradu považovať napríklad bezkofeínovú kávu.
Zdieľať na