#Vývoj ľudskej spoločnosti je extrémne rýchly. Vďaka objavom a vynálezom stojí ľudstvo tam, kde je. A to so sebou prináša mnohé otázky či existenčné krízy. Svet sa rutí do ekologického kolapsu, éra umelej inteligencie zažíva svoj zlatý vek a pri tom sa núka otázka, čo by bolo keby… A práve to rozlúšti nasledujúci knižný tip, ktorý by mal byť povinnou jazdou pri spoznávaní histórie.
Ľudstvo stráca svoje „ja“
Kniha s názvom Nexus, ktorú napísal Yuval Noah Harari mapuje na pohľad rozličné časti histórie. Prepája neviditeľné väzby, ktoré spájajú ľudstvo už niekoľko tisícročí bez toho, aby si si to uvedomoval. Hoci príbeh pôsobí miestami ako sci-fi, ide o čistú realitu.
Informácie boli kedysi nástrojom poznania, no dnes sú čoraz viac zbraňou manipulácie. Presun od pravekých príbehov pri ohni cez vznik náboženstiev, tlače a televízie až po TikTok a ChatGPT hovorí o tom, že všetko je prepojené. A v tejto súvislosti si autor knihy kladie otázky týkajúce sa existencie a toho, ako sa do tohto bodu ľudstvo dostalo a čo bude nasledovať ďalej…
Daj šancu histórií
Nexus nie je len povinná jazda pri študovaní histórie, ale je to mrazivo aktuálna výzva v čase, keď svet čelí ekologickému kolapsu, AI naberá vlastný smer a ľudstvo stráca smer. Ako sa zdá, autor sa nesnaží ľudí moralizovať, ale skôr pochopiť.
Skúma, ako historicky známe informácie formovali moc či poukazuje na to, že pravda nie je niečo, čo nájdeš na prvej stránke Googlu. Pokiaľ hľadáš knihu, ktorá ťa sviežo uvedie do historického diania bez toho, aby si „zomrel od nudy“, toto je to pravé čítanie pre teba.
Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť TU!
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Z recenzií čitateľov vyberáme
„Ak sme takí múdri, prečo sme takí hlúpi a schopní sebadeštrukcie? Harari svoju najnovšiu knihu NEXUS rámcuje otázkou, na ktorú hľadá odpoveď prostredníctvom detailne spracovaných kapitol zameraných na historický, spoločenský, politický, kultúrny, no najmä technologický diapazón javov, úkazov a impulzov. Ťažiskovou témou je nanajvýš aktuálny nástup a vývin umelej inteligencie (AI), pričom už dnes je zrejmé, že ide o jeden z najprelomovejších okamihov spoločensko-technologickej evolúcie.
NEXUS má ambíciu ozrejmiť vnímanie a chápanie entít ako sú informácia, realita či pravda. Úloha príbehov a mýtov, ktoré ľudstvo odjakživa spájali či rozdeľovali v kontexte nástupu AI potrebu ozrejmovať a vysvetľovať len potvrdzuje. Funkčnou ilustráciou sú napríklad Harariho úvahy o patriotizme, ktorý analyzuje netradičnú optikou správaním sa počas pandémie, či cez (ne)platenie daní. Zaujímavé sú i kapitoly vysvetľujúce silu algoritmu v podmienkach demokratických a totalitných politických zriadení, pričom autor upozorňuje na nevyhnutnosť budovania silných inštitúcií a (samo)opravných mechanizmov. Jedno z významných posolstiev Harariho nového diela je poznanie, že hoc všetko staré bolo raz nové, práve bezprecedentná volatilita súčasnosti je tým, čo môže buďto spasiť, alebo zmárniť. Isté však je, že nás (z)mení.“ (Michal Ganát, zákazník Martinus.sk)
Zdieľať na
Zdieľaní