Kniha, ktorá pohltila užívateľov TikToku: Starý príbeh učaroval mladým čitateľom

Kniha sa stala v posledných týždňoch virálnou naprieč celým TikTokom (Zdroj: Freepik/Racool_studio)

#O tom, že TikTok má neuveriteľnú silu vplyvu nemusíme ani diskutovať. Medzi jeden z novších virálov, ktoré ním prebehli patrí aj jeden čitateľský. Užívatelia si medzi sebou dávajú tip na známu knihu, ktorej príbeh majú mnohí študenti ako povinné čítanie na školách. Pozri sa s nami na starší, no stále pre dnešnú dobu aplikovateľný, príbeh, ktorý ťa chytí za srdce.

Drsné sedemdesiatky

Dej knihy je situovaný do 70. rokov minulého storočia a odohráva sa v Západnom Berlíne. Zachytáva príbeh mladej teenagerky, ktorá sa dostala do kontaktu s tvrdými drogami a to dokonca v centre mládeže. Iba 13-ročná dievčina tak okúsi hašiš či heroín a nakoniec sa ocitá v roli prostitútky, čím si zarába na svoju škodlivú neresť.

Myšlienka príbehu je hlbšia než by sa mohlo zdať – naoko príbeh nevinného dievčaťa, ktoré sa stalo obeťou zlého sveta, vyobrazuje aj postoje vtedajšej bezradnej spoločnosti, ktorá si s drogovo závislými mladistvými nedokáže poradiť. Príbehy často končili tragédiou, o čom svedčia aj zápisky v knihe.

Aplikovateľné aj na dnešnú dobu

Aj napriek tomu, že je príbeh zameraný na problematiku mladistvých v drogovom svete, autorka Christiane F., ktorá stojí za kultovým dielom My deti zo stanice ZOO, rozoberá na pozadí celú spoločnosť. Kriticky nazerá na tému drogovej závislosti u ľudí a prepája to so silnou túžbou po živote, ktorý mnohým závislým, žiaľ, nie je dopriaty.

Kniha sa stala v posledných týždňoch virálnou naprieč celým TikTokom, kde mladí užívatelia spoilerujú časti príbehu a knihu si vzájomne odporúčajú. Ak máš počas prázdnin kopec voľného času, odporúčame ti siahnuť po tomto trochu ťažšom čítaní.

@anuska.mm ♬ Coffee and Currently Reading – ✨ Maddie ✨
 

Ak ťa knižka zaujala, kúpiť si ju môžeš TU!

Z recenzií čitateľov vyberáme

„Túto knihu som čítala už niekoľkokrát a stále mám chuť si ju prečítať znova. Je to, preto, že moja myseľ nedokáže pochopiť, ako môže 14-ročné dieťa začať brať tvrdé drogy. Pri čítaní knihy som cítila silný smútok, šok a bezmocnosť.

Jedným z aspektov, ktoré sa mi v knihe páčia, je zobrazenie pohľadu rodičov. Ich výpovede môžu byť veľmi poučné pre ostatných rodičov. Kniha ukazuje, aké náročné a zničujúce môže byť obdobie, keď sa dieťa dostane do sveta drog.

Počula som aj mnoho názorov, že táto kniha by sa mala povinne čítať v školách. Myslím si však, že by to mohlo mať opačný účinok na mladých ľudí. Skôr by som sa obávala, že by mladí chceli túto skúsenosť zažiť na vlastnej koži. Christiane nikdy úplne neoľutovala svoju drogovú závislosť. Celý svoj drogový príbeh opisuje bez nejakého súcitu a často sa stavia do role obete, čo je zrejmé aj z jej interview.

Kniha je silným a realistickým zobrazením života na drogách a jeho dôsledkov. Napriek tomu, že môže byť pre niektorých čitateľov ťažká na spracovanie, považujem ju za dôležité čítanie, ktoré otvára oči a ponúka hlboký výhľad do problémov drogovej závislosti.“ (Katarína Kaletová, overená zákazníčka Martinus.sk)

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, Martinus.sk
Odporúčame