Brutálna poézia: Žiadne povinné básničky zo školy, tieto verše ťa nakopnú i rozosmejú

zbierka poézie

Niekedy sa oplatí vrátiť k poézii (Zdroj: GettyImages)

#Každý z nás občas potrebuje knihu, ktorá mu ukáže akýsi životný smer. Knihu, v ktorej si každý z nás nájde svoju interpretáciu a presne také sú aj dnešné knižné tipy od slovenských klasikov, ale aj nových talentov!

Život je frajer, ale ja som ešte väčší

Táto štýlová obálka skrýva aj cenný obsah. V knihe Život je frajer, ale ja som väčší predstavuje Urban svoje najlepšie básne a texty piesní. Autor sa svojimi textami trvalo zapísal aj do histórie populárnej hudby a vyoral hlbokú a plodnú brázdu i na poli slovenskej poézie.

Napriek tomu, že prakticky všetky jeho básnické zbierky vyšli v reedícii po jeho tragickom skone v roku 1999, sú beznádejne vypredané a chýbajú aj v knižniciach. Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov vydáva výber autorovej tvorby, aby jeho kvalitné básnické texty boli opäť k dispozícii širokej verejnosti.

V zbierke nechýbajú najznámejšie tituly ako sú Voda, čo ma drží nad vodou, Vráť trocha lásky medzi nás či Plač víťazov, ktoré hudobne interpretovali najpopulárnejší slovenskí speváci a skupiny. 

Jozef Urban
Zakúp si najlepší prierez poézie i textov od J. Urbana. (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Život je frajer, ale ja som väčší zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Milujte sa s láskou

Občas sa mi zdá, že najväčšie pravdy sa ukrývajú v úderných a holých myšlienkach Kamila Peteraja, ktoré nás rozosmejú. A presne také poklady ukrýva aj táto kniha. Art/forizmy, gregérie, bon/mottá či iné trefné poznámky známeho slovenského básnika a textára ťa pobavia, potešia a donútia zamyslieť sa nad tým, čo všetko život prináša.

Viaceré múdrosti svedčiace o Peterajovej intelektuálnej sile, postrehu a kreativite si hneď zapamätáš, niektoré už kolujú a zľudoveli. Táto výnimočná knižka so skvelou grafickou úpravou Ľubomíra Šedivého ťa zaručene poteší a nájde si trvalé miesto v tvojej knižnici.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zvažuješ ojazdené auto? Pozor na jeho vek, môže naznačovať veľký problém

Tu je malá ukážka z Peterajových myšlienok: Môže byť niečo absurdnejšie ako čistá pravda? Na to, aby bol človek normálny, musí byť poriadny cvok. Slovenské hodnoty: hovno ja, hovno ty! Život je sviňa. Ale niekedy sú z nej dobré klobásy. Ak ťa jeho aforizmy zaujali, táto kniha určite nesmie chýbať v tvojej knižnici!

Kamil Peterajov
Peterajove múdrosti v kocke. (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Milujte sa s láskou zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Blonde blues

Novinka z roku 2023 sľubuje filozoficko-poetické rozjímanie nad životom. Knižka Natalie Lalikovej sa dotýka tém lásky, krásy, ale aj viery. Čerstvú novinku si pochvaľujú aj čitatelia: „Zaujímavo vyjadrené myšlienky študentky a matky v zlomovým okamihoch jej života. Verím, že bude aj pokračovanie Blonde blues.“

Natalia Lalikova
Krátke filozofické rozjímanie o láske či viere (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Blonde blues zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU! 

Žitava

Žitava, básnický debut Filipa Németha, viacnásobného finalistu súťaže Básne SK/CZ, je viac než len pôsobivou literárnou topografiou konkrétneho územia. Vo svojom krajinnom zameraní je rovnako intímnym pohľadom dovnútra, ako aj prechádzkou po miestach, ktoré na prvý pohľad môžu pôsobiť všedne, ale optikou autora nadobúdajú nezameniteľný charakter.

Némethova sebavedomá a zrelá poetika sa nevyhýba ani subtílnemu humoru, v premyslene koncipovanej básnickej knihe sa zároveň dotýka viacerých bolestivých problémov súčasného sveta a spoločnosti. Žitava tak presahuje hranice svojho regiónu a dokáže byť presvedčivo univerzálna a súčasná.

Filip Németh
Poézia s obrovským presahom (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Žitava zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Metrofília

Autor, ktorý publikuje pod pseudonymom čistá duša, prichádza s druhou zbierkou textov, ktoré sú tak trochu básničkami, aforizmami či slovnými hračkami. Všetky texty sú o láske v jej rozličných podobách. Na rozdiel od prvej knihy tieto texty ešte neboli zverejnené na sociálnych sieťach.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dejepis: Čo je Pražská jar či nežná revolúcia? Po vypočutí tohto podcastu to budeš mať v malíčku
metrofília
Nepublikované básne od čistej duše v druhom vydaní (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha metrofília zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Ktorá z kníh najviac zaujala teba?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame