Hľadáš darček na poslednú chvíľu? Máme pre teba tipy na knihy pre úplne každého člena rodiny!

knižný tip

Knižý tip na vianočný darček pre každého člena rodiny! (Zdroj: Unsplash/sabina-sturzu)

#Štedrý večer sa blíži a veľa času už neostáva ani Ježiškovi, ani tebe. Pokiaľ po minulé roky pod stromčekom prevládalo oblečenie a kozmetika nad niečím hodnotnejším a ty máš teraz pocit, že by to bolo treba konečne napraviť, máme pre teba niekoľko typov. V týchto dňoch, kedy nás vonku čaká nielen zima a sneh, ale aj núdzové opatrenia, padne dobrá kniha vhod možno aj tým, ktorí doteraz čítali len zriedka. Prinášame ti knižné tipy, vďaka ktorým si Vianoce užije každý člen rodiny.

Otec

Bez kníh Dominika Dána si nejeden jeho fanúšik Vianoce ani nevie predstaviť. Dánov najnovší román by tvojho otca mohol potešiť. Volá sa Mačacia stopa a opäť sa jedná o krimi príbeh severského strihu. Máme tu starú známu dvojicu detektívov Krauza a Fischera, na ktorých čaká ďalší prípad. Názory na novinku sa rôznia, niektorí ju považujú za menej akčnú, no iní zase ocenia príklon ku psychológií postáv a ich životom.

V kriminálnom žánri ostaneme aj s druhým tipom. Tento rok vyšla aj kniha Jazero vydavateľstva Moba od Arnaldura Indridasona. Autor je aj v našich končinách pomerne známy a svojou najnovšou knihou už žne pochvalné komentáre napríklad na portály Databazeknih.cz. V jazere južne od Reykjavíku sa nájde torzo mŕtvoly pripútané k ruskej vysielačke. To, akým smerom tento námet rozvil Indridason, by tvojho otca možno mohlo zaujímať. Pokiaľ si však nejde krimi akéhokoľvek druhu a namiesto toho by sa rád tohto roku začal otužovať v rybníku, môže ho potešiť bestseller Metóda Wima Hofa.

Mama

Ak je aj tvoja mama najvášnivejšou čitateľkou v rodine, máme knižné typy aj pre teba. Okrem najnovšieho vydania bestselleru Madisonské Mosty od  Roberta Jamesa Wallera, tu máme novinku Cukráreň v Paríži autorky Julie Caplin. V nej sa tridsiatnička Nina odsťahuje do Paríža, kde sa zamestná v malej rodinnej cukrárni, ktorú vedie ufrflaný a arogantný šéfkuchár Sebastián. Medzi nimi (možno) preskočí aj nejaká tá iskra a opäť sa ukáže, že láska ide najlepšie cez žalúdok.

Pokiaľ máš pocit, že tvoja mama práve prechádza druhou pubertou a začala znova pozerať všetky série Sex v meste, skús napríklad novinku od Michaely Zamari Nebol si v pláne. V nej sa hlavná hrdinka Tea sama presvedčí, že dnes je možné naozaj všetko, dokonca aj láska na prvé počutie. Pokiaľ ťa námet nepresvedčil, možno ťa presvedčí fakt, že Zamari patrí medzi úspešné súčasné autorky literatúry pre ženy.

Stará mama

Začneme novinkou od autorky Jany Pronskej. Volá sa Princezná z Izmiru, je to historická romanca s fantasy prvkami, v ktorej nebude núdza o vášnivú lásku, ale aj starú mágiu. Ak ti meno autorky nič nehovorí, nevadí, lebo jej knihy sú zvyčajne stávkou na istotu. Predpokladám, že meno Táňa Keleová-Vasilková si už zaregistroval. Autorka vydala tento rok knihu Skúšky, v ktorej svojim príbehom reaguje nielen na aktuálnu pandemickú situáciu. Opäť tu máme bežné problémy bežných ľudí opísané štýlom, ktorý má už dlhé roky svoje fanúšičky.

Aby sme neostali len pri beletrií, posledný tip by tvoju starú mamu mohol naozaj potešiť. Je ním Má cesta za štěstím, autobiografia zrejme najväčšieho českého speváka Karla Gotta. Obsahuje množstvo fotografií, informácií, no proste všetko, čo by mal dobrý životopis mať. Kniha nepatrí medzi tie najlacnejšie, no je naozaj hodnotnou publikáciou o človeku, ktorého život by chceli prežiť mnohí.


Sú napínavé a pohltia ťa na celé dni: Najlepšie knižné série, ktoré musíš prečítať aspoň raz za život


Starý otec

Kniha V krátkosti Milana Lasicu a výtvarníka Mareka Ormandíka poteší nielen fanúšikov Milana Lasicu. Jedná sa o denníkové zápisky, ktoré si Lasica zapisoval v období od roku 2009 až do roku 2015. Marek Ormandik do publikácie prispel vlastnými kresbami, ktoré vznikli počas pandemického obdobia. Možno aj na tvojho starého otca čaká pohľad do sveta dvoch umelcov, ktorých myšlienky a vnímanie rozhodne stoja za pozornosť.

Druhé vydanie antológie 45 poviedok spisovateľa Pavla Rankova by nemalo chýbať v knižnici každého milovníka kvalitnej domácej literatúry. Pokiaľ ním tvoj starý otec ešte nie je, práve originálne poviedky tohto autora, ho môžu z neho spraviť. Nová publikácia Mengele poteší nielen tých (starých otcov), ktorí vyhľadávajú hlavne faktografické diela zamerané na Druhú svetovú vojnu. Život nacistického lekára bol podrobne zmapovaný už vo viacerých knihách, no v životnom príbehu Anjela smrti , sa stále dajú nájsť nejasnosti a prázdne miesta, ktoré je možné zaplniť.

Brat

Možno tvoj brat chodí na strednú a to, čo ho skutočne zaujíma, sú dievčatá, hudba, filmy a šport. No aj pre teba máme knižné tipy, ktorými by si mu mohol urobiť radosť. A nie, nebudú to sady kníh Harry Potter alebo Pán prsteňov, prípadne všetky časti Zaklínača. Tým prvým je Duna: Grafický román. Ako už samotný názov napovedá, jedná sa v podstate o komiksovú adaptáciu známej knižnej predlohy. Aj vďaka vydarenému tohtoročnému filmu, by ho tento darček mohol potešiť.

Pokiaľ máš ale brata, ktorý knihu v ruke držať nezvykne, no na ušiach má slúchadlá niekoľko hodín denne, skús mu kúpiť audioknihu. Odporúčam ti sedemhodinový hororík s prvkami nadprirodzena Později od Stephena Kinga. Nájdeš v ňom všetko to, v čom je King najsilnejší. Podrobne vykreslené charaktery niekoľkých postáv, napätie a samozrejme aj duchov. No a hlavným hrdinom je sympatický Jamie, ktorý rozhodne nie je obyčajným chlapcom.

Ak sa z tvojho brata pomaly stáva cinefil, prípadne sa v ňom prebúdza talent kresliť, skvelým darčekom bude kniha Filmové plakáty. Nájde v nej plagáty naprieč celou históriou kinematografie. Sprievodný text sa venuje aj jednotlivým dekádam a žánrom, a ponúka nielen prehľad tých najkrajších plagátov, ale aj inšpirácie pre vlastnú tvorbu.

Sestra

Jaternice tiahnu na Paríž je druhou knihou mladej francúzskej autorky Clémentine Beauvais. To, čo zaujme, nie je ani tak klasický road trip príbeh troch dievčat, ktoré boli mimochodom vyhlásené za najškaredšie dievčatá na škole, ale štýl, akým je kniha napísaná. Je svieži, vtipný a román vydáva vydavateľstvo Absynt, ktoré je pre mnohých zárukou kvality.

Jennifer L. Armentrout tohto roku vydala Z krve a popela. Prvý diel young adult fantasy o čerstvo dospelej Poppy, ktorá má kráľovstvo priviesť do novej éry. To sa však nezaobíde bez dobrodružstva, humoru a, samozrejme, lásky. Hoci ide o pomerne hrubú knihu, tí, ktorí ju už čítali, sa zhodujú na tom, že sa číta v podstate sama. To je v podobnom žánri veľká prednosť.

Na záver  tu mám pre teba dekádami overenú klasiku, ktorá má aj dnes rozhodne čo ponúknuť. Je ňou Anna zo zeleného domu o ryšavej sirote, v ktorej si niečo nájde hádam každé dievča. Začni prvým dielom a ak sa sestra chytí, máš o darčeky postarané až do ďalších Vianoc.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame