Kniha, ktorú zhltneš na jeden dych: Sylvie sa rozhodne zabiť na Vianoce, ako to dopadne?

dievča číta v okne kniha

Knihu Veselú samovraždu a šťastný Nový rok prečítaš na jeden dych (Zdroj: Unsplash/yuri-efremov)

#V živote každého človeka príde obdobie pocitu samoty prenasledované depresiou, ktoré nie vždy vystrieda opäť pozitívne obdobie. Jednoducho stratíme chuť do života a chceme všetko ukončiť. Niekedy si však uvedomíme, že potrebujeme istú pomocnú ruku, ktorá nás vytiahne z oceánu našich vlastných myšlienok. Prečo sa oplatí prečítať si knihu Veselú samovraždu a šťastný nový rok?

Do rovnakého bodu sa dostala aj osamelá a zakríknutá “sirota“ Sylvie, naša hlavná hrdinka. Život ju nikdy veľmi netešil a smrť otca jej zariadila úpadok do hlbokej depresie. V pocite, že ju už nič pekné v živote nečaká, sa rozhodne ukončiť svoje trápenie na Vianoce vo vani plnej peny, obklopená jej obľúbenou vôňou.

Obálka knihy. (Foto: martinus.sk)

„Niektoré dni mávam pocit, že som už mŕtva. Cítim vnútornú prázdnotu. Mám telo, bijúce srdce, ale duša odišla. Zhasla som svetlo alebo poistka vyskočila. Oči mi už nežiaria. Rak pustovník opustil svoju ulitu. Je načase skončiť s tým predstieraním života.”

 

 

 

Avšak ešte pred týmto pevným rozhodnutím navštívi psychoterapeuta, vďaka ktorému sa púšťa do úloh a dobrodružstiev, na ktoré by za normálnych okolností ani nepomyslela. Z jej zármutku sa Sylvie prenesie do humornej situácie, v ktorej sa rozhodne spraviť niečo pre seba, pokračuje nehanebným kradnutím, ktoré zavŕši myšlienkami o partnerovi.

Na druhé ráno som prišla do kancelárie trocha napätá. Už som si nebola istá, či chcem Laure požiadať, aby mi pomohla nájsť lásku na jeden večer. Je taká klebetná, že o chvíľu sa o tom dozvie celé osadenstvo. A potom, zbohom, moja reputácia.“

Depresii a negativite sa v živote nedá vyhnúť

Francúzska autorka praktických príručiek pre vydavateľstvo Leduc a ôsmich humorných zbierok karikatúr, Sophie De Villenoisy, žijúca v Paríži so svojimi dvomi deťmi, manželom a mačkou, nám predložila oddychové čítanie pre jednoduchých čitateľov s opisom skutočnosti, ktorú si často neuvedomujeme. Nenáročná kniha, ktorá má zároveň úroveň. Dej knihy odkazuje na vývoj a zmeny života, ktorých sa netreba báť aj napriek tomu, že nám spočiatku nevyhovujú.

„V poslednom čase mi všetko v živote letí, už neviem, čo si mám myslieť o NIČOM.“

Úryvok z knihy. (Foto: martinus.sk)

Kniha, ktorú som prečítala na jeden dych. Jednoduchý spôsob písania miešaný s humornými udalosťami, či rozhovormi postáv, Vás vtiahnu do deja veľmi rýchlo a Vaše oči už nebudú chcieť prestať preskakovať zo strany na stranu. Reálny problém dnešnej doby, ktorý má zaujímavé riešenie a humorné myšlienky hlavnej hrdinky vás rozosmejú.


Tento článok bol pôvodne uverejnený v magazíne Unipo Press Filozofickej Fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. Jeho autorom je Eliška Bilská.

Zdroj: Unipo Press Eliška Bilská
Odporúčame