Brata musela zamknúť v skrini, aby ho skryla pred nacistami: Podarilo sa jej ho nakoniec zachrániť?

Svojho brata musela zamknúť do skrine (Zdroj: PxHere)

#Tatiana de Rosnayová píše o osude svojej krajiny s neľútostnou jasnosťou, ponúka brilantne jemný, presvedčivý obraz okupovaného Francúzska a odhaľuje tabu a odmietanie, ktoré dodnes obklopujú túto bolestnú epizódu francúzskych dejín.

Paríž, júl 1942: Desaťročnú Sarah spolu s matkou a otcom zatkli v rámci razie Vel’ d’Hiv’, najznámejšieho aktu francúzskej kolaborácie s nacistami. Kým ich nadránom neodvedie polícia, zatvorí Sarah rozospatého bračeka Michela do ich detského úkrytu, zabudovanej skrine v ich byte. Necháva si kľúč v domnienke, že sa o niekoľko hodín vráti.

Paríž, máj 2002: V deň šesťdesiateho výročia zadržania Židov francúzskou políciou vo Vel’ d’Hiv’ v roku 1942 dostane americká novinárka Julia Jarmondová ponuku napísať pre americký časopis článok o tomto čiernom dni počas druhej svetovej vojny. Juliu, ktorá je vydatá za Francúza a v Paríži žije už takmer dvadsaťpäť rokov, celkom zaskočila nevedomosť o tejto udalosti, ale aj mlčanie, ktoré ju obklopuje. Pustí sa do pátrania a zistí, že parížsky byt jej svokrovcov kedysi vlastnili Židia. Netuší však, že odhalí strašné, dlho skrývané rodinné tajomstvo, ktoré ju spája so Sarah a navždy zmení jej život. Sleduje utrpenie dieťaťa, od hrozných dní, keď bola Sarah zavretá na Vel’ d’Hiv’, až po pobyt v koncentračnom tábore a na ďalších miestach. Čím hlbšie pátra po minulosti Sarah, tým silnejšie začína pochybovať o vlastnom mieste vo Francúzsku a prehodnocovať svoje manželstvo a život.

Tatiana de Rosnay – Sarah a jej kľúč
Vydavateľstvo: Aktuell
Rok vydania: 2022
Počet strán: 296
Žáner: Spoločenská beletria
Odporúčaná cena: 12,26 eur.

Kúp si túto knihu na Martinus.sk!

obálka knihy Sarah a jej kľúč
Kniha Sarah a jej kľúč ukazuje príbeh, ktorý ťa dostane (Zdroj: Martinus)

Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: martinus.sk
Odporúčame