Príbeh márnotratného Fausta je nadčasová klasika, ktorú by si mal prečítať každý: Je aj povinnou literatúrou!

Faust Goethe

Legendárny Faust je dielom, ktoré by určite nemalo chýbať v tvojej knižnici (Zdroj: archív Domi B.)

#Doba, ktorú žijeme je často povrchná. Ponáhľame sa do práce, školy, nákupných centier a na hlboký pohľad do svojho vnútra máme čas len zriedkakedy. Obdobie jesene ale môže byť pre nejedného z nás časom zahĺbenia sa do svojich myšlienok a existenčných otázok.

A práve nad týmito životnými otáznikmi sa zaoberá aj dielo Faust od Johanna Wolfganga Goetheho, ktorého hlavný protagonista uzavrie kontrakt s diablom za cenu úplného poznania sveta. Mefistofeles rád poslúži Faustovmu želaniu, zadarmo to však nebude…

Dej, ktorý otrasie základmi tvojho bytia

Doktor Faust je učenec a alchymista. Celý život sa snaží objaviť tajomstvá vesmíru, ale postupne si začína uvedomovať márnosť svojho snaženia. Faust spochybňuje svoje bytie a zmysel života na tejto zemi. Chce spoznať, cítiť a naučiť sa toho čo najviac, no prepadá sa do akejsi dekadencie a smútku. To zaujme zástupcu pekla Mefistofela (služobníka samotného Lucifera), ktorý sa staví s Bohom, že sa mu podarí získať učencovu dušu. Čo myslíš, vyhrá diabol túto stávku?

Faust sa napokon dohodne s Mefistofelom. Vzájomná dohoda spočíva v tom, že Mefisto Faustovi ukáže krásy a slasti života. Dokonca mu sľúbi, že mu dodá vedomosti a nekonečné poznanie, no jeho život sa pre tieto „dary“ skráti o polovicu.

Faust podlieha takmer všetkým slastiam života, nevynímajúc ústredné pokušenie – ženu. Učenec sa tak stretáva s kresťanskou Margarétou, ktorá je protikladom k jeho panteistickému vnímaniu Boha. Napriek tomu ju s pomocou Mefistofela zvedie a opantaná Margaréta je vševediacim Faustom doslova omámená.

Faust Goethe
Faust je dielom, ktoré by nemalo chýbať v tvojej knižnici. (Zdroj: martinus.sk)

Ako dopadne príbeh lásky a životného poznania?

Môžeš tu nájsť viacero sporov a zvratov, ktoré ťa doslova prinútia zakúpiť si Fausta a nedočkavo čítať o tom, ako dopadol tento lačný a márnotratný učenec. My ti však napriek tomu ponúkneme aspoň malú ochutnávku tém, ktoré v nás zarezonovali a určite nenechajú chladným ani teba.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chceš sa zbaviť zlozvykov? Tieto 3 knihy ti pomôžu viesť šťastný a spokojný život

Naša prvá otázka teda znie: Ako dopadne vzťah Margaréty a Fausta? Odhliadnuc od ich čistých citov sú ich rozličné názory na vnímanie Boha a vtedajšie postavenie náboženstva v spoločnosti veľmi podstatné. Ich vzťah to ovplyvní až natoľko, že sa bude vďaka tejto skutočnosti doslova rozhodovať medzi životom a smrťou hlavných protagonistov.

Ďalšou významnou tematikou je postava samotného Fausta. Bude zatratená? Podľahne diablovým pokušeniam a upadne do pekelných ohňov? Alebo postava opantaná slasťami života nájde napokon večný život?  V závere príbehu sa nám naskytá možno tá najväčšia a najpodstatnejšia otázka, ktorá trápila Fausta už od počiatku diela: Nájde Faust šťastie?

Ak nepoznáš odpovede na tieto otázky, nezúfaj, na klenot medzi dejinami literatúry existujú rôzne pohľady a jedinečné interpretácie. Samotné dielo bolo totiž predmetom diskusie filozofov či učencov, a tak si Faust aj v súčasnej dobe nepochybne zaslúži svoje čestné miesto v tvojej knižnici!

Nesmrteľnú a stále aktuálnu knihu Faust si môžeš zakúpiť priamo TU!

Odporúčame