Hrozivé epidémie v dejinách ľudstva: Pozri, ktoré všetky sme zvládli!

Aké epidémie úradovali v minulosti? (Zdroj: Unsplash)

#Epidémie smrtiacich chorôb sú strašiakmi ľudstva už od nepamäti. Ich zásahy boli pritom často také radikálne, že ovplyvnili vývoj civilizácií takmer na celom svete. Do veľkej mieri zasiahli moderných ľudí v ich strete s neandertálcami. Mnohé neznáme choroby nielenže prispeli k pádu Rímskej ríše, ale mor dokonca zabránil i jej opätovnému zjednoteniu. Ľudstvo už stáročia bojuje s neviditeľnými nepriateľmi. Táto múdra kniha ti ich všetky predstaví!

V stredoveku zasiahla populáciu vo viacerých vlnách neslávne známa čierna smrť, pravdepodobne najdesivejšia a najtragickejšia pandémia v dejinách. Ani prežitie morových pandémií však neprinieslo ľudstvu vytúžený pokoj. Vojenské konflikty novovekého sveta významne napomohli šíreniu škvrnitého týfusu či cholery.

Choroby sa postupom času stali „biologickými zbraňami“ Európanov pri kolonizácii Ameriky. Veľké množstvo jej pôvodných obyvateľov mali na svedomí pravé kiahne. Dokonca aj Napoleon sa musel skloniť pred silou bubonického moru či škvrnitého týfusu, ktoré masovo kántrili jeho vojakov. O nepoučiteľnosti ľudstva z vlastných dejín svedčia smrtiace vlny rôznych druhov chrípky, ktoré sprevádzali celé 20. storočie. Kniha ti prináša sumarizáciu epidemických i pandemických nákaz, ktoré ľudstvo statočne zvládlo.

Branislav Kovár, Oliver Zajac a Lucia Benediková – Epidémie v dejinách
Vydavateľ: Premedia
Počet strán: 296
Rok vydania: 2020
Žáner: História
Odporúčaná cena: 12,75 eur

Kúpte si túto knihu na Martinus.sk!

Kniha Epidémie v dejinách
Kniha Epidémie v dejinách ti predstaví históriu nákaz, ktoré sužovali svet (Zdroj: Martinus)
Zdroj: Martinus
Odporúčame