Tomu sa hovorí láska až za hrob: Žena si nechala vyrobiť klon mŕtvej mačky, stálo ju to poriadny balík peňazí

Po smrti milovaného spoločníka si nechala vytvoriť jeho klon, za ktorý vysolila veľký balík peňazí (Zdroj: Freepik/pink1unicorn)

#Miluješ svojho domáceho miláčika nadovšetko? To je prípad aj tejto panej, ktorá sa rozhodla si svoju mačku uchovať naveky. A to doslova! Po smrti milovaného spoločníka si nechala vytvoriť jeho klon, za ktorý vysolila veľký balík peňazí.

Viac než pamiatka

Mŕtveho kocúra dala jeho majiteľka naklonovať na špecializovanej veterinárnej klinike. Nebolo to lacné, ale Kanaďanku Kris Stewartovú to neodradilo. Rozhodla sa tak po tom, čo ho predminulú zimu zrazilo auto. „Chcela som, aby jeho genetický materiál pokračoval ďalej. Nemyslela som si, že by sa s jeho génmi mala naša matička Zem rozlúčiť,“ uvádza majiteľka mŕtveho kocúra na videu.

Oslovila teda kliniku, ktorá sa na tento druh nakladania s mŕtvymi zvieratami špecializuje. S prihliadnutím na spackané pokusy sa rozhodla, že si svojho miláčika nechá zvečniť hneď dvakrát – aj napriek vysokej cene. Klinika si totiž za takúto službu účtuje 50-tisíc dolárov!

Zaujímavý proces

Na klinike využívajú skutočne zaujímavú metódu – extrahujú DNA z buniek darcu, teda kocúra, následne vyčistia DNA vajíčka inej mačky a nahradia genetickú informáciu darcovou. Takto upraveným vajíčkom umelo oplodnia náhradnú matku, ktorá zárodok vynosí a porodí bez toho, aby mu dala svoju DNA.

Mláďatá sa tak rodia úplne rovnaké ako ich genetický darca. Ide o perfektný klon, ktorý zároveň lekári odkontrolujú genetickým screeningom.

Má to ale háčik…

Aj keď sa celý proces zdá na prvý pohľad nenáročne, ide o pomerne veľký zásah proti prírode. Jeho prevedenie je komplikované a nie vždy úspešné. To platí aj v prípade tohto kocúra – nie všetky pokusy vyšli, no napokon všetko dopadlo podľa predstáv smútiacej majiteľky.

Tá si momentálne, po dvojmesačnom čakaní, kedy boli mačiatka sledované, vychutnáva svojho zosnulého miláčika hneď dvakrát! Z kliniky si vo februári odniesla dvojčatá, ktoré nesú gény pôvodného kocúra.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Hmyz ako dochucovadlo jedál? Výskum odhalil fascinujúci výsledok

Jedno ako druhé?

Vďaka tomu, že sú mačiatka geneticky totožné so svojim predkom, sa na neho veľmi podobajú. To však pri klonovaní nie je vždy 100 percentné. Vzhľad klonov býva závislý od toho, ako sa v maternici vyskladajú jednotlivé bunky. Teda platí, že nie vždy musí nový jedinec vyzerať navlas rovnako ako jeho predchodca.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame