Vedci stratili optimizmus: Vyjadrili sa ku klimatickým zmenám – po ich tvrdých slovách zmeníš svoj život aj ty

Požiar v lese

Vyjadrenia vedcov k našej budúcnosti nie sú vôbec ružové (Zdroj: Unsplash/Matt Palmer)

#Klimatické zmeny pociťujú aj bežní ľudia a niet žiadnych pochýb o tom, že sa situácia zhoršuje. Vedci už niekoľko rokov skutočne bijú na poplach a apelujú, aby sme prehodnotili svoje správanie a potreby. Aj napriek tomu dochádza k zmenám skutočne pomaly.

Webový portál Vice oslovil piatich klimatológov, ktorí sa vyjadrili k týmto zmenám. Nejde pri tom o nejaké konštatovanie, ale o fakty, ktoré zarazili aj ich samotných. Prečítaj si päť mrazivých viet, po ktorých musí zmeniť prístup k životnému prostrediu určite každý.

Horia lesy, ktoré by mali byť plné vody

Profesor z Univerzity College v Londýne a Univerzity Leeds, Simon Lewis, strávil pred vypuknutím pandémie niekoľko mesiacov v tropických oblastiach. Počas februára minulého roka skúmal oblasť, ku ktorej sa mal doslova prebrodiť močiarmi v pralese. Keď však k miestu dorazil, celé horelo. Územie, ktoré malo byť zaplavené sužovalo sucho, obrovské horúčavy a požiare.

Čaká nás masívny úbytok jedla

Doktor Charlie Gardner si uvedomil závažnosť klimatických zmien, keď venoval 15 rokov výskumu na Madagaskare. Táto oblasť je závislá od dažďov, ktoré napomáhajú rozvoju poľnohospodárstva. V minulosti sa dali obdobia dažďov stanoviť presne – zvyčajne prichádzali v novembri. Dnes sú tieto dažde nepredvídateľné a sú masívne. To znamená, že množstvo území je už dnes prakticky nepoužiteľných na pestovanie. Takýto osud pravdepodobne čaká väčšinu sveta.

Zvýšenie teploty spôsobuje úhyn zvierat

Vieš si predstaviť, že by si v lete zažil také masívne vlny tepla, že by zo stromu začali padať mŕtve vtáky? Presne takýto skľučujúci pocit opísal pre portál Vice vedec Peter Kalmus z NASA. Podľa jeho slov bola teplota v jeho domovskom meste taká vysoká, že spôsobila požiar a celé mesto žilo mesiace zahalené dymom z neho.

Dážď v oblastiach, kde by malo len snežiť

Doktorka Ella Gilbertová opísala svoj zážitok z Grónska – Krajiny večného ľadu. Na jednom z ľadovcov sa nachádza výskumná stanica, v ktorej pracovala aj doktorka Gilbertová. Počas minulého roka začalo na tomto mieste pršať. To by nebolo nič nezvyčajné, avšak ako hovorí, za celý svoj výskum tu dážď nezažila ani raz. Výskumníkov to tak šokovalo, že nestihli ani zaznamenať koľko napršalo.

Koraly nevymierajú, varia sa

Koraly pomaly miznú z povrchu zemského a môže sa ľahko zdať, že zmiznú úplne. Nejde však o pomalé vymieranie, respektíve hladovanie, ako si väčšina ľudí myslí. Profesor Terry Hughes objasnil, že koraly sa  uvarili zaživa. Teplota morí v roku 2016 bola počas leta permanentne zvýšená o dva až tri stupne, čo bolo pre ne smrteľné.

Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame