Spôsobí klimatická kríza novodobé sťahovanie národov, hladomor a nepokoje? Pozri, aké sú vyhliadky

Masy ľudí

#Podľa odhadov bude už do roku 2025 na Zemi vyše 8 miliárd ľudí. Už teraz obrovské číslo ešte porastie a vzbudzuje obavy aj v prítomnosti. Veľké množstvo obyvateľov si bude vyžadovať aj narastajúci počet zdrojov. Od potravín až po najrôznejšie suroviny. Je namieste sa teda pýtať, kedy sa tento nárast skončí a simulovať, aká budúcnosť nás všetkých čaká. Pozitívom je, že sa zdá, že vedci už vidia malé svetlo na konci tunela.

Týka sa aj nás

Európska únia sa čoraz častejšie orientuje na zelenú ekonomiku, znižovanie emisií a čo najčistejšie životné prostredie. Dôvodom je klimatická zmena, ktorej jedným z prejavov je aj oteplenie atmosféry. Európsky parlament vyhlásil stav klimatickej núdze. Na Slovensku zároveň prebieha čoraz viac petícií, ľudia sa zobúdzajú zo sna a začínajú si všímať nezvratné následky priemyslu na našej krajine. Jednou z nich je napríklad petícia klíma ťa potrebuje, ktorou ľudia svojím podpisom žiadajú vládu SR, aby vyhlásila stav klimatickej núdze a vynaložila snahu o dosiahnutie uhlíkovej neutrality Slovenska.

Medzičasom sa vo svete zvyšujú hladiny morí a miznú pralesy. Množstvo regiónov je takých suchých a horúcich, že sú pre ľudí neobývateľné. No a všetky nepriaznivé udalosti v posledných rokoch zhoršuje ešte narastajúca populácia. Katastrofické scenáre hovoria, že počet ľudí na Zemi prekročí aj hranicu 10 miliárd. Bežný človek tak získava predstavu, že sa to nikdy nezastaví. Nie je to ale pravda, pretože výskumy ukazujú, že svet sa o niekoľko dekád výrazne zmení.

Hladomor migrácia a radikálne zmeny

Súčasnosť poznáme veľmi dobre. Najviac obyvateľov má Čína (1,45 miliardy), nasleduje India (1,38 miliardy) a prvú trojicu uzatvárajú Spojené štáty americké (331 miliónov). Už v najbližších rokoch však čínsky populačný kolos opustí prvú miesto a predbehne ho India. Čína začína doplácať na svoju politiku jedného dieťaťa, ktorú ale v roku 2018 zrušila a obyvateľom dovolila mať 2 deti.

Dôsledkom 40-ročného zákazu nastala nerovnováha pohlaví, prudké starnutie obyvateľstva a s ním spojené ekonomické a sociálne problémy. Už okolo roku 2035 Čína naštartuje cestu poklesu obyvateľstva. Jej maximum by nemalo presiahnuť hodnotu 1,5 miliardy. Do polovice 21. storočia začne strácať desiatky miliónov obyvateľov.

ľudia na prechode pre chodcov
Počet obyvateľov Zeme sa blíži ku svojmu maximu (Zdroj: Unsplash/ryoji-iwata)

Najľudnatejšou krajinou sa tak stane India. Aj pokiaľ ide o ňu, dáta jasne ukazujú, že rast sa spomaľuje. Maximum medziročného nárastu populácie bol v roku 1982 na hodnote 2,36 percenta. V roku 2020 je to už len 0,99 percenta. V polovici 21. storočia sa očakáva už len niečo okolo 0,20 percenta. Krajina bude okrem toho mimoriadne postihnutá globálnym otepľovaním, čo môže spôsobiť hladomory a veľkú migráciu.

Krajiny zažívajúce populačný boom

V Ázii medzičasom ale ešte výrazne narastú ďalší populační giganti. Indonézia, ako krajina s najväčším počtom moslimov, mala v roku 1950 okolo 70 miliónov obyvateľov. V roku 2030 presiahne číslo 300 miliónov. V podobnej situácii je i Pakistan, kde je stále vysoký medziročný nárast populácie. V súčasnosti 2 percentá, a má tak 222 miliónov obyvateľov. Podobne ako v Indii, aj Pakistan silno postihne oteplenie atmosféry.


Klíma potrebuje nás všetkých: Influenceri sa spájajú pre dobro planéty, podpisy petície pribúdajú raketovým tempom


Veľkú krízu má pred sebou najmä Afrika. Čierny kontinent nezažíva v súčasnosti populačný boom, ale veľký tresk. Ako celok má v súčasnosti nárast 2,5 percenta a zatiaľ, čo dnes má 1,3 miliardy obyvateľov, v roku 2050 ich bude 2,5 miliardy, čo je obrovské číslo.

Najľudnatejšou krajinou je Nigéria so stabilným medziročným nárastom 2,6 percenta pri súčasných 210 000 000 obyvateľoch. Množstvo krajín sa drží ešte nad 3 percentami. V nasledujúcich dekádach očakávajú vedci nielen hladomory, nedostatok pitnej vody či stratu poľnohospodárskej pôdy dezertifikáciou, ale aj krvavé etnické nepokoje a presuny obyvateľstva.

Starý kontinent na pomedzí

V úplne opačnej situácii je vyspelý svet. Európska populácia ani neklesá, ani nestúpa. Jej rast je na hodnote 0,06 percenta. Navyše, niektoré krajiny vymierajú. Napríklad Ukrajina stráca ľudí už od zániku Sovietskeho zväzu. Zo svojho maxima – 51 miliónov v roku 1991, sa v roku 2050 dostane na hodnotu 35 miliónov.

V identickej situácii je aj členská krajina EÚ – Bulharsko. To zo svojich 9 miliónov klesne až pod 5,3. Vymiera aj Rumunsko, mierny pokles má Maďarsko, Poľsko či Moldavsko. Európu, ako celok čaká úbytok obyvateľstva medziročne o 0,20 percenta. Kontinent sa tiež bude musieť pripraviť na masovú migráciu nielen z Afriky, ale aj z Ázie, a to vo väčšom meradle, ako v roku 2015. To môže spôsobiť výraznú nestabilitu politickej situácie.

Blížime sa k vrcholu

Ku svojmu populačnému vrcholu sa blíži aj Slovensko. Počet obyvateľov krajiny sa nezvýši nad hranicu 5 500 000 ľudí. Najbližšie roky budú v znamení poklesu, ale nie až príliš výrazného. Ročne budeme strácať okolo 0,5 percenta populácie a v roku 2050 sa dostaneme na úroveň niečo pod 5 miliónov.

Popri klimatickej kríze treba už dopredu myslieť, aké výzvy prinesie zvyšok 21. storočia. Podľa dostupných dát nás čaká veľké sťahovanie národov, na čo je potrebné sa začať u nás v Európe pripravovať už teraz . Faktom je, že Starý kontinent nedokáže zachrániť ani pojať celý okolitý svet. Ako bude svet vyzerať o niekoľko desaťročí je teda otázne.


Rozhovor pôvodne vyšiel v študentskom magazíne Webjournal 2.0 Katedry žurnalistiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Zdroj: Webjournal
Odporúčame