Digitálne euro, čínsky progres a trápenie Facebooku: Kedy dorazia nové kryptomeny?

čína

Kedy k nám dorazia nové kryptomeny? Dorazia k nám nové kryptomeny? (Zdroj: Pixabay/zhuwei06191973)

#Zatiaľ čo EÚ a Facebook sa so svojimi kryptomenami trápia, Čína tú svoju už veselo testuje. V akej fáze je digitálne euro, projekt Libra a ako by vyzeral svet, keby banky definitívne zrušili hotovosť?

Libra má stopku, vitaj Diem!

Facebook už roky vyvíja projekt vlastnej digitálnej meny. Pôvodne malo ísť o platidlo Libra, ktoré by si mohol použiť na nákup priamo na sociálnej sieti. Keďže chápadlá siete sú dnes rozlezené po celom svete a denne ju používajú takmer dve miliardy ľudí, jednotlivé vlády aj centrálne banky proti Libre ostro protestovali, až napokon dostala stopku.

V súčasnosti je v prípravách projekt Diem. Malo by ísť o súkromný block-chain platobný systém, súčasťou ktorého bude aj rovnomenná privátna kryptomena. Keďže ide o súkromnú sieť, firma bude môcť rozhodovať o tom, kto bude jeho účastníkom. V porovnaní s bitcoinom, ktorý používa anonymnizovanú block-chain stieť, ide o zásadný rozdiel.

EÚ spí, Čína digitálny jüan už testuje

Európska Únia spustila v júli dvojročný výskumný projekt, ktorý má posúdiť, ako by mohlo v praxi digitálne euro vyzerať a či sa ho vôbec oplatí vyvíjať. Skôr ako v roku 2025 sa tak oficiálnej európskej kryptomeny nedočkáme.

Taká Čína je napríklad o svetelné roky dopredu. Stala sa prvou svetovou ekonomikou s národnou digitálnou menou. Od apríla 2021 ju aj verejne testuje. V praxi ide o digitálny rovnocenný ekvivalent mincí a bankoviek čínskeho jüanu. Projekt by mal zabezpečiť lacnejší a rýchlejší finančný systém, technológia dokonca umožňuje vykonávať transakcie na dvoch zariadeniach, ktoré sú offline.

Stratíme finančné súkromie?

„Zásadný rozdiel medzi chystanými menami a bitcoinom je, že bitcoin nekontroluje žiadna centrálna autorita,“ vysvetľuje bitcoin edukátor, Dušan Matuška. „Digitálne meny centrálnych bánk budú plne pod kontolou vlád a bánk.“

Matuška sa domnieva, že chystané národné digitálne meny môžu znamenať stratu akejkoľvek anonymity a finančného súkromia. Každá transakcia bude starostlivo zaznamenaná — kde bola vykonaná, ako, kto ju vykonal, za koľko, a tak podobne.

Analytici predpovedajú tiež zaujímavé scenáre, ako budú vlády po zavedení štátnych kryptomien spravovať svoje digitálne peniaze v krízových situáciách, napríklad počas ďalšej pandémie.

„Podporné schémy môžu potom vyzerať aj tak, že ti centrálna banka pripíše peniaze priamo na účet. Je možné, že budú mať, podobne ako potraviny, expiráciu. Môže sa stať, že ak tieto peniaze do určitého dátumu neminieš, z účtu ti jednoducho zmiznú alebo budú postupne danené, aby si ich bol motivovaný utratiť čo najskôr,“ vysvetľuje Matuška.

Útek do bitcoinu

Ak štáty v budúcnosti stiahnu z obehu hotovosť, na stole je aj otázka negatívnych úrokových sadzieb. „Ak by mali banky negatívny úrok dnes, ľudia by začali hromadne vyťahovať peniaze zo svojich účtov a držali by hotovosť, aby sa možným stratám vyhli. Lenže ak hotovosť nebude existovať, pred negatínymi sadzbami jednoducho neutečieš. Jedine do bitcoinu,“ myslí si Matuška.

Ako dodáva, pri bitcoine ako decentralizovanej mene žiadne podobné scenáre nehrozia. „Nikto nemá nad bitcoinom plnú kontrolu, nikto nevie meniť pravidlá hry, vydávať nové mince či cenzurovať transakcie. Toto je zásadný rozdiel medzi štátnymi kryptomenami a bitcoinom. Sloboda a kontrola nad celou sieťou,“ dodáva.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame