Katka roky pracovala ako čašníčka, dnes vyrába luxusné šperky: Nad výmyslami zákazníkov niekedy krútim očami

Katka vyrába krásne šperky (Foto: Instagram katarina.klimasova)

#Vraví sa, že šperk je ideálnym darčekom pre ženu. Výber toho správneho je však často náročnejší, než sa môže zdať. Zároveň si mnoho ľudí si neuvedomuje, akú cestu prejde napríklad obrúčka, kým sa dostane na prsty mladomanželov. Taje klenotníckeho remesla nám v dnešnom rozhovore odkryje zlatníčka Katka Klimasová.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Katarína Klimasová-IFBB Bikini (@katarina.klimasova),

Fitnesska, ktorá robí pekné šperky

Meno Katarína Klimasová sa v poslednej dobe často skloňuje najmä v spojitosti so svetom fitness. Popri svojej práci sa totiž venuje aj cvičeniu, na konte má úspech toho najväčšieho rozmeru – v roku 2019 sa stala majsterkou sveta vo fitness. Mnoho ľudí je práve preto prekvapených, že sa okrem trénovania venuje aj kreatívnej práci. „K výrobe a predaju šperkov ma viedla celá rodina odmalička. Nad inou prácou som ani nerozmýšľala,“ hovorí Katka, ktorá vyštudovala odbor zlatník a klenotník. Jedným z faktorov, ktoré ju ovplyvnili je aj ich rodinná firma, ktorá v rámci výroby a predaja šperkov podniká už 35 rokov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zlatníctvo Šperk Karen®️ (@sperkkaren.sk),

Na vlastnú firmu makala dlhé roky

Mladá zlatníčka je veľmi cieľavedomá, to sa preukazuje vo sfére fitness, kde dosiahla skvelé úspechy, no aj v jej podnikateľskom živote. „Hneď po ukončení strednej školy som nastúpila do práce ako čašníčka. Takto som pracovala päť rokov, aby som si vytvorila kapitál na otvorenie mojej vlastnej firmy,“ prezrádza. To sa jej aj podarilo. Dnes podniká v oblasti klenotníctva a jej práca ju veľmi baví a napĺňa. „Šperky vyrábame ručne z drahých kovov. Je to staré remeslo, ktoré v dnešnej dobe ovláda veľmi málo ľudí. Väčšina obchodníkov šperky len predáva, ale nevyrába,“ objasňuje Katka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zlatníctvo Šperk Karen®️ (@sperkkaren.sk),

Zákazníci majú aj zvláštne požiadavky

Firma Šperk Karen sa snaží vyrábať pre svojich zákazníkov aj originálny a moderný dizajn šperkov, po ktorom túži snáď každá dnešná žena. Dopyt je na Slovenskom trhu najmä po obrúčkach. „Každý jeden zákazník má možnosť priniesť si svoj vlastný návrh,“ vysvetľuje Katka. A že ľudia kreativitou pri vymýšľaní obrúčok nešetria, dosvedčuje aj najzaujímavejšia objednávka. „Raz sme dostali zákazku na výrobu obrúčok s aplikáciou v tvare matky a závitu, ktoré sa na seba dajú naskrutkovať,“ spomína s úsmevom.

Kým sa teda napríklad obrúčka dostane na vankúšik pred oltár, prejde si návrhom, schvaľovaním, konzultáciami a šikovnými rukami zlatníkov, ktorí vám vaše požiadavky sfinalizujú do podoby čo najbližšej vašim snom. „Aj keď sa zákazník nevie rozhodnúť, z akého materiálu chce vyrobiť svoj šperk, radi poradíme a vysvetlíme výhody a nevýhody daného materiálu,“ dodáva Katka, ktorá sa snaží vyhovieť každému klientovi, ktorý príde. Vyrábali teda už napríklad aj náramok s motívom rodinky alebo ruženec z drahých kovov či najrôznejšie motívy obrúčok.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zlatníctvo Šperk Karen®️ (@sperkkaren.sk),

Pri výrobe sa používajú pílky aj oheň

Zákazník si ku klenotníkovi môže napríklad priniesť aj vlastné zlato na výrobu svojho vysnívaného šperku. Tieto zlomky sa následne tavia v špeciálnych peciach a tak vznikne nový materiál na výrobu vybraného šperku. „Väčšinou používame šínu o rozmeroch 1x1x30 centimetrov, ktorá váži 100 gramov,“ vysvetľuje technickú stránku veci Katka. Takto pripravený kov následne klenotníci spracúvajú na mieru daného dizajnu. „Na toto opracovanie sa používajú rôzne pilníky, pílky, šmirgle a nakoniec sa šperk leští,“ opisuje klenotníčka.

To všetko robí z klenotníctva tvrdšiu prácu, než sa môže zdať. „Veľa ľudí si myslí, že šperkárstvo je čistá práca, ale vôbec to tak nie je. Táto robota je pomerne špinavá, pretože sa pri výrobe používa oheň na letovanie spojov a tavenie. Tiež používame rôzne leštiace pasty, z ktorých je všetko zašpinené,“ hovorí s úsmevom Katka. Ak by ste teda videli šperk počas výroby, pravdepodobne by ste ani neuhádli, že je to zlato. „Krása zlata sa ukáže až na konci výroby pri spomínanom leštení a čistení,“ dodáva.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zlatníctvo Šperk Karen®️ (@sperkkaren.sk),

Vybrať prsteň pre klenotníčku je ťažké

Len prednedávnom sa Katka zasnúbila a prsteňom, ktorý bude odteraz hrdo nosiť sa pochválila aj na Instagrame. Dá sa vôbec požiadavkám pozorného oka klenotníčky vyhovieť, ak v tomto remesle nie ste doma? „Môj zásnubný prsteň som si viac-menej vybrala sama, lebo zlatníčke je ťažké vybrať ten pravý,“ smeje sa Katka.

Ona sama však nie je fanúšičkou veľkých a výrazných šperkov, ktoré by ste zbadali na niekoľko metrov. „Preferujem minimalistické šperky. Všeobecne sa držím pravidla „v jednoduchosti je krása“, ktoré aplikujem aj na šperky, ktoré nosím,“ dodáva Katarína Klimasová na záver.


V čase, keď médiá zasiahla kríza, chceme v Hashtagu naďalej prinášať zaujímavé články, videá a podcasty. Podpor našich autorov a náš magazín na Patreone. Každé euro sa počíta!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame