Katastrofálny rok 2016: PREHĽAD ÚMRTÍ, ktoré nás priam šokovali!

#Bolestivý rok 2016. Z pohľadu všetkých umelcov či známych osobností sa na tento rok nemožno pozerať ako na šťastný. Opustili nás samé hudobné esá, megatalenty, vzory, politici. Medzi najväčšie straty patrí nepochybne smrť Princa, pána prezidenta Kováča či nedávna smrť speváka menom George Michael. Pozrite sa na veľký PREHĽAD toho, aké rany nám uštedril končiaci sa rok 2016.

JANUÁR

5. január – Všetko začalo už pár dní po začiatku roka. Konkrétne 5. januára odštartoval šnúru smutných udalostí francúzsky hudobný skladateľ a dirigent #Pierre Boulez.

10. január – Rana ako hrom! 10.január 2016 sa už navždy bude spájať so smrťou obľúbeného hudobníka #Davida Bowieho, ktorý zomrel vo veku 69 rokov.

14. január – Len pár dni na to zomrel britský herec Alan Rickman. Preslávil sa hlavne úlohou profesora Severusa Snapea, ktorého si zahral vo filmoch o Harry Potterovi.

18. január – Jeden z hlavných pilierov a zakladajúci člen kapely Eagles #Glenn Frey odišiel vo veku 74 rokov.

28. január – Šnúru januárových úmrtí zavŕšil americký rocker #Paul Kantner.

FEBRUÁR 

4. február – Navždy sa zapísal ako človek, ktorý ako 6. v poradí bol na Mesiaci. #Edgar Mitchell zomrel vo veku 85 rokov.

Edgar Mitchell cropped.jpg

V ten istý deň prišiel svet aj o speváka americkej popovej skupiny Earth, Wind & Fire, #Mauricea Whitea.

5. február – Slovensko v slzách! Zomrel obľúbený  herec #Leopold Haverl (†79) , ktorý si ešte v roku 1980 vyslúžil titul zaslúžilého umelca.

https://www.instagram.com/p/BBbG2MQvsaL/?tagged=leopoldhaverl

19. február – Zomrel taliansky spisovateľ, estetik, významný predstaviteľ postmodernej filozofie #Umberto Eco.

MAREC

5. marec – Bez neho by neexistoval email. Vo veku 74 rokov zomrel internetový priekopník Raymond Tomlinson. Vynašiel elektronickú poštu a navrhol tiež @.

31. marec – Bola uznávaná, oceňovaná a mala talent. #Zaha Hadidová navrhovala stavby po celom svete. V Bratislave navrhla projekt zóny Čulenova. Zaha odišla z tohto sveta vo veku 65 rokov.

APRÍL 

6. apríl – Aprílové úmrtia odštartoval legendárny americký country spevák a skladateľ #Merle Haggard. Merle Haggard. Zomrel v Kalifornii na zápal pľúc.

21. apríl – Svet obletela šokujúca správa. Nikto tomu nechcel veriť. Smútili celebrity i verejnosť. Vo veku 57 rokov zomrel americký spevák a multiinštrumentalista #Prince.  Zostali po ňom nádherné piesne, medzi nimi i bájny song Purple Rain.

https://www.youtube.com/watch?v=vHxmctgKFL8

MÁJ

12. máj – Nepochádzala z umeleckých kruhov a nebola ani tak známa, napriek tomu bola niečím výnimočná. #Susannah Mushatt Jonesová odišla v neuveriteľnom veku 116 rokov.

JÚN

3. jún – Kráľ boxu je mŕtvy! Takto zneli titulky v každých médiách. Jeden z najlepších boxerov všetkých čias #Muhammad Ali zomrel 3. júna. Muhammad Ali bol viacnásobným šampiónom v ťažkej váhe a olympijským víťazom. Box zavesil na klinec v roku 1981.

https://www.instagram.com/p/BEeoTVTDr4u/?taken-by=muhammadali

27. jún – Tučný a chudý. Navždy sa s týmto slovným spojením bude spájať výborný herec #Bud Spencer. 

JÚL 

19. júl – Bol otcom filmu, ktorý do výšin vystrelil Juliu Roberts aj Richarda Gerea. Americký režisér, scenárista a producent #Garry Marshall zomrel vo veku 81 rokov.

AUGUST

5. august – Slovenskú verejnosť zasiahla správa o smrti milovaného #Juraja Slezáčka. Známy herec niekoľko rokov zabával ľudí  v jojkárskom seriáli Panelák ako Emil Blichár.

16. august – Športový svet zarmútila správa o smrti dlhoročného predsedu FIFA. V tento deň zomrel Brazílčan #Joao Havelange.

29. august – Preslávila ho najmä úloha vo filme Willy Wonka a továreň na čokoládu. Vo veku 83 rokov zomrel herec #Gene Wilder.

SEPTEMBER

7.  september – Neboli herci, speváci, maliari, umelci. Nepoznal ich každý a predsa boli výnimoční. V troskách záchranárskeho vrtuľníka Air Transport Europe (ATE), ktorý sa zrútil v okrese Banská Bystrica, zomrela celá posádka.  Rodiny prišli o najbližších. Smutnú tragédiu neprežil pilot Ján Rušin (50), lekárka Patrícia Krajňáková (46) a záchranár František Bartoš (32).

OKTÓBER 

5. október – Mal veľké srdce a bol to pán prezident. Práve to srdce ho však zradilo. Bývalý slovenský prezident #Michal Kováč zomrel  vo veku 86 rokov v Nemocnici svätého Michala v Bratislave.

https://www.youtube.com/watch?v=KM76pUP1-Rw

NOVEMBER

7. november – Azda neexistuje človek, ktorý by pesničku Hallelujah nepoznal. Túto pesničku si privlastňujú desiatky väčších i menších umelcov, avšak jej otcom navždy zostane kanadský hudobník a básnik #Leonard Cohen. Ten nás opustil 7. novembra v úctihodnom veku 82 rokov.

17. november – Rok 2016 a práve 17. november sa bude spájať s úmrtím výborného herca. Vo veku 73 rokov zomrel #Ľubo Gregor.

18. november – V 60 rokoch zomrela americká speváčka, ktorá sa venovala najmä soulu a funku #Sharon Jonesová.

25. november – Niektorí ho milovali, iní ho nenávideli. #Fidel Castro zomrel vo veku 90 rokov. Fidel Castro bol do svojho odstúpenia v roku 2008 najdlhšie vládnúcim (nemonarchistickým) politickým lídrom v histórii – vládol 49 rokov a 62 dní.

DECEMBER 

24. december – Azda najsmutnejší deň na odchod. Vtedy, kedy má byť rodina spolu, tešiť sa z Vianoc nastal smutný okamih. V Španielsku zomrel gitarista  skupiny Status Quo #Rick Parfitt.

25. december – Jeho najväčším hitom bola pieseň Last Christmas, v preklade posledné Vianoce. Význam týchto slov sa pre speváka naplnil až tento rok. V Británii zomrel v 53 rokoch výborný spevák #George Michael. Jeho smrť oplakávajú nielen celeberity, ale i bežní ľudia, ktorý speváka milovali pre jeho nezabudnuteľné hity ako napríklad Faith, či Careless Whisper.

27. december – Princezná Hviezdnych vojen. I tak možno povedať o tejto herečke. Vo veku 60 rokov  zomrela  #Carrie Fisher, ktorá sa preslávila rolou princeznej Leiy v ej sci-fi sérii Hviezdne vojny.

Odporúčame