Sociálne siete verzus nová práca: Môžu ti poriadne zavariť, ako ich využiť vo svoj prospech?

Sociálne siete môžu v hľadaní novej práci priťažiť, ale aj pomôcť

Sociálne siete môžu v hľadaní novej práci priťažiť, ale aj pomôcť (Zdroj: Unsplash.com/Austin Distel)

#Sociálne siete sa začiatkom 21. storočia stali bežnou súčasťou nášho každodenného života. Sledujeme na nich svojich známych, píšeme si s priateľmi a odoberáme naše idoly. Neodmysliteľným kritériom sú však aj pri hľadaní novej práce. Ak si myslíš, že zamestnávateľov nezaujíma, čo na nich publikuješ a komentuješ, si na omyle.

Firmy dnes disponujú rôznymi softvérmi, ktoré dokážu behom niekoľkých sekúnd vytvoriť profil uchádzača z informácií, ktoré našli na internete. Daj si preto pozor na to, čo publikuješ, zdieľaš, lajkuješ či komentuješ.

Aby sme však nehovorili len v negatívnom svetle, rovnako ako vedia sociálne siete priťažiť, tak vedia aj pomôcť. Zamestnávatelia sa sústredia na niekoľko dôležitých faktorov, z ktorých si o vás vytvoria obraz. Ty sám sa na internete reprezentuješ a zrejme po týchto zisteniach zmeníš svoje návyky na sociálnych sieťach.


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Škodí najmä alkohol, vulgarizmy, ale aj gramatické chyby

Najviac priťaží jednoznačne alkohol a časté žúrky. Nikoho nesúdime a každý si môže počas svojho voľného času robiť čokoľvek, no nemusí o tom vedieť celý svet. Ak sa rád zabávaš, zabávaj sa. Dôležité je nepublikovať každú jednu schôdzu s priateľmi na víne, pretože si sám kazíš imidž u nového zamestnávateľa.

Ani vulgarizmy nie sú príliš nápomocné. Komentovať najmä politické dianie nemajú naši nadriadení radi a podľa zákona sa ani nemôžu rozhodnúť, či vás príjmu do zamestnania alebo nie. V každom prípade nekomentuj vulgarizmami ani nezdieľaj nič, čo by ich obsahovalo. O kontroverzných fotkách a statusoch (nielen z politického hľadiska) nemusí byť ani reči.

Vyvaruj sa aj zbytočným gramatickým chybám. Sociálne siete sú síce neformálnym spôsobom komunikácie, no to neznamená, že i/y píšeme ako chceme. Pozícia sekretárky nepripadne žene, ktorá píše jednu hrúbku za druhou.

Plusmi sú cestovanie a pravidelný obsah

Dosť bolo negatív. Zamestnávateľ sa nesnaží zhodiť ťa za to, ako žiješ. Snaží sa hľadať aj tvoje pozitívne stránky. Medzi tie najlepšie patrí najmä cestovanie. Dáva budúcemu šéfovi jasne najavo, že si scestovaný, otvorený novým možnostiam a chceš spoznávať nových ľudí. Plusom je automaticky aj rôznorodá komunikácia a to nie len v materinskom jazyku.

Algoritmus si však všíma aj pravidelnosť príspevkov a komentárov. Ak si na sociálnych sieťach neaktívny, neznamená to pre teba automaticky mínus, no v dnešnom svete nie je na škodu mať vytvorený profil na internete, ktorý o tebe niečo povie. Prispievať jedným – dvoma príspevkami mesačne je podľa zamestnávateľov optimálne.

dievča s telefónom
Sociálne siete používaj vždy rozumne (Zdroj: freepik.com)

Čomu sa vyvarovať?

Personalisti využívajú prehľad tvojich sociálnych sietí na doplnenie informácií, ktoré o tebe nemajú. Tieto informácie sú verejne dostupné pre každého, preto na nich nič nezatajíš. Dôležité je nešíriť nepravdivé informácie či konšpiračné teórie a to najmä v časoch pandémie. Taktiež nešír obchodné tajomstvá svojich zamestnávateľov a nevychvaľuj sa ich úspechmi. Títo uchádzači dostanú stopku ešte pred samotným pohovorom.

Vyvaruj sa šíreniu kompromitujúcich videí. Určite nechceš, aby zamestnávateľ videl medzi tvojimi zdieľanými či komentujúcimi videami nedávnu hlasovku Marcela Merčiaka či nenávistné politické vystúpenie. Čo sa môže zdať jeden deň vtipné, nemusí byť smiešne o rok, keď si budeš hľadať prácu v serióznej firme.

Čo môžeš zlepšiť?

Za nás rozhodne odporúčame prečistiť si profil v prípade, že si sa našiel medzi negatívnymi príkladmi. Predtým, ako si založíš profil na ďalšej sociálnej sieti, pouvažuj o tom, či ho skutočne potrebuješ.

Máme pre teba jedno odporúčanie, ktoré ti môže len prospieť: Personalisti radi uvidia, keď sa budeš reprezentovať profilom na sieti LinkedIn. Je potrebné s ním aktívne pracovať a môže ísť naozaj o faktor, ktorý rozhodne o tvojom prijatí. Netvrdíme, že Facebook či Instagram nemôžu ponúknuť seriózny pohľad na človeka, no LinkedIn je sieť kontaktov tvoriacich pracovný portál ako sociálnu sieť.

Do sledovaných si pridaj nielen svojich známych, ale aj odborníkov z personálnych agentúr, známych podnikateľov či seriózne spoločnosti. Často môžeš cez túto sociálnu sieť byť dokonca sám oslovený ponukou, ktorú nenájdeš na žiadnom verejnom pracovnom portáli.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: plnielanu.sk, forbes.sk, istp.sk
Odporúčame