Ako získať prácu snov? Prezradíme ti, ktoré základné veci na pohovore (ne)robiť

Zdroj: andrew-neel/Unsplash

#Na pracovnom pohovore máš možnosť vytvoriť dobrý dojem len raz. V prípade, že to pokazíš, nebudeš mať možnosť na reparát. Preto sa oplatí poučiť sa z chýb ostatných. Ukážeme ti, čo sa robí, ale aj nerobí na pohovore. Tieto rady ti pomôžu vytvoriť dojem, ktorý fakt stojí za to.

#1 Priprav sa

pexels.com

Pracovný pohovor rozhodne nie je len o šťastí. To praje ľuďom, ktorí sú pripravení. Ak ťa zavolajú na pohovor, už si o krok bližšie k získaní pracovnej pozície. Preto príprave na pracovné interview venuj dostatok času. Zisti si čo najviac nielen o ponúkanej práci, ale aj o samotnej firme. Je dôležité, aby si vedel, kde je sever.

#2 Nebuď až prehnane sebavedomý

Samozrejme, nemusíš sa tváriť ako kôpka nešťastia, ani mať oči zapichnuté na špičkách topánok. Sebavedomie je skvelá vec, len to s ním netreba preháňať. Nikto nemá chuť zamestnať človeka, ktorý sa tvári ako majster sveta. Neskáč personalistovi do reči a viac počúvaj. Ty si ten, kto hľadá zamestnanie, nie on.

#3 Pýtaj sa

Uvedom si, že pracovný pohovor je – pohovor. Preto sa pýtaj na to, čo ťa zaujíma. Nemusíš byť ticho ako voš pod chrastou. Ak máš záujem o danú pozíciu, tak sa neboj klásť otázky. Kto sa pýta, ten sa aj dozvie. Stačí len odhadnúť správnu mieru otázok. Bombardovať personalistu kvantom tých nezmyselných rozhodne nezvýši tvoje šance na získanie zamestnania.

#4 Vyhni sa jednoslovným odpovediam

Photo by Tamara Bellis on Unsplash

Drvivá väčšina personalistov od teba bude vyžadovať viac než jednoslovnú odpoveď. Neboj sa odpovedať viac než holou vetou. Ak sa ťa pýtajú na niečo, čo vieš, máš skvelú možnosť prezentovať svoje skúsenosti. Ak niečo vieš, tak to určite povedz.

#5 Nemeškaj

Meškať na pracovný pohovor? To je asi to najväčšie faux pas, ktorého sa môžeš dopustiť. Presnosť je jednoducho základ. Ak sa nevieš včas dotrepať na pohovor, tvoj (nádejný) šéf nebude mať istotu, že sa na teba bude môcť spoľahnúť aj v iných záležitostiach. Preto sa na pohovor dostav minimálne 10 minút pred jeho začiatkom.

#6 Dbaj na správny výber oblečenia

Photo by Bryan Schneider from Pexels

Práve oblečenie dokáže podčiarknuť tvoju serióznosť. Rifle radšej nechaj v skrini a naštuduj si dress code firmy, v ktorej sa uchádzaš o pracovnú pozíciu. Dámy by sa mali vyhnúť krátkym sukniam a hlbokým výstrihom, muži by mali staviť na oblek. Ním určite nič nepokazia.

#7 Buď sám sebou

Nehraj sa na niekoho, kým nie si. Keď budeš niečo robiť nasilu, druhá strana ťa raz-dva prekukne. Preto neklam, nezveličuj a snaž sa byť čestným. Uvoľni sa a nezabudni si jemný úsmev. Ten ti vždy pomôže, bez ohľadu na celkový výsledok. Veľa šťastia na pracovnom pohovore!


Zdroj: studentlifenetwork.com
Odporúčame