Kapybary sa často kúpu v teplých termálnych prameňoch: Neuveríš, aké pocity pri tom prežívajú

kapybara

Kapybary sa často kúpu v termálnych prameňoch (Zdroj: Freepik/wu-hsiung)

#Zvieratá sa skutočne podobajú ľuďom viac, ako by sme si boli ochotní priznať. Radi sa hrajú, bláznia ale doprajú si aj potrebný relax. Kapybary, patriace medzi najväčšie hlodavce na svete, pochopili, že pekný dlhý kúpeľ je jednou z najkrajších vecí v živote.

Nejde o žiadnu metaforu. Kapybary, žijúce v Japonsku, skutočne často vyhľadávajú termálne pramene s teplou vodou. Spravili si z nich niečo, ako privátne wellness centrum. Vedcom v Japonsku sa preto zrodila v hlave zaujímavá hypotéza – aké pohodlie pri kúpaní kapybary pociťujú?

Tri kategórie pocitov

Výskum mal na starosti profesor zoológie Tohru Kimura z univerzity Yamaguchi a jeho študent Kengo Inaka. Počas kúpania kapybár si všímali ich výraz na tváre, na základe čoho dokázali určiť mieru pohodlia. Výskumníci urobili počas experimentu stovky fotografií v lete aj v zime a vyvinuli škálu rozdelenú do troch hlavných kategórií – pokojné na začiatku, mierne pohodlné a zjavne pohodlné.

„Kapybary často žijú v blízkosti vodných plôch, čo vedcom uľahčilo meranie reakcie zvierat na kúpanie v horúcich prameňoch. Vzhľadom na to, že títo fantastickí plavci pochádzajú z teplého podnebia v Južnej Amerike, radi sa kúpu v horúcich prameňoch, aby zostali v teple v japonských zimných mesiacoch,“  dodal pre portál VICE profesor Kimura.

kapybary
Kapybary boli počas kúpeľa skutočne relaxované (Zdroj: Vice/Tohru Kimura)

Lepšia nálada aj srsť

Škála sa zameriavala na uši a oči. Čím viac mali uši vystreté a nasmerované dopredu, tým menej sa zvieratá cítili pohodlne. Ak mali oči prakticky zatvorené a uši stiahnuté dozadu, rozširujúce sa nabok, znamenalo to, že kapybary mali očividne veľké pohodlie, boli relaxované a kúpeľ si skutočne užívali.

Výsledkom experimentu bolo zistenie, že horúci kúpeľ, najmä v zimnom období kapybary relaxuje. Okrem toho však prišli aj na to, že trojtýždňová procedúra dala kapybarám žiarivejšiu srsť, v porovnaní s ich letnou pokožkou. Dospeli tak k záveru, že horúce pramene majú skutočne dermatologické výhody pre hlodavce.

Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame