Milovaný aj nenávidený Kanye West už nie je miliardárom: Čím všetkým pohoršil verejnosť v uplynulých týždňoch?

Kanye west

Najnovší rozruch okolo Kanye Westa stál speváka nemalé peniaze (Zdroj: commons.wikimedia.org/rodrigoferrari)

#Kanye West už dlhé roky priťahuje pozornosť médií. Vo väčšine prípadoch sa však jednalo o sezónne kontroverzie, ktoré mu nijak zvlášť neuškodili. Zdá sa však, že tentoraz zašiel priďaleko. Forbes uvádza, že Westova kritika hnutia Black Lives Matter a tiež jeho antisemitské vyjadrenia viedli nielen k zablokovaným účtom na sociálnych sieťach, ale aj k rozviazaniu spoluprác zo strán viacerých značiek. Koniec spolupráce so značkou Adidas pre rappera dokonca znamená, že už viac nie je miliardárom.

Kanye West verzus svet

Kanye West si v priebehu tohto mesiaca stihol narobiť množstvo problémov. Ešte začiatkom mesiaca sa na módnej šou v Paríži objavil v tričku s nápisom „White Lives Matter“. Táto fráza sa spája s rovnomennou neonacistickou skupinou, ktorá vznikla ako reakcia na hnutie Black Lives Matter. To poukazovalo na rasizmus a rasovo orientované násilie so strany policajtov v USA.

Hnutie vzniklo už v roku 2013 a do centra pozornosti sa opätovne dostalo v roku 2020 po tom, čo pri zásahu polície zomrel George Floyd. West sa však v uplynulých týždňoch vyjadril, že Floyd nezomrel vinou polície, ale následkom užitia fentanylu. Floydova rodina plánuje rappera za jeho nepravdivé tvrdenia žalovať.

Početné antisemitské vyjadrenia

V rozhovore pre Fox News zo 6. októbra mal West na krku zavesenú snímku z ultrazvuku ako prejav svojich pro-life názorov. Tvrdil tiež, že „v New Yorku je viac detí tmavej pleti potratených, než narodených“. Ďalším z jeho vyjadrení je aj to, že „potraty predstavujú 50 % úmrtí ľudí tmavej pleti.“ V rovnakom rozhovore sa pustil do speváčky Lizzo. Na adresu speváčky sa vyjadril, že jej nadváha je „genocídou čiernej rasy“.

Westove vyjadrenia boli taktiež viackrát namierené proti židom. Práve jeho antisemitské tvrdenia boli dôvodom, že bol zablokovaný aj jeho účet na Instagrame.  V rozhovore s Piersom Morganom z 19. októbra mal West možnosť sa k svojim predošlým tvrdeniam vyjadriť. Povedal, že svoje antisemitské komentáre ani najmenej neľutuje, ospravedlnil sa však ľuďom, ktorých sa dotkli, a ktorí nemajú nič spoločné s vecami, ktoré on sám zažil. Westove vyjadrenia odsúdila okrem mnohých ďalších už aj jeho exmanželka Kim Kardashian.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kanye West chce, aby jeho deti navštevovali Donda Academy: Čo všetko by sa tam naučili?

„Nenávistné prejavy nikdy nie sú v poriadku, ani ospravedlniteľné. Stojím s židovskou komunitou a želám si, aby nenávistné a agresívne prejavy voči nim okamžite prestali,“ napísala na Twitteri.

Koniec spolupráce s Adidas

Kanye West sa ešte začiatkom mesiaca sťažoval na svoj kontrakt so značkou Adidas. Hoci bol presvedčený, že Adidas s ním spoluprácu neukončí ani napriek jeho nenávistným prejavom, ukázalo sa, že sa mýlil. Značka totiž oznámila, že svoju spoluprácu s rapperom s okamžitou platnosťou ukončuje, čím sa Westov net worth rapídne znížil. Podľa magazínu Forbes spadol z dvoch miliárd na približne štyristo miliónov dolárov.

Portál Unilad informuje o tom, že Westove antisemitské vyjadrenia majú vplyv aj na záujem o jeho hudbu. Za posledný týždeň predaje jeho hudby celosvetovo poklesli až o 17,5 %. Spoluprácu s Westom ukončila aj talentová agentúra CAA. Podľa všetkého sa na verejnosť už nedostane ani jeden natočený dokument o ňom. To ale stále nie je všetko. Spolupracovať s ním už neplánuje ani prestížna značka Balenciaga či magazín Vogue.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, forbes.com, unilad.com
Odporúčame