Kaliho pieseň, ktorá je iná ako ostatné: Jediná svojho druhu – najsilnejšia

Téma, o ktorej sa nehovorí ľahko. Téma, na ktorú nechce nikto z nás ani pomyslieť. Téma, ktorú keď niekto zažije, poznačí ho to na celý zvyšok života. Kali svojou hudbou baví, hovorí o láske, partii, zážitkoch, tanci, oslavách. Jedna jeho pieseň je ale iná ako ostatné. Skladba PÚŠŤAM ŤA. Skladba, ktorá vzniknuť musela, ale radšej by bol, keby nikdy nevznikla. Námet je totiž bolestivý.

Skladba Púšťam ťa vyšla pred dvoma rokmi a je venovaná Kaliho mame, ktorá už nie je medzi nami. Na YouTube má k dnešnému dňu viac ako štrnásť miliónov pozretí. Našlo sa v nej veľa poslucháčov, stotožnili sa s ňou ľudia, ktorí si prešli vo svojom živote rovnakou alebo podobnou stratou.

Prečo o tom ale píšeme? Minulý piatok Kali vystupoval na námestí v Martine. Jeden z fanúšikov ho poprosil, či by mohol zahrať aj túto skladbu. Väčšinou ju nehráva, teda takmer skoro nikdy. Dôvod je prostý, je bolestivá, predovšetkým preňho, ale nepočúva sa jednoducho. Stačí sa nad ňou totiž zamyslieť.

A na akciách, kde Kali vystupuje je väčšinou podstatou šťastie, radosť a pozitívna energia. Táto skladba je ale silná a raper svojmu fanúšikovi v Martine vyhovel. Poprosil však prítomných, či by zasvietili svetielka na svojich mobilných telefónoch, aby vzdali hold nielen jeho zosnulej mame, ale aj ostatným, ktorí už nie sú medzi nami. Bol to silný okamih a Kali skladbu precítil.

Každý kto vie aký som bol predtým,
pýta sa prečo som neni jak vtedy.
Odpoveď lieta v nebi, odpovedám, že chcem byť.
Pýtajú sa, že kde je chlapec, ktorý sa vedel tým životom prebiť.

Ak ste tam boli alebo ak ste túto skladbu počuli naživo, viete, o čom píšeme. Je to naozaj silný zážitok, i keď sa neočakáva, že by ju Kali teraz pravidelne hrával. Aj po vyše dvoch rokoch sa totiž jedná o udalosť, o ktorej sa nehovorí ľahko. Nikdy sa o nej ľahko nebude hovoriť. Je to strata, ktorá sa nedá nahradiť.

Ona bola ja a ja som bol Ona,
a keď plakala išli mi slzy aj keď som nebol s ňou doma,
a keď sa tešila – a mala ten úsmev,
a ja som sa tešil aj keď som na ulici riešil prúser.

Odporúčame