Tragické konce hudobných hviezd majú niečo spoločné: Prečo umierajú, keď majú 27 rokov?

Klub 27. Graffiti v Tel Avive

Klub 27. Graffiti v Tel Avive

#Zoznam hudobníkov, ktorí zomreli vo veku 27 rokov je poriadne dlhý. Nie vždy ide o obrovské hviezdy šoubiznisu, napriek tomu je ich viac, ako sedem desiatok. Fredo Santana, americký raper, k nim pribudol len celkom nedávno, v januári tohto roka. Takzvaný Klub 27 je opradený mýtmi a legendami. Za to môže predovšetkým výrazná štvorica rockových hudobníkov, ktorí jeho členstvo rozšírili na prelome 60. a 70. rokov.

Utopil sa

Písal sa 3. júl 1969. Gitaristu slávnych Rolling Stones, Briana Jonesa, našli utopeného v bazéne. Bolo to len pár dní potom, čo sa zvyšok kapely problémového a drogovo závislého hudobníka, zbavil. S jeho smrťou sa spája množstvo konšpiračných teórií, tak ako to býva pri Klube 27 zvykom. Išlo o vraždu, či nešťastnú náhodu? Po takmer 50 rokoch to ťažko odhadnúť, pravda je však taká, že ľudia ešte netušili, že postavil základy zmieňovaného klubu.

Osudné dva týždne

Nasledovný rok totiž prišli o život dve obrovské hviezdy éry hippies. Najskôr sa v septembri 1970 udusil vlastnými zvratkami gitarový hrdina Jimi Hendrix a o necelé tri týždne sa predávkovala Janis Joplin, majiteľka jedného z najvýraznejších hlasov danej éry.

V júli 1971 zomrel na zástavu srdca 27-ročný Jim Morrison, spevák rockových The Doors. Hudobne progresívna a zároveň slobodná éra hudby tohto obdobia dostala veľkú ranu a tak mnohí ľudia videli za týmto vekom niečo viac, ako len obyčajnú náhodu. Predsa len, išlo o štyri mená v priebehu pár mesiacov.

Klub otvoril svoje brány

Trvalo však ďalších 23 rokov, kým sa pozornosť opäť presunula na Klub 27. Len 44 dní po 27. narodeninách sa zastrelil spevák Nirvany Kurt Cobain. Mnohých ľudí to priviedlo k teóriám, že so samovraždou počkal, aby sa mohol zaradiť k zmieňovaným veľkým menám hudby. Vzhľadom na to, že nešlo o jeho prvý pokus o samovraždu, je to však len málo pravdepodobné.

Samozrejme, medzi Morrisonom a Cobainom nenastala úplna medzera, hoci druhá polovica 70. a celé 80. roky boli voči hudobníkom miernejšie. K prominentným členov klubu z tohto obdobia patrí napríklad aj vizuálny umelec Jean-Michel Basquiat, ktorý sa vo veku 27 predávkoval. Hoci nejde tak celkom o muzikanta, aj on sa chvíľu pokúšal preraziť na tomto poli.

Zakliaty Cobain

Naopak, k menej známym obetiam patrí basgitaristka skupiny Hole Kristen Pfaff. Tá sa predávkovala len dva mesiace po Cobainovi. Zaujímavé na tom je, že frontwomankou Hole je Courtney Love, vdova po spevákovi Nirvany. Išlo tak o dvoch ľudí z tej istej scény, podobne, ako tomu bolo dve dekády predtým. Za doteraz nevyjasnených okolností v roku 1995 tiež zmizol gitarista skupiny Manic Street Preachers Richey Edwards. Jeho telo sa dodnes nenašlo a po rokoch bol prehlásený za mŕtveho. V čase, keď zmizol z povrchu zemského, mal však 27.

Je to náhoda

Počas rokov sa objavilo pomerne veľké množstvo štúdií, ktoré skúmali, prečo je práve tento vek zlomový. Pravda je taká, že je to jednoducho náhoda a že hudobníci, ktorí v mladom veku získajú slávu, sa často potýkajú napríklad so závislosťou na drogách. Sú jednoducho náchylnejší na predčasnú smrť. Možno ich mladý organizmus skrátka prestane po psychickej i fyzickej stránke vzdorovať tlaku, pozornosti alebo množstvu návykových látok.

To sú všetko faktory, ktoré prispeli k tomu, že v roku 2011 sa klub rozšíril o ďalšie veľké meno – Amy Winehouse. A s ňou sa o dvadsaťsedmičke opäť rozprúdili debaty. Dnes už legendárna speváčka jednoducho prestala zvládať životný štýl, bulvár a najmä drogy a alkohol.

Potvrdila tak len smutné pravidlo. A vzhľadom na jej profil len podčiarkla mýtus klubu 27. Klubu, do ktorého nechce nikto vstúpiť.

Môže vás zaujať:
Samovraždy športovcov bohužiaľ nie sú raritou: Týchto 7 Slovákov odišlo predčasne a stále nám chýbajú

Odporúčame