Raj na Zemi alebo časovaná bomba? Toto jazero môže vybuchnúť a spôsobiť hotovú katastrofu

Raj na Zemi alebo bomba? Toto jazero môže vybuchnúť

Raj na Zemi alebo bomba? Toto jazero môže vybuchnúť. (Zdroj: Unsplash.com / Alice Triquet)

#Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že sa jazera podobá na množstvo iných a možno je ešte krajšie, ide však o hotovú bombu, ktorá môže kedykoľvek vybuchnúť a spôsobiť obrovskú katastrofu.

Kivo je jazero, ktoré sa nachádza na hraniciach Konžskej demokratickej republiky s Rwandou vo Východoafrickej priekopovej prepadline. Hoci ide o na prvý pohľad prekrásne jazero, ktoré vyzerá ako hotový raj, v skutočnosti toto jazero je veľkou hrozbou, a preto ho odborníci sledujú.

V blízkosti tohto jazera totiž tisíce rokov boli činné sopky, a práve to spôsobilo, že v jeho hlbiných sa nahromadilo množstvo metánu a oxidu uhličitého. Hoci vedci presne nevedia, koľko sa ho tam nachádza, ak sa tieto dve zložky uvoľnie, spôsobí to hotovú tragédiu. Spustilo by to totiž limnickú erupciu. Tá by spôsobila obrovskú explóziu plynov, ktoré sa nachádzajú v hĺbkach tohto jazera.

Došlo by teda k hotovej tragédii, nakoľko takáto explózia by nielenže vytvorila mohutné vlny, ale aj by vytvorila oblak jedovatého plynu. Takýto výbuch by ohrozil milióny ľudí. Nie nadarmo sa mu preto hovorí „vražedné jazero“.

Na svete sú však ešte dve jazerá, ktoré už limnickú explóziu zažili. Ide o jazero Nyos a Monoun. Väčšou katastrofou bola explózia jazera Nyos. Zadusilo sa vtedy viac ako 1 700 ľudí. Avšak v týchto prípadoch išlo o vidiecke oblasti. Ak by sa však niečo takéto stalo aj s jazerom Kivu, ohrozilo by to približne 2 milióny ľudí.

Jazero má však aj svoje výhody. Práve vďaka metánu, ktorý z neho ťažia, totiž dokážu vyrobiť elektrickú energiu. Pričom oxid uhličitý je vracaný späť. Tento projekt vznikol kvôli tomu, aby sa im podarilo z jazera odstrániť čo najviac metánu.

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame