Túžiš sa zviezť Rokfortským expresom? Turistická atrakcia je v ohrození, hrozí mu skaza!

Vlak dostal dočasnú výnimku, ktorá má však čoskoro vypršať (Zdroj: Freepik/wirestock)

#Fanúšikovia Harryho Pottera, pozor! Jeden z najviac ikonických zážitkov, ktoré si po stopách ságy môžeš dopriať, je v ohrození. Vlaková trasa jedinečným vlakom The Jacobite (alebo aj Rokfortským expresom) sa má dočkať budúci rok zániku. Aj napriek tomu, že ide o najväčšiu železničnú atrakciu v Anglicku, je jej osud pravdepodobne spečatený.

Má ísť o porušenie predpisov

Rokfortský expres má údajne porušovať predpisy Úradu pre železnice a cesty (ORR) o zamykaní dverí. Dvere vozňov by podľa požiadaviek mali byť vybavené zámkami, čo však kvôli vysokým nákladom na zmodernizovanie nie sú.

Od spomínaného úradu mal prevádzkovateľ udelené dve výnimky z pravidiel na 10 rokov. Lehota im uplynula v marci tohto roka.

Osud v rukách úradov

Po inšpekcii v júli príslušný tím vyhlásil, že problémy so zamykaním dverí majú cestujúcich vystavovať riziku množného vážneho zranenia. Obvinenie si tiež odniesol aj personál – kontrolórom sa nepáčilo, že „nebránili ľuďom v tom, aby sa počas jazdy opierali o dvere“. Problémom je, že nové zamykanie by spoločnosť stálo toľko, že by to pravdepodobne vynulovalo zisky za posledných 10 rokov.

Vlak dostal ďalšiu dočasnú výnimku, ktorá má však čoskoro vypršať. „Pokračujeme v sprostredkovávaní železničného dedičstva Spojeného kráľovstva pre budúce generácie na hlavnej trati,“ uviedol manažér železničnej spoločnosti.

O čo prídu fanúšikovia?

V prvom rade o rozprávkové scenérie, ktoré cesta vlakom ponúka. Za najvychýrenejšiu časť sa považuje úsek Viadukt Glenfinnan s 21 oblúkmi v grófstve Inverness s úchvatným výhľadom na jazero Loch Shiel. Výlet z Fort William do Mallaig ťa naozaj uchváti. Cestou na Rokfort si môžeš vychutnať napríklad najvyššiu britskú horu Ben Nevis či najhlbšie jazero Loch Morar.

Napriek pochabej budúcnosti, sú lístky na sezónu 2024 už v predaji. Ak si fanúšikom čarodejníckej ságy a chceš stihnúť zažiť túto skvelú jazdu, poponáhľaj sa. Len pre info, celodenný lístok pre dospelých stojí 76 eur, v ponuke je aj drahšia alternatíva s miestenkou v kupé za 464 eur.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Máš v malíčku Harryho Pottera? Naše otázky preveria, či si skutočný fanúšik

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame