Preskúmaj Jánošíkové diery, raj krásnych vodopádov s poriadnou dávkou adrenalínu: Budeš dosť odvážny?

Jánošíkove diery

Jánošíkove diery sú nádherné aj počas jesene (Zdroj: Facebook/Jánošíkove diery)

#Raj vodopádov, očarujúce kaňony a tiesňavy, nekonečný pokoj na duši. Aj takto by sa dali opísať Jánošíkove diery nachádzajúce sa v Krivánskej Malej Fatre. Srdcia návštevníkov si získali nielen pomenovaním po známom zbojníkovi, ale najmä nádhernou prírodou, ktorú k nám chodia obdivovať až zo zahraničia.

Jánošíkovými dierami už desaťročia preteká priebojný Dierový potok, ktorý svojou silou vyformoval do obrovských žulových skál rôzne priepasti, úžľabiny, diery či jaskyne. Spomínaný potok sa ďalej rozteká na takmer dvadsať vodopádov, ktoré sú roztrúsené po celej rozlohe tohto čarovného miesta. Jánošíkove diery sa delia na tri hlavné časti, a to na Dolné, Horné a Nové diery. A mimoriadne pekné sú najmä na jeseň.

Najnavštevovanejšie Dolné diery

Dolné diery sú turisticky najpríťažlivejšou a zároveň aj najprechodnejšou časťou Jánošíkových dier a sú vhodné pre všetky vekové kategórie. Napriek tomu, že tento úsek prejdeš bez problémov, pohltí ťa nielen nádherná slovenská príroda, ale aj samotná atmosféra miesta. Príjemný lesík vystriedajú prvé drevené lávky, skaly začnú pribúdať a dolina sa postupne zužuje. Ani sa nenazdáš a po niekoľkominútovej prechádzke sa ocitneš na rázcestí pri Ostrvnom. Tu máš na výber dve možnosti, buď budeš pokračovať v ceste Dolnými dierami, alebo sa vyberieš rovno do Nových dier.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Carina Wallengren (@ucawa01),

Horné diery pre skúsených

Hoci o čare Dolných a Nových dier niet pochýb, Horné diery sú tým najkrajším, čo v tejto lokalite nájdeš. Nachádza sa tu totižto najviac vodopádov v rámci Jánošíkových dier a považujú sa aj za najvyššie. Rovnako, ak miluješ skutočný adrenalín, tu si prídeš jednoznačne na svoje. Ten je tu zastúpený najmä v podobe reťazí a dlhších rebríkov. Predtým než sa sem vyberieš treba si uvedomiť, že ide o najnáročnejšiu časť Jánošíkových dier. Ak si začínajúci turista, môže byť tento úsek akýmsi testom tvojich lezeckých schopností a pokiaľ uspeješ, hor sa objavovať podobne náročné trasy, napríklad v Slovenskom raji.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rastislav Púpava (@rastislavpupava),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Maciek vs. 35mm (@maciejka_35mm),

Adrenalínové Nové diery

Nové diery, ako sa ľahko dá zistiť aj z názvu, boli sprístupnené širokej verejnosti ako posledné. Čo sa týka náročnosti, terén nie je taký jednoduchý ako v Dolných dierach. Nové diery ponúkajú viacej adrenalínu a dobrodružstva. Priprav sa aj na rebríky, stúpanie do kopca a čoraz obľúbenejší, niekoľko desiatok metrov dlhý traverz po kovovej lávke. Úsek je vhodný nielen pre pokročilejších začiatočníkov, ale aj pre deti, ktoré sa neboja chodenia po rebríkoch.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sparco Marco Photography 📷🎥📹 (@sparcojuriga),

Prístupný náučný chodník

Príjemným spestrením prechádzky Jánošíkovými dierami je určite náučný chodník, tvorený desiatimi zastaveniami. Chodník existuje už viac než 40 rokov, pričom prešiel rôznymi obmenami. Podľa tempa chôdze ho môžeš zvládnuť za nejaké dve až dve a pol hodiny, pričom ide o nenáročnú trasu vhodnú aj pre deti.

Zdroj: hashtag.sk planetslovakia.sk
Odporúčame