Izbové rastliny dokážu naozajstné divy: Presvedčíme ťa, že minimálne jednu potrebuješ vo svojej spálni aj ty!

izbové rastliny

Presvedčíme ťa na rastliny v spálni? (Zdroj: Unsplash/katya-austin)

#Izbové rastliny dokážu oveľa viac, než len byť zelené a dekoratívne. Produkujú kyslík, filtrujú znečisťujúce látky vo vzduchu a odpudzujú nepríjemný hmyz. Aj keď ťa väčšina ľudí môže odrádzať od skladovania rastlín na mieste, kde spíš, tu je hneď nikoľko dobrých dôvodov, prečo by si mal svoju spálňu zazelenať.

Pre čistý vzduch

Len ťažko nájsť lepšie miesto pre rastliny ako v spálni. Prečo? Pretože všetci zúčastnení z toho majú úžitok. Ideálna teplota v spálňach je (mala by byt‘) 18 °C, čo je ideálne pre všetko zelené. Izbové rastliny produkujú kyslík a vzduch zvlhčujú a filtrujú.

Ľudia trávia viac ako polovicu svojho času v interiéroch. V spálni je to medzi 6 a 12 hodinami, v závislosti od dĺžky spánku. A to by mal byt určite dostatočný dôvod na to, aby si si spálňu zariadil útulne a zdravo. Aj keď máš k dispozícii iba malú miestnosť ani vtedy sa nemusíš vzdať rastliniek. Nebudeš si, samozrejme, kupovať objemné kvety, už aj malé ti pomôžu účinne filtrovať vzduch v miestnosti. Priestorové a pekné miesto na umiestnenie malých rastlín je napríklad na policiach na stene alebo na parapetnej doske

izba s rastlinami
Tvoju izbu rastliny navyše zútulnia (Zdroj: Unsplash/timothy-buck)

Pre lepší spánok aj tmavé miestnosti

Určite vieš, že keď rastliny absorbujú oxid uhličitý zo vzduchu, premieňajú ho na kyslík, a potom ho opäť uvoľňujú, hovorí sa tomu fotosyntéza. Čiže čím viac rastlín v tvojej spálni máš, tým kvalitnejší bude aj vzduch. Väčšina rastlín však svoju fotosyntézu v noci zastaví, pretože fungujú iba na slnečnom svetle. Ak však chceš profitovať z lepšieho vzduchu aj v noci, zaobstaráš si napríklad brečtan popínavý.

Ak máš aj cez deň slabo osvetlenú spálňu, potrebuješ rastliny, ktoré nepotrebujú vľa svetla. Tu si zvoľ buď listovú begóniu alebo palmu Kentia. Týmto dekoratívnym listovým rastlinám sa darí aj v tieni, no súčasne zabezpečujú dobrú vnútornú klímu.

Zmiernia hluk

Pracuješ na smeny a potrebuješ spať aj cez deň? Alebo ti vadí hluk z ulice? Potom by si si mali zadovážiť izbové rastliny s veľkými listami. Veľké listy tlmia hluk, a tak ti zabezpečia pokojnejší spánok. Tu ti odporúčame kvety ako Monstera, Kentia palma, Filodendron, banánovník, dračinec obrovský či juka palma. 

izbové rastliny
Pixabay/Pexels

Do spálne ti odporúčame

Pýtaš sa, ktoré rastliny sú vhodné do spálne? Najlepšie je použiť rastliny väčšej veľkosti. Pretože čím väčšia je listová plocha, tým pozitívnejšie sú jej účinky.

Svokrine jazyky
Skvelými spálňovými rastlinami s dlhými listami sú napríklad svokrine jazyky (Sansevieria laurentii). Sú nielen dobrými lapačmi prachu, dokážu tiež odstraňovať zo vzduchu škodlivé toxíny, ako napríklad cigaretový dym či výfukové plyny z ulice. Sú ľahké na údržbu a vhodné pre začiatočníkov alebo zábudlivcov.

Aloe Vera
Aloe vera je dobrým osviežovačom a pomôže ti kvalitne sa vyspať. Sucho jej nevadí, ale keďže má rada slnko a teplo, mal by si ju umiestniť na parapetu. 

Lopatkovec
Lopatkovec patrí k menej náročným izbovým rastlinám. Neuvoľňuje žiadne voňavé látky, vyzerá elegantne, čistí vzduch, a preto sa fantasticky hodí aj do spálne.

Zlatá palma
Vieš o tom, že do spálne sú vhodné najmä rastliny, ktoré pôvodne pochádzajú z tropických a subtropických oblastí? Tam prirodzene rastú pod veľkými listami džungľových obrov a sú zvyknuté na čiastočný a dokonca aj na úplný tieň. Jednou z nich je aj dypsis lutescens, tiež známa ako palma zlatá, ktorá prispieva k lepšej vnútornej klíme, pretože zvyšuje vlhkosť.

Starostlivosť o izbové rastliny

Aby tvoje rastlinky zostali dlho krásne, musíš im, samozrejme, venovať dostatočnú pozornosť. Tie v menších kvetináčoch by si mal polievať raz týždenne, väčšie každé dva týždne. Izbové rastliny a ich listy tiež zhromažďujú prach zo vzduchu, je potrebné ich preto čistiť. Buď prachovkou alebo postriekať rozprašovačom s čistou vodou. A nezabudni aspoň raz ročne meniť hnojivo.

Tip: Ak si alergik mal by byť pri rastlinách v spálni opatrný. Rastliny ako napríklad levanduľa, nie sú do spálne vhodné. Intenzívny pach kvetov môže viesť k bolestiam hlavy či narušeniu spánku.

IZBOVé RASTLINY
Zlepší sa tvoj spánok aj kvalita vzduchu (Zdroj: Unsplash/prudence-earl)
Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame