Obrovské zistenie vedcov: Island je pravdepodobne špičkou dávno potopeného kontinentu

Island

Island je pravdepodobne súčasťou dávneho kontinentu (Zdroj: Unsplash/Koushik Chowdavarapu)

#Naša planéta nie je síce veľká, no ukrýva tajomstvá, ktoré sa nám dodnes nepodarilo odhaliť. Stále sa na povrch predierajú nové skutočnosti, ktoré vyrážajú dych. V súčasnosti sa vedci začali zaoberať otázkou, či Island nie je vrcholom dávno potopeného kontinentu Islandia.

Podľa vedúceho výskumu profesora Gilliana Foulgera by sa tento kontinent mal stále nachádzať v Severnom atlantickom oceáne. Dokázať jeho prítomnosť však nie je také jednoduché. Vyžaduje si totiž empirický prístup, analýzu geologických faktorov tohto územia a samozrejme financie.

Potopené kontinenty na celom svete

Islandia by odhadom mala mať 595 697 kilometrov štvorcových. Zasahovať by mala zo severu do Grónka a z východnej strany aj pod Európu. Pokiaľ by sa podarilo existenciu tohto kontinentu dokázať, išlo by o revolučný objav. Mohol by totiž naštartovať výskumy aj iných hypotetických úsekov stratených v oceánoch.

Je tak dosť možné, že by sa zistila prítomnosť viacerých potopených kontinentov naprieč celým svetom. Len prednedávnom podarilo dokázať existenciu mikrokontinentu pod Mauríciom. Je preto viac než pravdepodobné, že takéto malé potopené územia sú aj inde. Predpokladá sa, že ide napríklad o úsek pod Novým Zélandom.

Island
Island je pravdepodobne súčasťou dávneho kontinentu (Zdroj: Unsplash/Andrey Andreyev)
Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame