Filipove zábery Slovenska a Islandu vyrážajú dych: Kvôli dokonalej fotke je ochotný mrznúť v snehu celé hodiny či nocovať v lese

Island záber na vodopád

Fotograf Filip Hrebenda (Foto: Filip Hrebenda)

#Talentovaný Filip Hrebenda fotí hory tak, že na chvíľu ani nebudeš veriť, že sa pozeráš na fotku. Svojimi dokonalými zábermi by mohol pokojne konkurovať svetoznámym fotografom, ktorí svoje snímky uverejňujú v top cestovateľských magazínoch. Ako sa k foteniu dostal, aké sú jeho naj zážitky a čo by odporučil začiatočníkom? Viac sa dozvieš v našom dnešnom rozhovore zo série Svet vidia cez objektív.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Filip Hrebenda Photography (@filiphrebenda),

Začínal s východmi slnka

Filip začal fotografovať približne pred štyrmi rokmi. Odvtedy sú jeho snímky stále lepšie. Dnes ukazuje na Instagrame ten najkrajší uhoľ pohľadu na hory a prírodu, aký sa dá nájsť. „Bývam neďaleko Nízkych a Vysokých Tatier, takže som do hôr nikdy nemal ďaleko. Keď som v prírode, najradšej mám ticho a pokoj. Preto sme s kamarátmi začali chodiť do hôr v noci – tak, aby sme boli na mieste počas východu slnka,“ začína opisovať svoju cestu k foteniu Filip. Práve obraz východu slnka nad horami ho primäl k samotnému foteniu. „Zo začiatku som sa pokúšal krásu oblohy zachytiť telefónom. Časom mi ale už nestačil, a tak som si od kamaráta kúpil svoj prvý fotoaparát. A vtedy to celé začalo.“ 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Filip Hrebenda Photography (@filiphrebenda),

 

Učil sa na vlastných chybách

Od fotenia k foteniu sa mu začínal tento koníček páčiť viac a viac. Čítal vtedy veľa článkov a nakúpil si viacero video návodov aby sa mohol zlepšovať. Avšak veľkú rolu uňho hrala aj metóda pokus-omyl. „Objavoval som nové miesta a čakal hodiny v ťažkých podmienkach na dobré svetlo. Ale je to svojim spôsobom dobrodružná záľuba,“ vysvetľuje. Aj keď si tento šikovný fotograf postupne vyskúšal viacero tém, práve zachytávanie čara vrchov doma aj v zahraničí ho oslovilo najviac. „Aj v tej krajinárčine som si však musel nájsť svoj štýl. Niečo, podľa čoho ľudia rozpoznajú, že sa jedná o moju fotografiu bez toho, aby sa museli pozrieť na meno autora,“ hovorí Filip.

Zažíva extrémne momenty

Na to, aby bola fotografia kvalitná, musí sa podľa Filipa skĺbiť viacero faktorov. Okrem dobrej kompozície musíš mať aj zaujímavé svetlo. Tiež tvrdí, že atmosféra je základ a fotografia musí divákovi odovzdať emóciu. „Ak pri fotení východu slnka fúkal silný vietor, bolo -20 °C a mrzli mi ruky, chcem, aby tú zimu cítil aj divák. Práve to je niečo, čo podľa mňa robí z fotky umenie,“ vysvetľuje.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Filip Hrebenda Photography (@filiphrebenda),

Medzi jeho obľúbené fotenia patrí napríklad večer v Malej Studenej doline vo Vysokých Tatrách pred dvoma rokmi. Filip preskúmal okolie, aby našiel dobrú kompozíciu a ponáhľal sa, pretože sa stmievalo. Pred ním bola dlhá trasa a blížila sa búrka. „Večerné svetlo s dažďovými mrakmi vytvorili zaujímavé podmienky. Všetko som si pripravil a vtom mi do scény vošla líška. Zastala asi 3 metre predo mnou a chvíľu sme sa na seba pozerali. Počas toho sa mi podarilo odfotiť scénu aj s ňou. Bol to naozaj výnimočný moment.“ 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Filip Hrebenda Photography (@filiphrebenda),

Úpravu fotiek vníma ako varenie

Proces selektovania a úpravy fotiek je u Filipa taktiež premyslený a efektívny. Najväčšiu výhodu vidí v tom, že si vždy dopredu nájde tú správnu kompozíciu a vďaka tomu nemusí mazať stovky fotiek. „Úprava je o niečom inom. Viacerí ju odsudzujú, ale podľa mňa je to dosť krátkozraké. Zvyknem to prirovnávať k vareniu. Ak chcem uvariť chutný obed, nestačí len nakúpiť kvalitné suroviny. Treba ich vedieť aj kvalitne pripraviť. Rovnako je to s fotením a úpravou,“ púšťa sa do vysvetľovania talentovaný fotograf, ktorý sa nesnaží z fotiek robiť niečo nereálne, ale v jeho prípade ide skôr o umocnenie atmosféry.

„Často je to však práve úprava, ktorú začínajúci fotografi veľmi nezvládnu. Vtedy niektoré fotky vyzerajú ako ‚prevarené‘ alebo ‚nedovarené‘. Dôležité je nájsť rovnováhu. Spracovať jednu fotku mi trvá prerušovane väčšinou okolo štyroch hodín,“ dodáva. Tieto štyri hodiny si zvyčajne rozdelí na polhodinku denne, až kým atmosféru fotky nedotiahne do konca.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Filip Hrebenda Photography (@filiphrebenda),

Nestačí len pekné miesto, musíš to mať v sebe

Aj napriek tomu, že sa množia názory, že fotografovanie je priveľmi individuálne a vzory by si nikto hľadať nemal, Filip má na to svoj názor. „Každý fotograf niekde potrebuje čerpať inšpiráciu. Tým nemyslím kopírovať tvorbu niekoho iného. Skôr zakomponovať do svojich fotiek niečo, čo ma zaujme u iných umelcov. Napríklad, keď som sa učil vnímať a pôsobivo zachytiť svetlo v krajine, pomohli mi v tom obrazy maliara Alberta Bierstadta,“ vysvetľuje. Okrem toho však rád sleduje aj tvorbu súčasných fotografov, ako sú napríklad Marc Adamus, Ryan Dyar alebo slovenský rodák Peter Svodoba.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Filip Hrebenda Photography (@filiphrebenda),

Ľudia okrem vzorov však vedia odsúdiť aj fotografovanie samotné a nehovoria o ňom ako o umení. „K takémuto názoru na fotografiu, žiaľ, prispeli aj sociálne siete. Ľudia často nerozlišujú dokumentárnu fotografiu od umeleckej. Vytiahnuť počas dovolenky na známom instaspote mobil alebo kompakt a cvaknúť niekde niečo je úplne iné, ako vstať o pol jednej v noci, hodiny šliapať na kopec a potom mrznúc čakať na dobré svetlo,“ objasňuje Filip.

On sám prostredníctvom fotografie odovzdáva svoj pohľad na svet a snaží sa, aby ľudia mohli vnímať aspoň na chvíľu atmosféru miest, ktoré počas svojich expedícií navštívil. „Fotografia je individuálnym prejavom kreativity – a to je zároveň definíciou umenia,“ dodáva.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Filip Hrebenda Photography (@filiphrebenda),

Choď von a foť!

A čo kľúčová aktivita pre začínajúcich fotografov? Ísť von a fotiť. „Čím viac času stráviš v teréne, tým rýchlejšie sa budeš posúvať ďalej. Nezameriavaj sa na techniku, ale na vedomosti a prax,“ radí Filip. Užitočné sú podľa neho aj workshopy a fotokurzy, kde sa dajú získať informácie rýchlejšie a spoľahlivejšie alebo kúpa inštruktážnych videí. Sám  dnes vedie ročne niekoľko kurzov, workshopov a expedícií, a to nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto sa stal pre Filipa koníček zároveň aj prácou.

Nesplnených snov má úspešný fotograf hneď niekoľko, a to aj napriek skvelým úspechom a špičkovým fotkám, ktorých je autorom. „Najbližšie by som chcel navštíviť juhoamerickú Patagóniu a preskúmať tam aj miesta, kam bežne ľudia nechodia. Hneď po Patagónií ma veľmi láka Grónsko alebo Špicbergy. Jednoducho miesta, kde nestretnem milión turistov a nie sú ‚okukané‘,“ prezrádza na záver Filip Hrebenda.


Hashtag ti chce aj naďalej prinášať zaujímavé rozhovory, články, videá a podcasty. Podpor našich autorov na Patreone a získaj hneď niekoľko výhod!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame