Upriam pozornosť na svoj šatník a buď viac dobrý k planéte: Tieto poznatky ťa inšpirujú k zmene!

Výrobcovia a dodávatelia by mali spolu pracovať na udržateľnejšej budúcnosti (Zdroj: Freepik/freepik)

#O tom, že módny priemysel, počnúc najmä fast fashion, je veľká záťaž pre zemeguľu, sa nemusíme ani baviť. Aj napriek tomu, že za posledné roky sa udržateľnosť propaguje čoraz viac, stále sú tu veci (a názory ľudí), ktoré zastávajú opačné myšlienky. Nemôže ti to byť jedno, naša planéta potrebuje aj teba! Každý jedinec môže prispieť k zmene, tak sa nedištancuj, ale pridaj sa k mase! Ak sa pýtaš, čo môžeš urobiť, tu sú kľúčové poznatky, ktoré by si viac nemal prehliadať.

„Textilný odpad je stále hlavným problémom.“

Podľa nadácie The Or Foundation sa na trh s textilným odpadom v Kantamante dostane okolo 15 miliónov kusov odevu. Ľudia riskujú svoje životy pre výrobu odevov! Minulý rok organizácia získala 15 miliónov dolárov na riešenie tejto situácie od populárnej značky Shein.

„Regulácia je už blízko.“

Aktivisti po celom svete už dávno žiadajú reguláciu rýchlej výroby kúskov v módnom priemysle. Po tom, čo Európsky parlament odhlasoval podporu návrhy pre ukončenie fast fashion výroby, má prísť ďalší krok. Tým by malo byť zavádzanie opatrení, ktoré budú sledovať trvanlivosť oblečenia ale aj jeho recyklovanie.

„Značky musia prestať podporovať nadmernú spotrebu.“

Program pre životné prostredie prezentuje svoj názor, ktorým sa snaží ovplyvniť masy ľudí. Zdôrazňuje najmä rolu komunikácie a pomoc pri dodržiavaní klimatických záväzkov. Pripravili k tomu aj príručku, v ktorej témy delia na tri sekcie – boj proti dezinformáciám, zmena návykov a zmena predstavy o hodnotách.

„Povinnosťou módy je riešiť biodiverzitu.“

Módny svet sa zaviazal k znižovaniu emisií skleníkových plynov. Spôsob, akým však má riešiť svoj dopad na biologickú rozmanitosť je už menej známy. Preto si The Fashion Pact v spolupráci s Inštitútom pre vedúce postavenie v oblasti udržateľnosti spoločne s organizáciou Conservation International stanovili v oblasti znižovania dopadu módy na životné prostredie jasné kroky, ktorými svoje sľuby plánujú dodržať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Móda z prelomu tisícročí je späť! Ako sa nahodiť podľa trendu Y2K aj v roku 2023?

„Dodávatelia potrebujú support od značiek.“

Výrobcovia a dodávatelia by mali spolu pracovať na udržateľnejšej budúcnosti. Od prechodu k obnoviteľným zdrojom až po lepšie podmienky pre zamestnancov. Hoci to pre mnohé spoločnosti môže byť náročná a tŕnistá cesta, plánujú sa po nej vydať. Jednou z možností má byť spolupráca vývoja nízkouhlíkových alternatív využitých pri celom výrobnom a distribučnom procese.

Dbáš na pôvod tvojho oblečenia?

 

Zdroj: hashtag.sk, vogue.cz
Odporúčame