Móda z prelomu tisícročí je späť! Ako sa nahodiť podľa trendu Y2K aj v roku 2023?

Estetika Y2K sa k nám vrátila už minulý rok, no aktuálne patrí k najpopulárnejším módnym trendom (Zdroj: Pexels.com/Marvin Corea)

#Módne trendy sa v posledných rokoch začali vracať ako na bežiacom páse. Zažili sme už fashion inšpirácie zo 70. aj 80. rokov, ktoré nepochybne spopularizovali mnohé filmy a seriály ako Stranger Things. Najnovšie sú v kurze pletené crop-topy a bedrové rozšírené nohavice zo začiatku nového milénia. Desí ťa predstava návratu týchto extravagantných kúskov? Buď bez obáv, pretože podľa trendu Y2K sa môžeš štýlovo obliecť aj v roku 2023! Čítaj ďalej a zistíš, ako na to.

Čo sa skrýva za skratkou Y2K?

Y2K fenomén je inšpirovaný druhou polovicou 90. rokov a začiatkom 21. storočia, ktoré sa vyznačovali experimentovaním v módnom, hudobnom a filmovom priemysle, no najmä radikálnym technologickým pokrokom.

Skratka Y2K vznikla zo slov Year 2000, pričom K označuje kilo – teda tisíc. Dávnymi tvárami tohto trendu boli hviezdy ako Britney Spears, Paris Hilton či Christina Aguilera, ktoré na prelome tisícročí preslávili mnohé ikonické kúsky estetiky Y2K.

Bolo len otázkou času, keby sa aj súčasné celebrity vrátia k noseniu minisukní, čižiem a kabeliek z hadej kože, motýlikových crop-topov, teplákových súprav, lesklých blúzok, širokých opaskov, baretiek a samozrejme, bedrových denimových nohavíc!

Okrem toho ich „opätovné“ znovuobjavenie súvisí s nemalým ošiaľom okolo Euphorie a istý vplyv bude mať aj očakávaný film Barbie, ktorý bude (okrem iného) skvelou prehliadkou viacerých retro outfitov.

Fandí mu Dua Lipa aj Hailey Bieber

Speváčka Dua Lipa je známa svojím citom pre jemnosť a prirodzenosť a v tomto duchu sa jej darí kombinovať aj kúsky Y2K trendu s moderným štýlom. Skvelým príkladom bol jej outfit založený na denimovom crop-tope s veľkými motýľmi a okuliarmi v odtieňoch Matrixu. 

Dua Lipa sa vo svojich outfitoch štýlovo vracia na prelom tisícročí (Zdroj: Instagram/dualipa)

Ďalšou výraznou ambasádorkou tejto extravagantnej estetiky je Hailey Bierer. Ani ona vo videu na TikToku nezabudla na jeden z kľúčových doplnkov Y2K – motýlikové sponky do vlasov a odtiene ružovej, ktoré sú súčasťou základnej farebnej palety trendu. K ružovým zamatovým plavkám si zvolila vrstvenie niekoľkých šnúr perál a korálkových náhrdelníkov.

@haileybieber

Todays vibe 🙆🏼‍♀️💕💕💕💕

♬ sad girlz luv money slowed – xxtristanxo

 

Nahliadni do rodičovského šatníka

Ver, že ani tvoji rodičia v mladosti neodolali módnym trendom, a v maminom či otcovom šatníku nájdeš niekoľko použiteľných klenotov, ktoré sa skvelo hodia do estetiky Y2K. Na čo sa pri skladaní outfitu zamerať? Tu je niekoľko tipov.

Siahni po „detských“ tričkách s kratším strihom, ktoré výrazne odhaľujú brucho. Na druhej strane majú zahaľujúci výstrih a potlač s roztomilými motívmi, rozprávkovými postavičkami či citátmi. Ak sa chceš nahodiť do Y2K estetiky, tak tento top v tvojom šatníku rozhodne nesmie chýbať.

Bageta alebo aj bagetová kabelka je dnes opäť v kurze. Pôvodne bola považovaná za výstrelok od Fendi, no rýchlo sa stala bestsellerom, ktorý nevyhnutne tvoril takmer každý outfit.

Do módy sa opäť vracajú aj džínsové komplety, pozostávajúce z nohavíc s voľným strihom a bundou či topom z rovnakého materiálu a odtieňa. Znie to pomerne divoko, no pri výbere vhodných strihov môže byť aj tento styling pomerne vkusný. Stačí ho vylepšiť bagetou, topánkami s vysokou platformou a bandánom, ktorý ťa v letných dňoch navyše ochráni pred úpalom.

Ďalším must have doplnkom, ktorý zaklincuje look v štýle Y2K, sú motýlie motívy. Náušnice, sponky do vlasov, potlače a dokonca aj tetovania! 

 

Patríš k fanúšikom módy z prelomu tisícročí?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk lux-review.com highsnobiety.com
Odporúčame