Dokážu ľudské orgány cítiť? Sugestívne ilustrácie mladej umelkyne ti ukážu, ako veľmi je telo prepojené s dušou

Sugestívne ilustrácie

Projekt pozostáva zo série ilustrácií zobrazujúcich reakcie ľudského tela na vplyv prostredia (Zdroj: Unsplash/Denise Johnson)

#Talentovaná ilustrátorka Wenjia Wang je pôvodom z Číny, no od svojich sedemnástich rokov žije v USA. Počas lockdownu sa začala venovať projektu s názvom How Do You Feel. V ňom sa zaoberá prepojením mysle a tela a tým, ako na seba navzájom pôsobia. Výsledok jej práce rozhodne stojí za pozornosť.

Telesný zážitok spôsobuje duševnú reakciu

„Na začiatku pandémie som sa kvôli lockdownu a strachu z vírusu izolovala a sústredila sa takmer výhradne na seba a na to, ako sa fyzicky cítim,“ povedala umelkyňa pre Creative Boom. „Kvôli duševnému napätiu som si uvedomila, ako myseľ vplýva na fyzické pocity. Fyzické zážitky vyvolávajú psychologickú reakciu a naopak. Hovorí sa tomu vtelená kognícia, čo je vzťah medzi fyzickým zážitkom a duševným stavom.“

Projekt How Do You Feel pozostáva zo série ilustrácií zobrazujúcich reakcie ľudského tela na vplyv prostredia a subjektívneho vedomia. Každá kresba zachytáva konkrétnu časť tela a jej reakciu na určitý podnet. Kresby by mali vyvolať pocit, ktorý pri danej situácii on sám pociťuje.

 „Pri tvorbe ilustrácií som chcela, aby sa s nimi publikum cítilo byť prepojené. Personifikovala som orgány aby pôsobili tak, že majú vlastné vedomie a mohla som tak znázorniť ich pocity. Chcela som v podstate to, aby sa divák dokázal z orgánmi stotožniť.“

Prednosť majú jasné farby

„Pre mňa ako ilustrátorku je mimoriadne uspokojujúce, že môžem byť sama sebou a vo svojej tvorbe zachytávať vlastné pocity a zdieľať ich s ostatnými. Dúfam, že divákom sa bude moja výstava páčiť a že sa ilustráciami stotožnia,“ povedala výtvarníčka o svojom projekte.

Wenjia Wang má na svojom konte množstvo ocenení z profesionálnych ilustrátorských súťaží. Môže sa pochváliť spoluprácami s viacerými známymi značkami, jej diela boli tiež vystavované na mnohých umeleckých festivaloch. Len pred nedávnom získala magisterský titul zo štátnej univerzity v New Yorku, kde študovala ilustráciu.

„Keď svoje práce vyfarbujem, vždy chcem použiť čo najžiarivejšiu a najjasnejšiu paletu farieb. Nie z nejakých ľahkovážnych dôvodov, ale preto, aby som dokázala vyjadriť niečo, čo ľudí zaujme. Baví ma upútať divákovu pozornosť hravou farebnou paletou a následne ho šokovať posolstvom, ktoré sa za ňou skrýva,“ opísala Wang svoj tvorivý proces.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, creativeboom.com
Odporúčame