Unikátny experiment vedcov odhalil dokonalé miesto! V tomto prostredí sa budeš cítiť šťastnejší

Unikátny experiment vedcov odhalil ideálne mesto!

Unikátny experiment vedcov odhalil ideálne mesto! (Zdroj: Unsplash.com/Mike L)

#Zamýšľal si sa niekedy nad tým, ako by malo vyzerať ideálne mesto a čo by v ňom rozhodne nemalo chýbať?  Francúzski vedci sa pokúsili pomocou unikátneho experimentu zistiť, aká zmena v meste urobí ľudí šťastnejších. Stačí pritom tak málo!

Vedci z Lilleskej univerzity sa pokúsili za pomoci virtuálnej reality zistiť, aké mesto je pre ľudí najpríťažlivejšie a v ktorom by sa zaručene cítili šťastní. Experimentu sa zúčastnilo 36 ľudí, ktorí sa ocitli vo virtuálnej realite a prechádzali sa po meste. Výskumníci sa pokúšali zistiť, ako budú ľudia reagovať na obmeny minimalistického mestského prostredia, pri ktorom použili najmä sklo, kov a betón. Prostredie im však postupne upravovali a dopĺňali zeleň a jasné farby v odtieňoch žltej a ružovej. Informuje o tom portál The Guardian.

Následne sa odborníci pokúsili zistiť, čo bolo pre ľudí najpríťažlivejšie a čo ich najviac zaujalo. Podľa experimentu sa pri pohľade na mestskú zeleň účastníkom zvýšil tep a začali kráčať pomalšie so vztýčenou hlavou. Pozitívny vplyv však mali na nich aj kontrastné farby. Podľa výskumníkov je teda jasné, že práve vďaka zeleni v mestách sa ľudia cítia šťastnejší.

V meste by malo byť množstvo rastlín.
V meste by malo byť množstvo rastlín. (Zdroj: Unsplash.com/Daniel Abadia)

Profesorka poznávacej psychológie a vedúca štúdie Yvonne Delevoyeov-Turrellová si myslí, že mestské prostredie sa dá urobiť oveľa príjemnejšie, a to práve vďaka zeleni. Podľa vedcov je odstránenie rastlín nežiadúce a obyvatelia na to mnohokrát reagujú negatívne. Je preto dôležité nepodceňovať kombináciu zelene s mestským prostredím.

Aké mesto je podľa teba to najkrajšie?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, theguardian.com
Odporúčame