Máš rád životopisné filmy a hudbu? Týchto 5 hudobných filmov by si mal určite vidieť

Dobrý hudobný film poteší nielen filmového, ale aj hudobného fanúšika (Zdroj: 20th Century Fox) TM and © 2005 Twentieth Century Fox. All Rights Reserved. Not for sale or duplication.

#Dobrých hudobných filmov vzniklo za posledné desaťročia viacero, svoj film dostal Johnny Cash, ale aj Aretha Franklin, Freddie Mercury alebo Elvis Presley. Spojenie hudobného zážitku s tým filmovým skrátka priťahuje režisérov a aj divákov. Pokiaľ patríš k fanúšikom tohto filmového žánru, odporúčame ti 5 hudobných filmov, bez ktorých by zoznam tvojich filmových zážitkov nebol kompletný.

5. Walk the Line (2005, réžia: James Mangold)

Country legenda Johnny Cash prežil búrlivý život plný excesov, kariérnych vrcholov a pádov, a na staré kolená sa stal uznávanou hudobnou veličinou, o ktorej skrátka musel niekto natočil hollywoodsky film.

Jeho režisérom bol James Mangold a film z roku 2005 ti ponúkne krásnu, istým spôsobom oldschoolovú filmovú jazdu, ktorá sa ti môže zdať oveľa menej patetická, ako by si možno očakával. Walk the Line ti ponúkne možnosť nahliadnuť do života a psychiky speváka, ktorý svojou hudbou významne presiahol country žáner a stal sa kultúrnym fenoménom.

4. Lords of Chaos (2018, réžia: Jonas Åkerlund)

Nórsky black metal je dodnes fascinujúcou etapou v metalovej hudbe. Dal hudobnému svetu niekoľko dobrých kapiel, ale aj jednu samovraždu, dve vraždy a niekoľko vypálených kostolov. Súhrn toho podstatného z tejto scény nájdeš v Lords of Chaos, v ktorej centre stála údajne najnebezpečnejšia kapela sveta, démonickí Mayhem. Okrem životopisného filmu tu máme vraj aj triler, a dokonca aj horor.

Z hercov najviac zaujme Rory Culkin. Ten si zahral kľúčového člena Mayhem, tvora s prezývkou Euronymous. Rory s pomaľovanou tvárou stále nevyzerá tak hrozivo, ako starší Macaulay, no sami doma by ste s Euronymousom v jeho podaní asi ostať nechceli.

3. Purple Rain (1984, réžia: Albert Magnoli)

Spevák a multiinštrumentalista Prince je aj pár rokov po smrti pojmom, ktorý sa nielenže zapísal veľkými písmenami do histórie populárnej hudby, ale je možné, že aj niektorý z tvojich obľúbených umelcov bol ním buď inšpirovaný, alebo ho aspoň uznáva. Nech je ako chce, jeho najznámejšie piesne a albumy spadajú do osemdesiatych rokov minulého storočia, do dekády, ktorú si síce nezažil, no dnes je aktuálna viac ako kedykoľvek predtým. A nielen vďaka Stranger Things.

Tak, ako aj o iných hudobných fenoménoch, aj o Princovi bol natočený film, a to dokonca ešte počas jeho života. Prince si v ňom zahral hlavnú úlohu a zložil tiež soundtrack, ktorý je dnes hudobnou klasikou a zároveň jedným z najpredávanejších hudobných albumov vôbec.

2. Respect (2018, réžia: Liesl Tommy)

Aretha Franklin je v americkej populárnej hudbe určite jednou z najväčších osobností. V životopisnom filme Respect ti tvorcovia priblížia jej život, jej zložitú povahu a, samozrejme, aj jej hudbu a hlas.

Hoci sa jedná v podstate o bežný životopisný film o hudobnej legende a ničím teda neprekvapí, ak máš rád soul, pop, R’n’b a im podobné žánre, tento film je pre teba povinnosťou. Hlavnú úlohu si zahrala Jennifer Hudson a s menšou úlohou sa tiež predstavila iná černošská hviezda, Mary J. Blige.

1. Control (2007, réžia: Anton Corbijn)

Hoci kultová kapela Joy Division fungovala fungovala len pár rokov, od samovraždy jej frontmana Iana Curtisa v roku 1980, sa jej až do dnešných dní dostáva záujmu ako máloktorej im podobnej kapele. Hudba Joy Division je totiž ponurá a Curtisove texty nejednoznačné a zároveň nepríjemne skutočné. Niektoré z jej piesní by si si pokojne mohol predstaviť aj v surreálnom horore, v ktorom síce nič nedáva zmysel, no ty sa pri jeho sledovaní cítiš akýsi nesvoj.

Pokiaľ sa chceš pred spoznávaním ich skromnej diskografie na kapelu najprv patrične navnadiť, určite si pusti čiernobiely Control z roku 2007. Spoznáš tak tvár kapely, nešťastného Iana Curtisa, ktorý si ako 23-ročný zobral život, ale uvidíš aj to, ako asi tak vyzerá fungovanie v tej dobe nie veľmi známej rockovej kapely v praxi. No a dočkáš sa tiež skvelej, nadčasovej hudby.

Ktorý hudobný film z rebríčka ťa najviac zaujal?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame