Klasická hudba na stanici metra vyvolala diskusie: Pre cestujúcich je to zážitok, bezdomovci však trpia!

Problémy s bezdomovectvom nemožno „zametať" pod koberec hudbou (Zdroj: pexels.com/Elena Saharova)

#Klasická hudba možno nepatrí k tvojim najobľúbenejším hudobným žánrom, určite by si ale ocenil/a, ak by ti spríjemnila cestovanie (najmä vtedy, keď sa ti vybijú slúchadlá). Môže byť parádnym kultúrnym zážitkom, no to, čo sa nám javí ako skvelý nápad, je pre bezdomovcov hotová pohroma!

V Los Angeles (LA) využili tento fakt ako „zbraň“ proti ľuďom bez domova. Začali sa viesť búrlivé diskusie o etike tohto kroku. Čítaj ďalej a posúď to sám!

Beethovenom proti bezdomovectvu

Praktiky jednej zo staníc metra neďaleko centra LA vyvolali veľkú diskusiu. O čo ide? Stanica mala dlhodobo problémy so znečisťovaním, vandalizmom a samotným bezdomovectvom, proti čomu sa rozhodla zakročiť  nezvyčajným spôsobom.

V januári tohto roka ozvučili jej priestory hlasnou klasickou hudbou a na oba konce umiestnili reflektory. Cieľom opatrenia bolo znížiť kriminalitu a koncentráciu „neželaných“ obyvateľov. Ako uviedlo vedenie pre The Times, playlist pozostáva z bezplatného výberu klavírnych sonát a koncertov, vrátane skladieb od Vivaldiho, Mozarta a Beethovena.

Kritici ale túto taktiku označili za neľudskú, hraničiacu s mučením, a rovnako poukázali na fakt, že to problém nerieši, len ho odsúva do „mimostaničných“ priestorov.

Mučenie hudbou má vlastnú históriu!

Nejde pritom o žiadnu novinku, pretože hudba sa ako prostriedok nátlaku a donucovania používala po celé stáročia. V roku 1989 bol na vyhnanie samozvaného diktátora Manuela Noriegu z úkrytu na veľvyslanectve použitý heavy metal a hard rock a na podobné účely boli použité napríklad aj skladby od Metallici.

Hudba vie ovládať naše podvedomie, preto sa nami prostredníctvom nej ľahko manipuluje. Muzikologička Lily E. Hirsch upozorňuje aj na to, že ak vojdeme do obchodu s luxusným tovarom a v pozadí počujeme hrať práve klasickú hudbu, navodzuje to v nás dojem, že patríme do sveta elít a prepychu, a preto tam minieme aj viac peňazí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Známi speváci: V akých kapelách ich nájdeme?

Nezvratné poškodenie sluchu

Každý priestor má vlastnú akustiku a stanica v LA sa vyznačuje práve množstvom kovových a betónových prvkov s vysokým stropom, ktoré zvyšujú intenzitu zvuku. Zatiaľ čo hovorca podniku Dave Sotero pre The Times uviedol, že skladby púšťajú pri 72 decibeloch, ich reálne hodnoty (v závislosti od konkrétnych tónov) dosahujú až 90 decibelov.

Je to veľa? Tento hluk sa dá prirovnať ku kosačkám. Zatiaľ čo bežné kosenie trvá len pár hodín, bezdomovci sú tomuto hlasnému zvuku vystavovaní nepretržite, čo vedie k nezvratnému poškodeniu ich sluchu. Niektorí preto nadobro opustili stanicu metra, no tí, ktorí nemajú iné východisko, sa podrobujú riziku ohluchnutia a nepriaznivému vplyvu na ich psychické zdravie.

 

Aký je tvoj názor na púšťanie hlasnej hudby v metre?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk insider.com latimes.com
Odporúčame