#Ak aj ty počúvaš o tom, že hraním videohier strácaš čas, či nebodaj hlúpneš, máme pre teba skvelý argument. Je podložený vedeckými štúdiami, ktoré preukázali prekvapivé odhalenie. Výsledky hovoria skôr o mladších ročníkoch, no ako kompromis pre pokojné hranie obľúbenej hry môžu byť užitočné.
Inteligencia vďaka videohrám
Portál Science Alert informoval o štúdii, ktorá sa pozrela na prepojenie hrania videohier a nárastu IQ. Hoci bol výskum zameraný na deti okolo desiatich rokov, výsledok štúdie sa hodí ako argument pre každého gamera.
Nárast inteligenčného kvocientu u skúmaných dobrovoľníkov sa pohyboval v pomerne nízkej hodnote. V porovnaní s inými digitálnymi médiami, akými sú televízia či sociálne siete, ktoré na inteligenciu nevplývajú vôbec, ide o pozitívny nárast ovplyvňujúci kognitívne schopnosti nielen u detí.
Podrobný výskum
Štúdia, o ktorej informuje spomínaný portál, je určite výnimočnou, pretože vyvracia bežné presvedčenie, že videohry sú škodlivé. Ukázalo sa, že hranie hier môže zlepšiť kognitívne schopnosti, ako napríklad pamäť, flexibilitu myslenia a sebakontrolu. To ale neznamená, že videohry sú jediný nástroj na rozvoj inteligencie.
Sledovania sa zúčastnilo takmer 10-tisíc detí do 10 rokov, ktoré trávili hraním hier v priemere hodinu denne a takmer 2,5 hodiny za deň strávili sledovaním online videí či socializáciou cez sociálne siete. Vedci vybraných dobrovoľníkov sledovali dva roky, po ktorých zistili, že u nich naozaj IQ vzrástlo v priemere o 2,5 bodu.
Ako však vedecký výskum ukázal, je potrebné urobiť viac štúdií, ktoré by zohľadnili aj ďalšie faktory, ako je napríklad genetika jedinca či sociálno-ekonomické prostredie, v ktorom žije.
Všetkého veľa škodí
Aj tu, samozrejme, platí, že všetkého veľa škodí a je potrebné, aby si video hry hral len v obmedzenom množstve. Určite nie sme odporcom oddychu pri dobrej hre. Nezabúdaj však na to, že digitálny svet nemusí byť automaticky zlý – stačí len vedieť, ako ho správne využiť.
Nadmerný čas strávený hraním by mohol viesť k negatívam, akými sú znížená fyzická aktivita alebo problémy so spánkom. Je dôležité nájsť rovnováhu medzi relaxom pri playku a ďalšími aktivitami v reálnom živote.
Zdieľať na
Zdieľaní