Huawei predstavil svoje prvé véčko: Model P50 Pocket poteší parametrami, nie však cenou

Nový Huawei P50 Pocket

Nový Huawei P50 Pocket (Zdroj: Huawei)

#Je to už nejaký ten rok, kedy svetlo sveta uzrel prvý sklápateľný smartfón. Ľady s touto technológiou sa naplno pohli, keď Samsung predstavil svoje modely Z Fold a Z Flip (ešte prvú generáciu). V lete sme ti priniesli aj článok o tretej generácii novej vlajkovej lode Samsungu a predpovedali, že menší brat Z Flip 3 sa stane hitom. A nemýlili sme sa.

O pozornosť sa teraz hlási konkurencia. Sklápateľné smartfóny sa stali zatiaľ nedobytým územím priemyselných spoločností. Začala na nich pracovať už aj konkurencia. Práve preto si teraz predstavíme novinku Huawei P50 Pocket, ktorý popri štandardnom modeli P50 a Pro verzii môže zamiešať karty na trhu.


Samsung predstavuje nádejnú novinku: Rozkladacie smartfóny sú budúcnosť, ich ceny ťa však posadia na zadok


Huawei P50 Pocket

Ako si si z obrázkov už asi všimol, hlavným lákadlom novinky od spoločnosti Huawei je dizajn a spracovanie. Technológia sklápania funguje úplne rovnako ako pri konkurencii. Zaujať majú dva kruhové výrezy na zadnej strane. Jeden z nich ukrýva trojicu objektívov a blesk, druhý je dotykový panel s upozorneniami. V ponuke je zlatá či strieborná farba, ktorá podľa výrobcu nabudzuje pocit prémiovosti.

Spevnený rám je konštruovaný tak, že po zaklopení mobilu neostane medzi dvoma časťami žiadna medzera ako u konkurenčného Z Flip. Túto vlastnosť čakáme už pri najbližšej generácii všetkých zariadení. Huawei P50 Pocket ponúka prihlasovanie odtlačkom prsta na bočnej hrane, ale aj pomocou snímania tváre. Z fotoaparátov má zaujať najmä 120° ultra-wide, ale aj vcelku podarené macro.

Stále platí, že wigdety na malom displeji sú veľmi obmedzené. Na Motorole Razr bolo možné ovládať takmer všetko, P50 Pocket je limitovaný podobne ako Z Flip. Prijmeš hovor, prečítaš si správy, zistíš počasie, pustíš stopky a pod. Niečo ako hodinky na zadnej strane smartfónu. Zaujímavá je výdrž batérie, ktorú Huawei dokázal vytiahnuť na 4000 mAh, čiže zhruba o 20 % viac ako Samsung. Stále hovoríme o jednodňovom smartfóne, no narvať takúto batériu do maličkého a tenkého tela muselo byť umenie.

Huawei P50 Pocket chce zaujať atypickým dizajnom
Huawei P50 Pocket chce zaujať atypickým dizajnom (Zdroj: Huawei)

Technické špecifikácie

 • Vnútorný displej: 6.9-palcový, Full HD+, OLED, 120 Hz
 • Vonkajší displej: 1,04-palcový, 340 x 340, OLED, 60 Hz
 • Procesor: 8-jarový Snapdragon 888, 2.42 GHz, GPU Adreno 660
 • Pamäť (RAM a ROM): 8 GM RAM + 256 GB ROM alebo 12 GB RAM + 512 GB ROM
 • Zadná kamera: hlavný snímač 40 Mpx, ultra-wide 13 Mpx, spectrum camera 32 Mpx, video 4K60
 • Predná kamera: 10.7 Mpx, video 4K30
 • Batéria a nabíjanie:  4000 mAh, supercharge 40W
 • Štandardy: Wi-Fi 6, bluetooth 5.2, USB-C, NFC, GPS
 • Hmotnosť: 190 gramov
 • Cena: v prepočte 1250 eur
V ponuke je aj zlatá farba
V ponuke je aj zlatá farba (Zdroj: Huawei)

Samsung je stále na vrchole

Čo vlastne priniesol nový Huawei P50 Pocket? V prvom rade dokázal, že aj napriek malému telu sa do jeho rozmerov zmestí väčšia batéria, lepšia RAM a jeden objektív naviac. Či to bude stačiť, je otázne. Huawei zrejme vie, do akého odvetvia zasahuje, a ak máš rád jeho operačné prostredie, nevadí ti zopár nedostatkov a páči sa ti jeho dizajn, určite nad ním pouvažuj.

Rozhodujúcim faktorom však môže byť cena. Samsung ponúka takmer identický model o dve stovky lacnejšie. Huawei sa v porovnaní s ním vie pochváliť lepšou batériou, možnosťou vyššej úložiskovej verzie a bohatším výberom objektívov. Pre tých, ktorých nelimituje rozpočet, bude ťažké si vybrať. Podľa nás ale Samsung stále drží v rukách všetky tromfy.

Huawei P50 Pocket sa na slovenský trh ešte nedostal, no očakáva sa v prvom polroku 2022. Cena v prepočte 1250 eur je za základný model. V prípade, že ho nacenia podobne aj u nás, bude práve cenovka najväčšou prekážkou predaja. Ak chceš lepšiu RAM a viac úložného priestoru, minimálne o stovku viac si priplatíš.

Huawei P50 Pocket má bohatí výber objektívov ako Z Flip 3
Huawei P50 Pocket má bohatí výber objektívov ako Z Flip 3 (Zdroj: Huawei)

Ovládnu rok 2022 véčka?

Nový rok vždy ponúka výrobcom možnosť predstaviť nové modely smartfónov. Či už hovoríme o Samsungu, Xiaomi alebo aj o Huawei, každý z nich uvedie na trh svoje véčko. Áno, rok 2022 bude nepochybne patriť sklápateľným smartfónom. Výrobcovia sa budú predbiehať v čo najlepších parametroch, čo najpevnejšej a najodolnejšej konštrukcii za čo najnižšiu cenu. Sami sme zvedaví, kto z boja napokon vzíde ako víťaz.

A čo od týchto smartfónov v najbližších 12 mesiacoch očakávame? Ak ich chcú výrobcovia masívne predávať, musia vyriešiť základné problémy. Samsung vo vedení nahradí ten z veľkých výrobcov, kto nastaví atraktívnu cenu a poradí si s týmito troma prekážkami:

 • ako zväčšiť a sfunkčniť predný displej na maximálnu mieru používania
 • ako zväčšiť batériu
 • ako odstrániť výrez pre selfie kameru
Zdroj: hashtag.sk, consumer.huawei.com
Odporúčame