Hrozia nám slnečné búrky? Vedci odhalili možné riziká, ovplyvnené budú aj komunikačné siete!

Intenzita slnečnej spúšte a jej následky doposiaľ nie je možné predpovedať (Zdroj: Freepik/Techyart)

#Podľa vedeckých prognóz by sa teoreticky mohol online svet na nejakú dobu zastaviť. Dnešný zdigitalizovaný svet si nevie predstaviť fungovanie bez internetu. Len si spomeň, aké komplikácie ti môže priniesť len niekoľkohodinový výpadok internetovej siete…

Čaká ľudstvo pohroma?

Portál Unilad upozorňuje na možné hroziace slnečné búrky, ktoré by ťa mohli na nejakú dobu odstaviť od internetovej komunikácie. Podľa vyjadrení vedcov v zmieňovanej štúdii má ľudstvo očakávať silné slnečné búrky, ktoré by s prehľadom dokázali na pár týždňov odstaviť napríklad taký internet.

Nikto nevie, čo príde

Intenzita slnečnej spúšte a jej následky doposiaľ nie je možné predpovedať. Vie sa ale, že každých 11 rokov Slnko prechádza fázou, ktorá je prezývaná ako slnečné maximum. Na povrchu našej hviezdy sa objavujú škvrny, ktoré majú vplyv aj na Zem.

Naša planéta tak čelí výbušnej energii, ktorá pochádza zo zmeny magnetického poľa Slnka. Podľa najnovších predpovedí NASA je zrejmé, že slnečné maximum môžeš očakávať koncom roka 2025.

Príde to skôr?

Podľa najnovšej indickej štúdie, ktorú viedol fyzik Dibyendu Nandi, by sa malo ľudstvo dočkať tejto udalosti dokonca začiatkom budúceho roka. „Nie je možné predpovedať intenzitu a následky slnečných búrok tak skoro, ale už začiatkom roka mali by sme sa dozvedieť viac,“ povedal v rozhovore pre Daily Mail.

Dodáva, že: „Najintenzívnejšie búrky môžu niekedy viesť ku katastrofálnemu rozpadu obežnej dráhy satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme a narušiť satelitné služby, ako sú komunikačné a navigačné siete.“  Tento stav by v praxi znamenal naručenie mnohej technológie, ktorú využívaš každý deň.

Prinesie rok 2024 aj pozitívne správy?

Podľa predpovedí by malo ísť o rok, ktorý bude priať lovcom polárnej žiary. „Samozrejme, vytvárajú aj nádherné polárne žiary, takže môžeme očakávať, že rok 2024 bude pre lovcov polárnej žiary dobrým rokom.“ 

Vedec ďalej uviedol, že nie je možné s určitosťou predpovedať, kedy prídu tie najintenzívnejšie búrky. Odhadnúť takýto vesmírny jav je náročné, nakoniec aj jeho štúdia sa s tou, ktorú vydala NASA diametrálne odlišuje. Je to kvôli tomu, že slnečné cykly môžu mať rôznu dĺžku – a to až s odchýlkou 9 až 14 rokov.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame