Polárna žiara nie je len krásnym svetielkom na oblohe: Vydávajú podivný zvuk, ktorý je počuť, aj keď nie sú viditeľné

polárna žiara

Vedel si, že polárna žiara vydáva aj zvuk (Zdroj: Unsplash/Sami Takarautio)

#Ak aj teba niekedy fascinovala polárna žiara a túžil si sa na ňu pozrieť? Polárne žiary vznikajú, keď sa častice slnečného vetra zrazia s magnetosférou Zeme a potom sa  pohybujú pozdĺž čiar magnetického poľa do vysokých zemepisných šírok, kde sa dostávajú do hornej atmosféry. Tam interagujú s atmosférickými časticami a vytvárajú trblietavé svetlá, ktoré tancujú po oblohe.

Zrejme si netušil, že polárna žiara vydáva aj zvuk – a to aj vtedy, keď nie je viditeľná. Zvuky boli takmer nepostrehnuteľné, bolo ich počuť iba počas najdivokejších prejavov polárnej žiary, opisovaných ako zvuky rútenia sa, ako vodopád v diaľke, alebo praskanie či ako slabý statický náboj.

Zvuky vznikajú v atmosfére

Nové dôkazy naznačujú, že tajomné zvuky sa odohrávajú vysoko v atmosfére, aj keď ich nepočujeme – dokonca možno aj vtedy, keď polárnu žiaru vôbec nevidíme. Akustickému inžinierovi Unto Laineovi z Univerzity Aalto vo Fínsku sa podarilo zaznamenať tieto zvláštne praskajúce zvuky na oblohe v noci, keď sa neobjavili žiadne svetelné závesy.


Práve vyšla horúca knižná novinka Hotelík na Islande: Nechajte sa strhnúť dobrodružstvom Julie Caplinovej


Svoje zistenia prezentoval na spoločnej akustickej konferencii EUROREGIO/BNAM2022 v Dánsku. Táto práca ruší argument, že polárne zvuky sú extrémne zriedkavé a že polárna žiara by mala byť mimoriadne jasná a živá. Za obzvlášť chladných, jasných a pokojných nocí sa nad plytkou vrstvou studeného vzduchu na dne atmosféry vytvorí vrstva teplejšieho vzduchu. V týchto dvoch vrstvách sa môžu vytvárať opačné elektrické náboje; keď sa geomagnetické poruchy, pravdepodobne vyvolané polárnou žiarou, šíria dole atmosférou, môže to spôsobiť elektrický výboj medzi vrstvami, ktorý spôsobí hluk.

Žiara a zvuky spolu nesúvisia

Práca naznačuje, že pravdepodobne existuje príčinná súvislosť medzi aurorálnymi zvukmi a geomagnetickou aktivitou, pričom rôzne typy aktivity produkujú rôzne zvuky. Procesy, ktoré produkujú tieto zvuky, sú tiež odlišné od procesov, ktoré produkujú vizuálnu stránku polárneho divadla,no keďže však obe vznikajú geomagnetickou aktivitou, môžu sa objaviť spolu.

Nový výskum ukazuje, že sa nemusia zhodovať. Mnoho polárnej žiary bolo pozorovaných v neprítomnosti polárnych zvukov. Teraz bol zase pozorovaný polárny zvuk v neprítomnosti polárneho svetla. Môžeme však aj naďalej používať termín „aurorálny zvuk“ kvôli historicky vnímanému spojeniu medzi nimi.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame