Máš auto bez klimatizácie? Skús naše triky – pomôžu ti prežiť horúčavu

dievčatá v aute

Horúčavy v aute sa dajú zvládnuť aj bez klimatizácie (Zdroj: GettyImages)

#Máš staršie auto bez klimatizácie, prípadne nerád využívaš klímu, lebo kvôli nej často prechladneš? Žiadny strach, existuje viacero jednoduchých spôsobov, ako sa dokážeš účinne schladiť aj počas tých najhorúcejších dní. Jazdenie počas leta tak pre teba zrazu bude oveľa príjemnejším zážitkom.

Ventilačné chladiace poťahy na sedadlá

Keď si v lete sadneš do auta, už po pár minútach jazdy máš pravdepodobne úplne spotený zadok aj chrbát. To nie je trikrát príjemné, najmä vtedy, ak náhodou ideš na nejaké dôležité stretnutie. Našťastie, tomuto problému sa vieš celkom elegantne vyhnúť. Zaujímavým riešením sú špeciálne ventilačné poťahy do auta. Takýto poťah stojí okolo 40 – 70 eur a funguje na jednoduchom princípe.

Poťah pripojíš do 12 V zásuvky v aute, zapneš ho a cez malé otvory v jeho sedacej a chrbtovej časti začne prúdiť vzduch na tvoj zadok a chrbát. Nebudeš sa tak výrazne potiť a jazda bude pre teba oveľa príjemnejšia.

Koža nie je ideálna

Ak máš v aute kožené sedačky, budeš sa na nich potiť oveľa viac ako na klasických látkových sedadlách. Koža totiž nie je priedušná a rýchlo sa prehreje od slnka. Ak chceš zmierniť svoje potenie, môžeš si kúpiť napríklad klasický guľôčkový poťah na sedadlá. Vďaka nemu ti bude poza chrbát ľahšie prúdiť vzduch a nebudeš sa tak výrazne potiť. Alebo daj jednoducho na sedadlá obyčajný látkový poťah či spomínaný ventilačný poťah.

Kožené poťahy v aute
Kožené poťahy nie sú v lete ideálnou voľbou (Zdroj: Pixabay/VariousPhotography)

Pomôž si rozprašovačom vody

Na schladenie rozhorúčeného interiéru bez klimatizácie ti dokáže dobre pomôcť aj rozprašovať s obyčajou čistou vodou. Keď vodu nastriekaš do vzduchu, prípadne na palubnú dosku, začne sa veľmi rýchlo odparovať, čím efektívne pohltí teplo. Mierne tak vychladí plochy v interiéri aj samotný vzduch.

Praktický tip: Ak sa rozhodneš chladiť interiér touto metódou, do rozprašovača daj destilovanú vodu. Obyčajná voda z vodovodu je totiž tvrdá a keď vyschne, môže ti zanechať na plastoch alebo poťahoch v interiéri nepekné biele škvrny.

Nechávaj pootvorené okná

Pri jazde vždy otvor minimálne dve okná, aby si v interiéri vytvoril väčší prievan a vyvetral tak horúci vzduch. Pokiaľ mávaš okná otvorené aj pri vyšších rýchlostiach, odporúčame nainštalovať si na rám dverí deflektory. Tieto malé plastové lišty zabezpečia, že ani pri vyššej rýchlosti nebude pri otvorenom okne vznikať intenzívne turbulentné prúdenie vzduchu a hlasné rachotanie.

Naša rada: Keď necháš auto zaparkované na bezpečnom mieste, môžeš nechať trochu pootvorené okná. Vďaka tomu sa interiér tak výrazne neprehreje a keď doň nastúpiš, nebudeš sa cítiť ako v saune.

Clony proti slnku

Ak ti pri jazde do auta stále intenzívne svieti slnko, interiér sa dokáže rýchlo prehriať, aj keď máš pootvorené okno. Aby si tomuto javu zabránil, nainštaluj na zadné okná slnečné clony, ktoré sa na sklo montujú pomocou obyčajnej prísavky. Sám uvidíš, ako významne ti dokážu spríjemniť cestovanie. Keď auto zaparkuješ na slnečnom mieste, prístrojovú dosku, volant a radiacu páku prikry pomocou uteráku. Zabrániš tak rozhorúčeniu povrchov na extrémne vysoké teploty.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kam ísť na jedlo v Trnave? Vieme, kde dostaneš najlepšiu kávu aj dokonalý burger
pes v aute
Aj pootvorené okno je riešením (Zdroj: Pixabay/Brennan Emerson)

Prenosná klimatizácia do auta

Ak vo svojom aute nemáš zabudovanú klimatizáciu, ale chcel by si ju využívať, môžeš si zaobstarať prenosnú verziu. Moderné prenosné klimatizácie majú malé rozmery, takže ich ľahko umiestniš do voľného miesta v tvojom aute. Klímu zapojíš do 12 V zásuvky, nastavíš si teplotu a následne si už len užívaš príjemný chládok.

Výhodou takejto prenosnej klimatizácie je to, že keď ju nepotrebuješ v aute, môžeš si ju zobrať napríklad do kancelárie alebo domov a používať ju tam. 

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame