Továreň na sny sa môže zatvoriť: Hollywoodu hrozí obrovský štrajk zamestnancov

Hollywood

(Zdroj: Unsplash/Nathan DeFiesta)

#Továreň na sny. Kto by sa nechcel aspoň raz ocitnúť v Hollywoode. Avšak pre zamestnancov produkčných spoločností je toto miesto miestom ich nočných môr. Absurdne nízke platy, množstvo povinností a až 15 hodinová pracovná doba. To všetko sú dôvody, pre ktoré bude Hollywood zrejme čeliť najväčšiemu štrajku od druhej svetovej vojny.

Odborové združenie zastupujúce pracovníkov, The International Alliance of Theatrical Stage Employees, pomocou hlasovania chcelo zistiť, či by zamestnanci chceli vyhlásiť štrajk. Až 98 percent zúčastnených súhlasilo s úplným zastavením filmovej produkcie. Hrozí teda, že až 60-tisíc zamestnancov sa prestane podieľať na tvorbe filmov a seriálov.

Dôchodkové sporenie a prestávky

Odborové združenie má v súčasnosti jasne stanovené požiadavky. Pre zamestnancov chcú povinné pracovné prestávky behom produkcie. Jednou z podmienok je aj voľno cez víkendy, aby mali pracovníci továrne na sny čas na kvalitný odpočinok. Čerešničkou na torte je požiadavka na dôchodkové sporenie a zdravotné odvody.

Nejde o prvý štrajk v tomto storočí. Poslednú „vzburu“ sa udial v roku 2007 a známa je aj ako štrajk scenáristov. Trval sto dní a ekonomiku tejto oblasti ochudobnil o 2,5 miliardy dolárov. Nehovoriac o tom, že aj ďalší pracovníci, ako napríklad maskéri, kostyméri či kameramani prišli o príjem. Celkovo sa jednalo o sumu 254 miliónov dolárov. Ako celý spor dopadne je zatiaľ otázne.

Klapka pri nakrúcaní
Hollywoodu hrozí veľký štrajk (Zdroj: Unsplash/Avel Chuklanov)
Zdroj: hashtag.sk, forbes.cz
Odporúčame