Historik na cestách: Do tohto seriálového hotela sa snažili dostať známi influenceri, blogeri aj youtuberi, podarilo sa to až Slovákovi!

Pavol Croft v hoteli Pera Palace.

Pavol Croft objavil ďalšie úžasné miesto (Zdroj: Instagram/pavol.croft)

#Neviem, či to šťastie praje odvážnym, alebo hlupákom. V mojom prípade bolo trochu od oboch, keď som ani nevedel a získal som exkluzívne povolenie k natáčaniu pre môj vtedy ešte neexistujuci YouTube.

Začalo sa to ale o mesiac skôr. Koncom februára som sa presťahoval z Tbilisi do Istanbulu a vychytil som najhnusnejšie možné počasie. Turci tvrdili, že 1. apríla sa to zmení. Akoby po mávnutí čarovným prútikom v apríli príde teplo, všetko rozkvitne a Istanbul sa z ufučaného mrazáku zmení na rozprávkové mesto tísic a jednej noci. A potrvá to 2 mesiace, až kým nedôjde leto a mesto znovu zmení svoj imidž, tento krát na rozžhavenú panvicu.

Toto sa ale nenaplnilo a v apríli istanbulský vetrisko pokračoval škodoradostne strhávať klobúk z mojej hlavy a zákerne liezť pod moju nie najteplejšiu bundu pilotku. Vonku sa dlho vydržať nedalo, a tak som sa nudil. Rád by som povedal, že nudu zabíjam prechádzkami po múzeách a štúdiom stredovekých manuskriptov. Aj to, ale nanešťastie v mojom Airbnb byte bol zapojený Netflix.

Tu by moje dobrodružstvo v Istanbule mohlo skončiť, už som sa chystal premeniť na “EL gaučo”, ale natrafil som na turecký seriál o cestovaní v čase “Midnight at Pera Palace”. Odohrával sa v historickom hoteli v Istanbule, ktorý reálne existuje! Išiel som sa tam pozrieť a už pri prvých krokoch cez lobby som vedel, že sa tu musím ubytovať aspoň na jednu noc.

Zároveň mi napadlo, že by bolo skvelé, natočiť tu aj video. S Irinou sme sa už nejaký čas pripravovali na natáčanie historických dokumentov. Posledné 2 mesiace som písal skripty a Irina študovala všetko, čo dokázala nájsť o filmmakerstve.

Bolo to veľmi rýchle rozhodovanie a dohadovanie sa. A o týždeň som si už vykračoval na kameru v Domed Hall – kupolovej sále hotela Pera Palace.

“Dobrý deň, prosím vás máte povolenie k natáčaniu?” Zo snov o 19. storočí ma vytrhol nahnevaný hlas. Otočil som sa a za mnou stál holohlavý muž v obleku.

“Áno, pýtal som sa na recepcii, keď sme sa ubytovávali,” pohotovo odpovedám elegantne vyzerajúcemu mužovi.

“Naši recepční nemajú právomoc vám toto dovoliť, povolenie dávam len ja. Takže ste našimi hosťami?” Hnev odstúpil a skutočnosť, že sme hostia hotela zjavne dostala muža do rozpakov. Kým sa s ním bavila Irina, ja som rozmýšľal nad pôvodom rečníckych otázok. Ako rétorický prvok boli používané už v antike. Dnes mi to ale príde tak trochu ako pátos. Načo sa pýtať, napríklad či máme povolenie, pokiaľ ty si ten, čo ich udeľuje a vieš, že nám si ho nedával?

“Dohodnuté, natáčame zajtra o 9:00!” táto veta ma znovu vytrhla z mojich myšlienok. Predo mnou stála široko usmievajúca sa Irina. “Týpek je v pohode, máme exkluzívne povolenie na natáčanie, ale zajtra pred otváračkou, aby sme nerušili iných hostí,” vysvetľuje mi.

Poviem vám, že som nebol jediný koho inšpiroval Netflix. Vlastne, to je príliš jemne povedané. Po tom, čo vyšiel seriál, hotel bol zavalený od tureckých blogerov, youtuberov a instagramových influencerov so žiadosťami o povolenie k natáčaniu. Ako si viete predstaviť, ľudia pobehujúci s kamerami neprispievajú k historickej atmosfére, obzvlášť pokiaľ ich je veľa.

Keby som bol skúsený Youtuber a vedel, že treba napísať na marketingové oddelenie, dostal by som zdvorilé odmietnutie. Ale som to nevedel, a tak som sa o tom išiel baviť rovno s recepčnou. Tu mi pomohla fortúna, lebo recepčná bola nová a tiež nevedela, že na takéto povolenie nemá právomoc. A tak mi podrobne porozprávala, kedy v akej miestnosti je aké podujatie a kde a kedy sa dá natáčať tak, aby sme nikoho nerušili.

Táto kombinácia dvoch naivných idiotov – na jednej strane recepčnej a na druhej mňa – vytvorila komplikovanú situáciu pre Barisa Atika. marketingového riaditeľa. On, ako jediný skúsený človek v takýchto prípadoch, to celé musel vyriešiť za nás. A som mu veľmi vďačný, že nás neposlal kade ľahšie.

A tak, vám veľmi rád predstavím exkluzívne video o parádnom historickom hoteli Pera Palace, postavenom pre pasažierov vlaku Orient Express. Tento klenot Istanbulu som objavil náhodou, odhodlal som sa tu začať s natačaním dlhších formátov a naivita, a tak trochu i vlastná hlúposť, mi to dovolili uskutočniť. Takže neviem prečo, ale tentokrát mi to šťastie naozaj prialo


Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame